Karaciğer Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Karaciğer Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 146 kez okundu.

Karaciğer ağrısı için hangi doktora gidilir ? Karaciğer ağrısına hangi poliklinik bakar ? Karaciğer ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Karaciğer Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Karaciğer ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda karaciğer ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Karaciğer, vücutta çok önemli fonksiyonlara sahip olan, vücuttaki en büyük salgı bezi özelliği gösteren organdır. Karaciğer, yaşamın sürdürülmesi ve hastalıkların önlenebilmesi önemli bir yere sahip olmakla birlikte, hormon üretimi ve yakımı, aminoasit yakımı, zehirli atıkları zehirsiz hale getirebilmek gibi önemli bir yere role sahip organımızdır. Bu büyük organ, karnın sağ tarafında, diyaframın hemen altında bulunur ve yaşam için önemli olan hayati fonksiyonları yerine getirir. Karaciğerin, karbonhidrat, protein, yağ metabolizması olma özelliği göstermesiyle birlikte kanda pıhtılaşmayı sağlayan proteinlerin üretimi, safra üretimi ve salgılanması, alyuvar üretimi gibi çok önemli görevleri de vardır.

Karaciğer Ağrısı Nedir ?

Karaciğer, üzerinde birçok acıya duyarlı reseptör bulunan ince bir kapsülle kaplı olduğundan, bu kapsüle uygulanan her baskı insan vücuduna karaciğer ağrısı olarak döner. Bu baskı, karaciğerde şiddetli bir iltihaplanma meydana geldiğinde, bir yaralanma durumu söz konusu olduğunda yada karaciğerde şişkinlik veya büyüme olduğunda ortaya çıkar. Karaciğer ağrısı, belirsiz ve donuk bir ağrı şeklinde olmak üzere karın bölgesinin sağ üst tarafında bulunan kaburgaların hemen altında hissedilen bir ağrıdır.

Karaciğer Ağrısının Nedenleri Nelerdir ?

Karaciğer ağrısı, genellikle karnın sağ üst köşesinde hissedilir ama bununla birlikte sağ omuzda da ağrı hissedebilme oranı yüksektir. Karın bölgesinin üstü ve omuzda oluşan karaciğer ağrılarının nedenleri arasında, karaciğer iltihaplanması, kronik hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğer apsesi, karaciğer kanseri, karaciğer sirozu, karaciğer zehirlenmesi veya alkolik karaciğer hastalığı yer alır.

Karaciğer dışında oluşup karaciğere baskı yaparak ağrıya neden olan hastalıklar arasında, safra kesesi taşı, karın bölgesinde assit denilen sıvı birikimi, sağ akciğer altında zatürre, mide asitliğinin artması ve iltihaplanma yer alır.

Karaciğer Ağrısının Belirtileri Nelerdir ?

Genellikle karaciğer ağrısı hafif ve belirsiz olduğundan güç algılanabilir ve karaciğer ağrısı karnın sağ üst köşesinde meydana geldiğinden oluşan ağrı karın ağrısı olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, karaciğer ağrısının karakteri, yeri ve karaciğer ağrısıyla birlikte bu ağrıya eşlik eden ağrılar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Karaciğer ağrısının genel belirtileri arasında, karnın sağ üst bölgesinde oluşan hafif ve belirsiz bir ağrı, keskin batan bir ağrı, karın ağrısıyla birlikte omuz veya sırt ağrısı, solunum zorluğu yaratan ağrı ve nefes alırken yada öksürürken karnın sağ tarafında oluşan ağrı yer alır. Bu şekilde oluşan belirtiler çok ağrı hissedilmemesinden kaynaklı olarak bireyler tarafından çok önemsenmemektedir. Bu ağrılarla birlikte ortaya çıkan ciltte kahverengi leke ve noktalar, ciltte kaşınma ve renk değişikliği, aşırı terleme, yüksek ateş, vücutta keskin koku, nefes kokusu, gereksiz kilo kaybı, bulantı ve kusma, karında şişkinlik, eklem ağrıları, yorgunluk gibi durumlar önemsenmeyen hafif ağrıların önemsenmesine neden olur.

Karaciğer Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Karaciğerin hayati fonksiyonlar açısından çok önemli bir yere sahip olması, karaciğerde oluşan hastalığın ölümcül seviyeye gelebilmesine neden olur. Karaciğer ağrılarında erken teşhis konulması ve erken tedavi karaciğer ağrısıyla birlikte ortaya çıkan hastalıkların oluşmasını engeller.

Karaciğer ağrısının farklı nedenleri olduğundan karaciğer ağrısı için uygulanacak tedavi yöntemleri de farklıdır. Genelde kronik hepatit, karaciğer enfeksiyonu veya karaciğer yağlanması gibi durumlarda ilaç tedavisi uygulanırken, karaciğer kanseri gibi durumlar ameliyat gerektirebilir. Hayati tehlikesi olan ciddi bir karaciğer hastalığında ise karaciğer nakli uygulanabilir.

Karaciğer ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Karaciğer ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız dahiliye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git