Kakule Çayının Faydaları Nelerdir?

Kakule Çayının Faydaları Nelerdir?
11 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 952 kez okundu.

Kakule çayı bilimsel adı Elettaria cardamommum ya da Elettaria repens’tir. Kakule, yıl boyunca yeşil kalan ve Hindistan’da çok yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitkinin dik sapları vardır ve bu saplar parmak kalınlığındadır. 30-50 santim kadar uzayabilen bu bitki, küçük sarıçiçekler açar ve yaprakları koyu yeşildir. Tohumları uçucu yağ içeriyor ve bu bitki tıbbi amaçlı ve parfüm yapımında kullanılıyor. Kakule baharatı, özellikle de Asya mutfağında yemeklerde de çok tercih ediliyor.

Kakule Çayı Neye İyi Gelir ?

Kakule tohumları, uyarıcı etki yapar ve uçucu bir yağ içerir. Kakule bitkisi bu özelliği sayesinde Arap ülkelerinde afrodizyak halinde kullanılır. Geleneksel Çin tıbbında özellikle çölyak hastalığının tedavisinde sıkça kullanılır. Bunun yanında kakule bitkisi astım, bronşit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de sıkça kullanılır. Kakule bitkisi, zihni canlandırmak için de kullanılır. Özellikle de baharat olarak yemeklerin içinde ve ilaç sektöründe de katkı maddesi olarak kullanılır.

  • Kakule, sindirime yardımcı olur ve şişkinliği alır.
  • Bağırsak parazitlerinin temizlenmesini sağlar.
  • Reflünün tedavisinde oldukça etkilidir.
  • Antioksidan içeriği vardır ve vücudun zararlı toksinlerden arındırılmasını sağlar.
  • Mide kramplarına iyi gelir ve mide ağrıları azalır.
  • Ağız kokusunun giderilmesinde çok etkilidir.
  • Kusma ve mide bulantısının giderilmesinde çok etkilidir.
  • Kolon kanseri başta olmak üzere diğer kanser çeşitlerinin geçirilmesinde çok etkilidir.

kakule çayının yararları

Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Kakule çayı hazırlamak için 1,5 litre suyun içine 3 yemek kaşığı siyah çay, 250 ml sür ve 3 çay kaşığı kakule tohumunu karıştırdıktan sonra çayı ocaktan alıp 10-15 dakika kadar iyice çayın demlenmesini bekledikten sonra süzerek içebilirsiniz.

Kakule Çayının Yan Etkileri

Kakule tohumunu, yemeklerde baharat olarak ya da çay olarak da tüketebilirsiniz. Bu bitki çayı kullananlar üzerinde henüz bir yan etki tespit edilememiş olsa da nadir de olsa midede hassasiyet ve safra ağrısı meydana gelebilir. Safra taşı olan kişilerin kakule çayı içmesi önerilmiyor. Aynı zamanda bitkiye alerjisi olanların cildinde yanma, kızarıklık ve şişlik de oluşabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git