Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?

Kara Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir ?
10 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.392 kez okundu.

Kara üzüm çekirdeğinin faydaları şaşırtıcı boyutlardadır. Fakat bilindiği gibi tek düzey bir beslenme hiçbir şekilde doğru değildir. hep sebze ya da hep etle beslenmek vücudunuza ne kadar zarar veriyorsa diğer ürünleri tüketirken aşırıya kaçtığınızda da bu durumun olabileceğini unutmamalısınız.

Kara üzüm çekirdeği ; antioksidan vitamin özellikleri ile bilinen C vitaminlerinden bile 20 kat, E vitamininden ise daha üstün bir besindir. Üzüm çekirdeği tam bir damar dostu olarak bilinir. Damar sertleşmesini, damar yozlaşmasını önler ve damarlarınızı sağlamlaştırır. Damar sertleşmesine bağlı oluşabilecek pek çok hastalığa karşı kalkan görevi görür. Ayrıca; kalp krizi, hipertansiyon, felç vb. hastalıkların oluşumunu önler. Kara üzüm çekirdeğinin en önemli özelliklerinden birisi ise, DNA hasarını azaltarak kanser oluşum riskini büyük ölçüde önler. Ayrıca diyabetli ve varisli kişiler için oldukça faydalı bir besindir.

Gözler içinde oldukça yararlıdır. Gözü dejenerasyondan ve katarakt oluşumundan korur. Üzüm çekirdeği cildin bağ dokusunda bulunan kolojenleri sağlamlaştırır ve cildi dinçleştirir. Bu özelliği sayesinde kozmetik sanayisinde merhem olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca siyah üzüm çekirdeği histamin salgısını azalttığı için alerji oluşumunu önler. Romatizmal hastalıkların tedavisinde oldukça başarılıdır. İltihabı prostaglandinlerin sentezini azaltır, ağrıları hafifletir.

Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır ?

100 mg’lık kapsüller şeklinde üzüm çekirdeği ekstresi bulunmaktadır. Hastalıklardan korunmak için bu kapsullerden günde 1-2 adet alabilirsiniz. Fakat başka bir hastalığınız daha var ise dozunu iki katına çıkartmanız gerekecektir. Fazla alım sonucu yaşanan bir rahatsızlık gözlemlenmemiş olsa da her bünyenin hassasiyeti farklı olacağından aşırıya kaçmamanız da fayda vardır. Kapsul kullanmak yerine 1 avuç ya da 1 fincan kara üzüm kurusu da her gün tüketebilirsiniz. Fiyatı da oldukça uygun olan üzüm çekirdeğini hayatınızda önemli besinler listesine ekleyerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Kara üzümü çekirdekleri ile birlikte yerseniz etkisi daha da artacaktır.

Siyah üzüm çekirdeği proanthosiyanidin içermektedir. Bu sayede ise vücudunuzu iç ve dış kaynaklı oluşan radikallerden korur. Vücudun direncini arttırır ayrıca kansızlık problemi yaşayanların özellikle kullanması gereken besinlerdendir. Doğal bir besin olduğu için bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu sayede gönül rahatlığı ile küçük çocuklarınıza da takviye olarak verebilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git