Karagöl Gezisi / İzmir

Karagöl Gezisi / İzmir
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 504 kez okundu.

Havası tertemiz, şehirden uzak bir göl olan Karagöl, tüm İzmir’i tepeden görebileceğiniz oldukça mükemmel bir manzaraya sahip. Çoğu İzmirlinin bile sadece adını bilmiş olduğu bu göl, Yamanlar Dağı’nın zirvesinin hemen altında kalmış olan düzlükte yer almakta olup, hafta sonu gezisi için mutlaka tercih etmeniz gereken bir yerdir. Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğa yürüyüşü ve piknik yapmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmayı başaracak kadar güzel bir manzaraya sahip Karagöl, her mevsim güzeldir ancak ilkbahardaki güzelliği bir başkadır. Mini bir krater gölü özelliği gösteren Karagöl, kartpostal güzelliğinde manzaraya sahip olup ruhunuzun huzurla dolmasına olanak sağlıyor. Gölün etrafında piknik yapmak için birçok masa yer almaktadır ve bu gölün suyu oldukça güzeldir. Karagöl’de yüzen ördeklerde görebilme fırsatınız var.

Rivayetlere göre Karagöl, kendisine mitolojide yer edinmiş bir göldür. M.Ö. 600 yıllarında yaşadığı söylenen Tantalos, Zeus ile bir insan olan Platonun çocuğuydu ve ifade edilenler göre İzmirli Kral Tantalos, Manisa’ya uzanmış olan Spilios dağında Frigya halkı ile birlikte yaşayıp devleti yönetmiş. Tantalos daha sonraki zamanlarda Yunanistan’a gitmiştir, Yunanistan’da Psleppones Yarımadasına ismini veren Tantalos, tanrıların sofrasına oturan tek kişi idi.

Ancak ne yazık ki Tantalos, Olimpos tanrılarının hışımına uğramış ve ağır cezaya çarptırılmıştır. Olimpos tanrıları tarafından Tantalos’a verilmiş olan ceza dünyanın her yerinde Tantalos işkencesi olarak bilinmektedir. Zeus, Tantalos’a yer altı ülkesinde sonsuza dek açlık ve susuzluk cezası vermiştir, Daha sonra Tantalos, Spilos Dağı’ndan atılarak Hades’e gönderilmiş, atılmış olduğu yarık Tantalos Gölünü yani Karagöl’ü oluşturmuştur.

Mitoloji efsanesinden başka birde Karagöl’le ilgili Anadolu rivayetleri vardır. Anadolu rivayetlerine göre, bu gölde yaşayan bir çoban, zengin bir ağanın kızına aşık olmuştur. Bu durumu öğrenen ağa, ilk zamanlarda çok kızmış olsa da daha sonra kızının üzüntüsüne dayanamayıp kalbi yumuşar ve çobanı sınamaya kara verir. Çobana içi açılabilen bir baston vererek içini doldurabildiği takdirde kızıyla evlenebileceğini söyler. Çoban bastonu alarak Karagöl civarına koyunlarını gütmek için gider. Git gide koyunlarını çoğaltıp satmayı başaran ve satmış olduğu koyunlardan elde etmiş olduğu altınları bastonda biriktirmeye başlar. Koyunlardan bir tanesi, bir gün gölün kenarında boğulma tehlikesi geçirir ve çoban ne yaptıysa boğulma tehlikesi geçiren bu koyunu Karagöl’ün kenarından ayırmayı başaramamıştır. Daha sonra elindeki bastonu koyuna fırlatmış. Koyuna fırlatmış olduğu baston göle düşmüş, gölün derinliklerinde kaybolmuş. Bu olay üzerine ağa kızını çobana vermekten vazgeçer. Kızı alamayan çoban gölü terk eder. Aradan 30 sene geçtikten sonra Menemen civarında yaşlı bir esnafın dükkanına uğrayan çoban, yaşlı adamın baston biriktirdiğini görür ve bastonlar arasında yer almış olan kendi bastonunu hemen tanır. Ancak çoban bu bastonun yıllar önce gölde kaybetmiş olduğu baston olup olmadığından emin olmak için bastonu yaşlı adamdan satın alır. Bastonun içini açan çoban yıllar önce biriktirmiş olduğu altınları bastonun içinde görür ve kahrından Karagöl’e gidip bütün altınlarla birlikte bastonu da göle atar.

Hem mitolojide, hem de Anadolu rivayetleri arasında kendine yer bulacak kadar özel ve güzel bir yere sahip olmuş olan Karagöl’ün muhteşem manzarası karşısında diliniz tutulacak.

Karagölde Ne Yenir?

Burada Karagöl Restoran mevcuttur ve bu restoranın lezzeti de gayet yerindedir. Fiyatları orta derece olan bu restoranda köy kahvaltısı yapabilir, barbekü keyfinin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu restoranda sulu yemek yemeyi de tercih etme şansına sahipsiniz. Sağlık açısından tavsiye edilmese de manzara karşısında nargile içmek isteyenler, çeşit çeşit aromalı nargileyi bu restorandan temin edebilirler.

Karagölde Nerede Konaklarım?

Karagöl yakınlarında konaklayabileceğiniz bir yer maalesef ki yok, burada kalmak isteyenlerin çadır kurması gerekmektedir. Günlük 3 TL karşılığında çadır kiralayabilir, az masrafla muhteşem manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Karagöl Giriş Ücretleri

Ücretlerin Güncellenme Tarihi: 01.11.2014

Araç ile Giriş: 16 TL

Yayalar İçin Giriş: Kişi başı 4 TL’dir.

Karagöle Nasıl Gidilir?

Adres: Karagöl Kır Mah. Pk: 35670 – Menemen / İzmir

Karşıyaka Tarafından Gidiş: Karşıyaka tarafından gelecekseniz ilk önce Yamanlar Koleji’ne gelmeniz gerekmektedir. Girne Bulvarı’nın bitişinden Yamanlar Koleji’ne geldikten sonra hiçbir yöne sapmadan dümdüz gidip çiftlik hayvanlarının olduğu yerden geçin. Ardından dağdan yukarı doğru viraj şeklindeki yoldan yaklaşık olarak 15 dakika boyunca devam edin. Burada karşınıza büyük bir piknik alanı çıktıktan sonra 45 dakika boyunca yol alın. Yeşilliklerin ardındaki Karagöl’ü bu süre sonunda görmüş olacaksınız.

Çanakkale Yolu Üzerinden Gidiş: Çanakkale yolundan ilerlerken Örnek Köy tabelasını gördükten sonra tabela yönüne doğru sapıp 25 km boyunca hiçbir yere sapmadan ilerleyin.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git