Kan Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri

Kan Kanserinin Belirtileri ve Nedenleri
10 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 825 kez okundu.

Vücudumuzun yaratılışı, organlarımızın işleyiş mekanizması gerçekten muazzam. Bütün organlarımız birbiri ile uyum içinde çalışır. Hiçbiri “ben bugün çok yoruldum, biraz da sen çalış ben dinleneyim yarın devam ederim çalışmaya” demez. Sabah akşam, her dakika her saat yıllar boyunca bizim için çalışırlar. Bunun için ne kadar şükür etsek azdır. Çünkü herhangi bir organımız eksik olduğunda veya çalışması kusurlu olduğunda hemen fenalaşır, mutlaka yaşamsal döngümüzün tehlikeye girdiğini görürüz. Bu kusurlardan birisi olan kanser de bahsettiğimiz yaşamsal faaliyetlerimizi oldukça etkiler.

losemi-nedir

Kan Kanseri Nedir?

Kanser; fonksiyonlarını normal bir şekilde yerine getiren hücre veya organların veya dokuların, istemsiz olarak çalışmalarını kusurlu hale getirmeleri, hücrelerin anormal olarak çoğalması ve dokular, organlar arasında yayılmasıdır. Bu geniş tanıma göre kanserin dokuya, organa, çoğalma şekline göre, etkileme şekline göre çeşitleri vardır. Bunlardan günümüzde en yaygın olan kanser türü kan kanseridir. Peki kan kanseri nedir ?

Kan kanseri, (halk arasında bilinen ismi ile lösemi) kan hücrelerinin özellikle akyuvar hücrelerinin anormal olarak çoğalması olayıdır. Yeni ve genç hücrelerin yerini yaşlı ve anormal maling hücreler almaya başlayınca kanserleşme de başlar. Kemik iliğinde maling hücreler varlığını gösterdiği zaman uzun kemiklerimizdeki iliklerde hasarlar meydana gelmeye başlar. Kanserli hücreler bölünerek anormal bir şekilde çoğaldıkça bireylerin savunma sistemi de yavaş yavaş çökmeye ve mikroplara karşı açık hale gelir. Löseminin çeşitleri vardır. Çeşidine göre de bireydeki etkisi farklılaşır. Şunu da belirtmek gerekir ki ne kadar sağlıklı olursak olalım kanserleşme genç ve yaşlı insanlarda en kötüsü de çocuklarda da görülebilir. Bu nedenle öncelik olarak her sağlıklı bireyin bir hasta, bir engelli adayı olabileceğini unutmayalım. Löseminin belirtilerine gelince bildiğiniz gibi hemen her kanserin dört evresi vardır ve ilk evre erken teşhisle başlar hastalığın engellenme ihtimali çok yüksektir. Son evrede ise hasta için yapabilinecek her şey yapılmıştır. Hastalık engellenemez sadece hayat kalitesini artırmaya yönelik girişimler yapılabilinir. Yani buradan çıkaracağımız sonuç erken teşhisin her halükarda hayat kurtardığıdır.

