Kalp Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kalp Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 372 kez okundu.

Kalp ağrısı için hangi doktora gidilir ?Kalp ağrısına hangi poliklinik bakar ? Kalp ağrısı için hangi bölüme gidilir ?

Kalp Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kalp ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kalp ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kalp Ağrısı Nedir ?

Kalp ağrısı neredeyse her insanın zaman zaman yaşadığı bir durumdur. Kalbin üzerinde bir sıkışma hissi, nefes alamama gibi bir durumun eşlik etmesi ile görülebilir ve ya batan bir ağrı şeklinde olabilir. Bazen yeri sadece kalple sınırlı kalmaz. Midenin üzerinde ya da sırtta da bir ağrı hissi yaşanır. Kimi zaman sol kol daha çok olmakla birlikte kollarda da uyuşma ile birlikte görülür.

Kalp Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Kalp ağrısının en bilinen ve hayati bakımdan en çok önem arz eden nedeni kalp krizidir. Kalp krizi geçiren hastalar ani başlayan ve kalbin üzerinde yani sol tarafta daha belirgin olmakla beraber vücudun üst kısmına yayılan bir ağrı hissederler. Bu ağrı sıkışma hissi şeklinde olur. Bazen ense köküne, sırta, kürek kemikleri arasına hatta bele bile yayılan bir ağrı olur. Sol kolda bir uyuşma hissi yaşanır ve nefes almak zorlaşır. Öte yandan akciğerlerle ilgili durumlar da kalp ağrısı yaratır. Bazen, kalbin etrafındaki zarların iltihaplanması ve ya kalbin etrafının su ya da hava ile dolması da sıkışma yaratarak ani bir acıya neden olur. Öte yandan mide rahatsızlıkları da bazen kalp ağrısı şeklinde görülür. Özellikle gastrit ve reflü hastalığı sık sık kalp bölgesinin ağrıması ile kendini belli eder.

Kalp Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Kalp ile ilgili hastalıklar genellikle uzun yıllar boyunca devam eden hastalıklardır. Ateroskleroz, damar tıkanıklığı, kronik obstrüktif akciğer yetmezliği ya da en bilinen hastalık olan koroner kalp hastalığı bu tarz uzun yıllar boyunca devam eden, yani kronik olarak adlandırılan hastalıklardır. Bu nedenle kalp ağrısı başlamadan seneler evvel bu hastalıkların belirtileri başlar. Bol balgam çıkarma, egzersiz sırasında nefesin tıkanması, daha ilerleyen yıllarda merdiven çıkarken bile güçlük çekme, boyundaki damarların şişmesi ya da bacakların ödem toplaması bu gibi hastalık belirtilerindendir. Daha sonra da ani başlayan bir kalp ağrısı şeklinde hastalıklar kötüleşir ve atakları sıklaşır.

Kalp Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kalp ağrısının tedavi edilebilmesi için öncelikle nedeninin bulunması gerekir. Eğer neden mide hastalığı kaynaklı ise tedavisi basit olur. Mide içeriğindeki asidik yapıyı düzenleyecek ilaçlar ile tedavi yapılır. Eğer neden kalp krizi ise acilen müdahale edilir. Anjiyografi denilen teknik ile kalbin tıkanan damarları açılmaya çalışılır. Eğer bunda başarılı olunamazsa bypass adı verilen, tıkalı damarın çıkarılarak vücudun başka bir yerinden alınan sağlam damarla yer değiştirilmesi işlemi uygulanır. Kalp ağrısının nedeni kalbin zarlarında meydana gelen bir iltihap ise antibiyotik tedavisi başlanır ve bazen de kalbin etrafında yer alan sıvının ya da havanın dışarı boşaltılmasına ihtiyaç duyulur. Tüm bu tedavi çeşitleri oldukça zor ve hayati risk taşıyan durumlardır. Bu nedenle, hasta kişi sürekli hastanede tutulur. Bazen yoğun bakımda tedavi edilmesi gerekir. Bu tedavilerden sonra da kan sulandırıcı haplar kullanılır. Hastanın özellikle yediği yemeklere çok dikkat etmesi gerekir. Sağlıklı gıdalar tüketilmesi önerilir. Ve en önemlisi sigaradan uzak durması şarttır.

Kalp ağrısı için hangi doktora gitmeyelim ? Kalp ağrısı hangi bölüme girer diye soruyorsanız kalp damar cerrahisi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git