Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ?

Kakao Yağı Faydaları Nelerdir ?
20 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Birçok bitkisel yağın olduğu gibi kakao yağının da vücudumuza büyük faydaları vardır. Genellikle pasta yapımında kullanılan bu yağın sağlığımıza olumlu etkilerini hep birlikte öğrenelim. Kakao denilince aklımıza ilk gelen şey çikolatadır. Özellikle tatlı krizlerinin aşılmasında büyük etkiye sahip olan çikolatanın içinde de kakao yağı bulunur. Kakao yağından haberi olmayan kişiler bile bu yağı cilt bakım kremlerinde veya tatlı malzemelerinde kullanmış olabilir. Kakao yağı pasta pişirmenin lezzetli hale gelmesini sağladığı gibi vücut ve cilt bakımı içinde her zaman kullanacağınız bitkisel bir yağdır. Kakao çekirdeğinin çekilmesiyle elde edilen kakao yağı, eriyen ve bu şekilde kullanılabilen bir yağdır. Çikolata yapımında da kullandığımız bu yağın ipeksi bir dokusu bulunmakta ağzımızda yumuşak, lezzetli bir tat bırakmaktadır. Kakao yağı sağlıklı bir asittir. Hindistan cevizi yağı gibi cilt güzelliğiniz için kullanabilirsiniz. Dudak parlatıcılarının, cilt losyonlarının ve güzellik ürünlerinin birleşiminde de kakao yağı bulunur. Şimdi ayrıntılı bir şekilde kakao yağının faydalarına bakalım.

Yaşlanmaya Karşı Savaşır

Kakao yağında palmitik, oleik ve stearik asitler içeren antioksidan bileşikler bulunur.zen Bu bileşikler yararlı yağ asitleri olduğu için cildin vücuttaki serbest radikallerinin nötralize edilmesine katkı sağlar. Kakao yağı, oksidatif stres düzeylerini azaltarak yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır ve kırışıklıklar gibi yaşlanma çizgilerinizi görünmez hale getirir. Bunun yanında, kakao yağı izlerin görünümünü azaltır ve cildinize sağlıkla ışıldatır.

İnflamasyonla Mücadele Eder

Kakao yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar cildinizi iltihaplanmalara karşı korur. Sedef hastalığına, egzamaya, vücutta oluşan kızarıklıklara, iltihap oluşturan diğer nedenlere karşı kakao yağını kullanabilirsiniz. Yağ fazlalığının kardiyovasküler sistem üzerinde negatif etkileri olmasına rağmen, bazı araştırmalar orta derecede kakao yağı ile tedavi edildiğinde kalpteki inflamatuar durumda da bir iyileşme olduğunu gözlemlemişlerdir.

Depresyondan Kurtulmanızı Sağlar

Vücudumuzu korumak için doğal bir amino asit olan triptofanın olması lazımdır.. Kakao triptofanın çöküşünü kısıtlama yeteneğine sahiptir ve kakao yağının düzenli tüketimi onu daha fazla serotonin yani mutluluk formunu üretmeye iter. Bu sayede depresyondaysanız iyi bir antidepresan olan kakao yağı faydası tüketerek bilişsel faaliyetlerinizde bir gelişme olacaktır. Siz de mutsuz, enerjisiz ruh halinizin iyi yönde değişimini fark edeceksiniz.

Kanser Hücreleriyle Savaşır

Kakao yağında bulunan kakao kütlesi polifenolü kanserli hücrelerin ve vücutta oluşan tümörlerin düşmanıdır. Kanser semptomlarını önlemek için vücuttaki oksijen seviyesini düşürmektedir. Ayrıca, kimyasal önleyici ve antiproliferatif etkileri gösteren flavanoller ve prosiyanidinleri de içerir. Kakao yağının bu iyileştirici etkileri prostat kanserine ve kolon kanserine yakalanma riskinizi azaltır. Çağın hastalığı olan kansere yakalanmamak için alınacak doğal önlemler arasında kakao yağının önemini bilerek düzenli olarak kakao bitkisi yağı tüketmeliyiz.

Kabızlığa İyi Gelir

Sindirim sisteminizde iyi bir sindirim için doğal müshil olan safranın salınmasında katkı sağlayan kakao yağı, sizi kabızlıktan kurtaracaktır. Ancak az miktarda tüketmenizde fayda vardır. Fazlası yan etki yapabilir.

Ağız Bakımı İçin Kakao Yağı Kullanın

Ağız kokusu çoğu insanın şikayet ettiği durumlar arasında gelir. Ağız kokularına iyi gelen kakao yağıyla artık şikayetleriniz son bulacaktır. Ayrıca ağızda oluşan yaraların çabuk iyileşmesi içinde doğal bir merhemdir. Ağzınızda oluşan yaralar yüzünden çektiğiniz ağrıların azalmasını sağlar. Ağızda oluşan kızarıklığı iyileştirir, kızarıklıktan etkilenen bölgeyi nemlendirir ve kızaran bölgenin daha çabuk iyi olmasını sağlar. İyileşme sürecini hızlandırmanız için günde 2-3 defa kakao yağını kullanmanız önerilir.