kan-kanseri-nasil-teshis-edilir

Kan Kanserinin Belirtileri

Kan kanserinin belirtileri nelermiş hep birlikte bakalım. Hastalığın erken evrelerinde hastada anemi görülür, kan hücrelerinin yapımının bozulmasına bağlı olarak. Halsizlik, aşırı ve ani kilo kaybı, iştahsızlık, geç iyileşen yara, vücutta oluşan şişlik ve morarmalar, baş dönmesi, diş eti kanamaları, dalak kanseri hücreleri yıkmak için aşırı bir şekilde çalıştığı için genellikle dalağın büyük olduğu gözlemlenir. Bunun da önemli belirtisi karında şişlik olmasıdır. Hazımsızlıkla karıştırılmamalıdır. Erken döneme ait belirtiler genellikle gözden kaçmaktadır çünkü bu belirti bulgular birçok hastalığa da ait olabilir aynı zamanda. Hastaneye başvurulduğunda öncelik olarak yapılan fiziksel muayeneler ve hastanın şikayetlerinden şüphelenilmelidir. Sözel görüşme sonrasında birtakım kan testleriyle tanı net olarak belirlenebilir. Bu işlemin peşinden kemik iliği biyopsisi ile tanının doğru olduğundan emin olunur. Kronik kan kanseri akut lösemiye göre daha yavaş seyreder. Hasta 3-5 yıl kadar bu şikayetlerle hayatına devam eder ve hastalık kendisini tam olarak göstermeyebilir. Lösemide önemli olan genetik yatkınlıktır. Bu yüzden birinci derece akrabalarda kanser öyküsü var ise düzenli olarak muayene olmaları gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler son zamanlarda oldukça gelişmiştir. Kemoterapi ile ilaç verme yöntemi ise en çok kullanılan yöntemdir. Bu tedavilerin yanı sıra hastaların moralini bozmamaları hayata daha sıkı tutunmaları gerekir. İlaçtan ve tedaviden daha etkili olan şey destek ve moraldir.

Kan kanseri hastalığının ilk belirtileri yorgunluk ve halsizlik durumudur. Yapılan eylemlerde özellikle kendini gösteren nefes darlığı, cilt solukluğu, hafif yaşanan ateş ve terlemeler, burunda özellikle meydana gelen kanama ve ayrıca diğer cilt yerinde oluşan kanamaların durmaması, sebebi pek belli olmayan ve ciltte meydana gelen morluklar ve çürüklerin yanında, vücudun yer yerinde yaşanan eklem ağrıları gibi durumlar kan kanserinde kendini belirten etmenlerdir. Löseminin belli bir nedenin olmadığı sizlere daha öncede belirtmiştik. Fakat kandaki lösemik adı verilen hücrenin değişim göstermesi ile kanda meydana gelen kan kanseri adını alır. Lösemi hastalığı ayrıca hazır gıdaların tüketilmesi, dondurulmuş meyve, sebze ve yemeklerin yenmesi gibi durumlarda ortaya çıkar. Ayrıca dışarıda yenilen yemekler de özellikle çocuklarda kan kanserine neden olmaktadır. İş hayatında oluşan aşırı stres de kan kanserinin diğer nedenleri arasında yerini alır. Ayrıca kan kanseri genetik bir hastalık olarak bilinir. Ailede daha önce kan kanseri ile baş eden kişilerde gene aile için kan kanseri daha çok kendini belli etmektedir. 

Peki, lösemi hastalığına yakalanan kişiler nasıl bir tedavi yolu izlemelidirler. İlk önce lösemi hastalığı ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gereken morallerini yüksek tutmalarıdır. Çünkü kanser gibi hastalıklarda moral yüksek tutmak çok önemlidir. Kişi gibi kişinin ailesi de kan kanseri ile savaştıklarını unutmamaları gerekmektedir. Ayrıca moralli olmanın yanında kan kanserini yenme konusunda da inançlı olmak çok önemlidir. İlaç olarak ise genelde doktorların tedavisi altında yapılmaktadır. İlk yapılan ise kemoterapidir. Genelde kan kanseri için bitkisel tedavi yöntemi pek bulunmamaktadır. Fakat hastanın sağlığına dikkat etmesi hastalığı yenmek için en iyi yoldur. Örneğin yapılması gerekenler arasında doğal beslenmektedir. Doğal beslenme olarak ise yapılması gereken hormonlu besinlerden uzak durmaktır. Ayrıca hazır gıdalar almak bu hastalık için çok tehlikelidir. Lösemi hastalığında yapılması gereken diğer etmenler ise süt ürünlerinden beslenmektir. Süt ürünlerinin hazır gıda olmamasına dikkat ediniz. Son olarak ise belirtmek istediğimiz kan kanseri faktörü ilk başta çocuklarda daha sonra erkekler de kendini daha çok ortaya çıktığının unutmayalım.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git