Kalp Çarpıntısına Hangi Bölüm Bakar ?

Kalp Çarpıntısına Hangi Bölüm Bakar ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 995 kez okundu.

Kalp çarpıntısına hangi bölüm bakar ? Kalp çarpıntısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Kalp çarpıntısı hangi bölüme girer öğrenin.

Kalp Çarpıntısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Kalp çarpıntısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kalp çarpıntısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Nedir ?

Kalp çarpıntısı, kalpte şiddeti hızlı olan çarpıntıların meydana gelmesidir. Kısacası kalbin düzensiz çalışması olarak adlandırılabilirler. Bu durum çoğu kişiyi korkutmaktadır. Fakat çoğu durumda korkulacak bir olay meydana gelmemektedir. Ama bazı durumlarda ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bu sebepten bu durumda en yakın doktora başvurulması gerekmektedir.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir ?

Genelde bu olayda psikolojik sorunlardan dolayı meydana gelebilmektedir. Bazı durumlarda kullanılan ilaçların yan etki yaratmasıyla meydana gelebilirken, bazı durumlarda kafeinli gıdalar tüketmekten dolayıda oluşabilmektedir. Bazı durumlarda ise hiçbir sebep yokken normal bir zamanda oluştuğuna rastlanılmaktadır. En çok sinirsel durumlarda dolayı olan bu durumu ailevi faktörler, arkadaş veya sevgili faktörleri çok etkilemektedir.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir ?

Kalbinizde çarpıntının yanında baş dönmesi hissetmeniz ve aynı şekilde bayılma gibi sorunlar yaşamanız bu durumu belirtmektedir. Özellikle bu durumda kalbiniz normal atışlarının üzerinde çok hızlı bir şekilde atmaya başladıysa vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bazı durumlarda ise nabız sırasında boşluklar oluşturarak meydana gelirken, göğüs ağrısı şeklinde de kendini belli etmektedir. Kalbin normal atış sayısı 60 ile 100 arasında olmalıdır. Eğer ki değer 100 ün üzerine çıkarsa bu durumun habercisi olabilmektedir.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

İlk olarak bu durumdan rahatsız olunup doktora başvurulduğu zaman doktor kalp ritmini ölçmektedir ve çıkan değerlere göre tetkikler uygulamaktadır.

Eğer ki sorun kalbin karıncıklarında bulunan ritm bozukluklarından dolayı oluştuysa daha hızlı tedavi edilmesi gerekir. Buda durumda hastaya damardan ilaç verilerek kalp normal ritme sokulur veya şoklama işlemi yapılarak kalp normal ritmine döndürmeye çalışılır.

Eğer ki sorun sinirsel sebepten dolayı ise, psikolojik bir destek uygulanır. Bu durum ailevi faktörlerden kaynaklanıyorsa tedaviye aileyle gidilir ve problem en yakın zamanda çözüme başvurulur. Bu süreçte durum çok ciddi olması durumunda ilaçlarla ek destek uygulanmaktadır.

Kalp çarpıntısı hemen geçer diye düşünülüp hafife alınmamalıdır. Bu durumda rahatsız olunduğu an doktora başvurulmalıdır. Aksi taktirde geri dönüşümü zor olan olaylar yaşanabilir. Doktor problemi çözdüğü an sizi en kısa zamanda bu dertten kurtaracaktır.

Kalp çarpıntısına hangi doktor bakar ? Kalp çarpıntısı için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız kardiyoloji bölümüne gitmelisiniz.

Kalp çarpıntısına hangi bölüm bakar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git