Karahayıt Kaplıcaları – Denizli

Karahayıt Kaplıcaları – Denizli
2 Mart 2017 tarihinde eklendi, 621 kez okundu.

Denizli şehri ülkemizin kaplıca bakımından en zengin yerlerinden biri arasında yerini alan bir şehirdir. Bu nedenle kaplıcalarıyla ünlü Denizli şehrine yıl içerisinde şifa bulmak isteyen birçok yerli, yabancı turist akın etmektedir ve burada en az bir hafta tatil yapmaktadır. Denizli ili sınırları içerisinde yer alan Karahayıt kasabası, en iyi kaplıca merkezlerinin bulunduğu kasabadır. Pamukkale termal kaplıca sınırları içinde yer alan Karahayıt kaplıcaları, bu termal su kolunun bir devamıdır. Pamukkale ilçesinin beş kilometre kadar kuzeyinde kalan Karahayıt kaplıca suları Pamukkale kaplıca sularına göre biraz farklılık gösterir. Karahayıt kaplıcalarının suları daha sıcaktır ve bu sebepten ötürü şifa oranı daha yüksektir. Ayrıca Karahayıt kaplıca sularının karbondioksit oranı az, radyoaktivesi ise oldukça iyi durumdadır. Kaplıcalarının tüm bu nedenlerden ötürü Karahayıt kasabası, kaplıca merkezi olarak popüler ve sık ziyaret edilen bir kasaba haline gelmiştir.

Karahayıt Kaplıcalarının Özellikleri ve Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar

Dünyadan ve ülkemizden birçok kişinin şifa bulmak için ziyaret ettiği Karahayıt kaplıcaları, sularının özellikleri, hipertermal ve hipotonik maden suyu olmasıyla kalitesini ortaya koymaktadır. Ayrıca kalsiyum miktarı açısından oldukça zengin olan bu kaplıca suları, birçok tedavi yöntemi için tercih edilmektedir. Karahayıt kaplıcalarının sularından hem içerek, hem de banyo yaparak fayda sağlamanız mümkün.

Karahayıt kaplıca sularının özellikle dolaşım sistemindeki sorunları ortadan kaldırdığı kanıtlanmış bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Karaciğer ve safra kesesindeki rahatsızlıklar, diabet, gut, astım, tansiyon hastalıkları içinde tavsiye edilen bu kaplıca suları, kalp ve beyin gibi yerlerde yaşanan sağlık sorunlarına deva olan bir kaplıcadır.

Kırmızı Su Kaynağı ve Termal Çamur

Karahayıt kasabasını kaplıca açısından vazgeçilmez hale getiren bir diğer durum, kırmızı termal su kaynağının olmasıdır. Ege Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Karahayıt kasabasında bulunan kırmızı termal suyun önemli bir şifa kaynağı olduğu tescil edilmiştir. Her mevsim su kaynağının sıcaklık değeri 58 derece olarak ölçülmekte olup bu termal kaynaktan yararlanan birçok kaplıca ve otelin Karahayıt kasabasında bulunduğu biliniyor.

Kırmızı su kaynağının yanı sıra, termal çamur kaynağından şifa görmek isteyen kişilerde Karahayıt kasabasına akın ediyor. Su ve çamur şeklinde çıkan bu termal kaynak, cildin yumuşaması, tıkanık gözeneklerin açılması, çatlakların kapatılması, selülitlerin yok edilmesi ile birlikte cilt hastalıklarına da iyi geliyor.

Karahayıt Kaplıcalarında Nerede Kalınır ?

Termal oteller sayesinde tatilinizi mükemmel şekilde geçirip aynı zamanda şifa bulmanıza olanak sağlayan Karahayıt kasabasında, tercih edip konaklayacağınız birden fazla termal otel bulunmaktadır. Konaklama işine daha az maliyet harcamak isteyen kişiler için ise yarım pansiyon oteller mevcuttur.

Karahayıt Bölgesi ‘ne En Yakın Oteller : Uyum Otel ve Grand Denizli Otel

Bu Bölgeye En Yakın Pansiyon : Hatipoğlu Pansiyon

Karahayıt Kaplıcaları Nerede?

Denizli merkeze sadece 20 kilometre uzaklıkta bulunan Karahayıt kaplıcaları, Pamukkale ilçesinin beş kilometre kuzeyinde yer alıyor. Karahayıt kaplıcalarına özel araçlarla gitmeyi tercih edecek olanlar, Ankara bulvarı yolundan Pamukkale civarına doğru yol almalıdır. Özel araçlarla gitmeyecek olanlar ise şehir merkezlerinden kasabaya doğru yol olan midibüsler ile Karahayıt kasabasına ulaşabilirler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git