Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?

Karanfil Çayının Faydaları Nelerdir?
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 1.031 kez okundu.

Karanfil, Güney Amerika ve Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen ve yaprakları dökülmeyen tatlı bir aroması bulunan ağaç türünün çiçeğidir. Karanfil çiçeği kökü ve de tomurcukları genellikle yemeklere tat vermek amacı ile baharat olarak kullanılıyor. Aynı zamanda karanfil çayı, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle de Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok kültürde karanfil geleneksel olarak kullanılıyor. Karanfil çiçeğinin özünden yağ elde ediliyor ve karanfil çay formları ile de aktarlarda satılıyor. Karanfil, güzel kokulu çalılar ve ağaçlar ailesindendir. Karanfilin tomurcukları ağacın yaprakları mora döndüğü zaman toplanmaya başlanır. Karanfil, 600 yılından itibaren Çin’de tedavi amacı ile kullanılıyor.

Karanfil Çayı Neye İyi Gelir ?

Karanfilin en önemli özelliği antiseptik özelliği bulunmasıdır. Ağız için doğal bir gargara suyu olarak da kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ellerinizi mikroptan arındırmak için büyük hijyen gerektiren durumlarda karanfil suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sarımsaklı yemekler yediğiniz zaman1 – 2 diş kuru karanfil yemek kötü ağız kokusunu önler. Aynı zamanda karanfil, kas ve eklem ağrılarının geçirilmesinde oldukça etkilidir. Eklem ve kas ağrısı hissettiğiniz bölgelere bir parça pamuk ile karanfil yağı damlatarak bölgeye uygulayabilirsiniz.

  • Sindirimi düzenler ve şişkinliği büyük ölçüde azaltır.
  • Diş eti hastalıklarının tedavisinde etkilidir.
  • Diş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri azaltır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır ve çok etkili bir antiseptiktir.
  • Sindirim sistemi ile ilgili çeşitli kanser türlerine karşı korunmanızı sağlar.
  • Çok iyi bir antibakteriyeldir.

karanfil çayının yararları

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kurutulmuş 6 – 7 diş karanfili havanda güzelce döverek toz haline getirmelisiniz. İçeceğiniz kadar su kaynattıktan sonra ocağı kapatıp hazırladığınız karanfil tozunu suya atarak demliği kapatın ve 10 dakika kadar çayın demlenmesini bekleyin. Daha sonra içine damak zevkinize göre limon ya da bal ekleyerek tatlandırarak içebilirsiniz.

Karanfil Çayının Yan Etkileri

Ara ara yemeklere tat vermek için kullanılan karanfilin bir yan etkisi bulunmamakla birlikte yüksek oranda karanfil tüketimi ağızda hassasiyete ve tahrişe neden olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git