Bağışıklığınızı Güçlü Kılar

Kakao yağının faydaları saymakla bitmiyor. İçinde birçok antioksidan bulunan bu yağ adeta bütün yaralarımıza merhem olmak için doğaya verilmiş bir hediyedir. Bağışıklık sistemlerimizde T-hücresi aktivitesini baskılayan oleik asit, palmitik asit ve stearik asitlerdir. Bu nedenle, bu süreç iltihaplanmayı önleyebilir. Diyet yaparken diyet listenize daha fazla kakao yağı eklemeyerek hipertansiyon, depresyon, kalp rahatsızlığı, kanser ve daha fazlası gibi bazı sağlık durumlarında vücudunuzun mücadele etmesini sağlar. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmek için kakao yağını hayatınızdan eksik etmemeniz gerekir.

Kalbimizin Dostu Kakao Yağıdır

Sağlıklı yağları tüketmemiz için pek çok uzman bu yağları kullanmamızı bize önermektedir. Kakao yağı da bu sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır. Kakao yağının bileşiminde bulunan polifenolik, arterlerin sertleşmesine katkıda bulunan enflamasyon belirtilerini düşürür. Kalp krizi riskini de azaltmaya yardımcı olur.

Yanık ve Yara Merhemidir

Kakao yağı cildinizde oluşan yaraları,yanıkları ve döküntüleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz mükemmel bir merhemdir. Bu yağ çok bileşimindeki antioksidanlar sayesinde deri dokunuzun derinlerine işleyerek cildinizin yenilenmesine yardın eder. Uzmanlar; egzama, dermatit gibi cilt hastalıklarına ve iltihaplanmış, tahriş olmuş ciltlere kakao yağının cilde faydası için iyi geldiğini gözlemlemişlerdir.

Yorgunluğunuza İyi Gelir

Kronik yorgunluk sendromu yaşıyorsanız hayatınızın temposunu azaltan bu durum sizi ruhsal olarak daha da yoracaktır. Bu hastalığın belirtileri günlük işlerini bile halledemeyecek kadar enerjinizin düşmesiyle anlaşılabilir. Kılınızı bile kıpırdatmak istemeyecek kadar yorgun hissetmenize neden olabilir. Bu sendromun tedavisi için çeşitli antidepresanlar üretilmiş, bilişsel davranış terapisi ve kademeli egzersiz terapisi gibi uygulamalar denenmiştir. 2010 yılında yapılan bir araştırmayla kakao yağının insanlardaki yorgunluk belirtilerini azalttığı gözlemlenmiştir. Siz de kendinizi enerjik ve formda hissetmek için kakao yağını kullanabilirsiniz.

Kakao Yağının Cilde Faydaları

Kakao yağını cildinizin de koruyucu meleği gibidir. . Kakao yağı cildi içten dışa hidratlayan ve iyileştiren muhteşem bir nemlendiricidir. Kakao yağı, kakao çekirdeği ve koyu çikolata ile aynı doğal antioksidanları içerir. Antioksidanlar kalp sağlığınızı geliştirir ve bilişsel işlevleri güçlendirir. Kakao yağındaki doymuş yağlar kuru, çatlamış cildi tedavi eder. Kakao yağı hassas, hemen tahriş olan ciltler için kullanılabilecek en iyi nemlendiricidir. Çünkü hassas cilde nemi hapsederken tahrişi ve ciltte soyulmaları önler.

Kakao Yağının Saça Faydaları

Şampuanların, saç kremlerinin ve saç nemlendiricilerinin içeriğinde bulunan kakao yağı saçlarımızın sağlıklı beslenmesine yardım eder. Kakao yağının içinde bulunan zengin yağ asitleri dayanıklı ve sağlıklı saç büyümesi için en doğal çözümdür. Saçlarınızın parlak görünmesi için de bu yağı kullanabiliriz. Kakao yağı nemlendirici etkisi olarak saçlarınızdaki kuruluğu önler. Saçları kimyasal maddelerden ve güneşten korur. Kolay eriyen bir yağ olduğu için saçlarınızın durulanması daha kolaydır. Saç maskesi olarak kullandığınızda saçınızdaki büyük değişimin farkına varacaksınız. Saçlarınızın bakımsız ve canlı olmadığını düşünüyorsanız size önereceğim en güzel besleyici formül kakao yağıdır. Kakao yağını kullandıktan sonra saç derilerinizin yeniden hayat bulacağına siz de şaşıracaksınız. Saçlarınızın ışıl ışıl ve saç bakımı hali özgüveninizin de yerine gelmesini sağlayacaktır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git