Kahverengi Balgam Nedenleri ve Tedavisi

08.06.2016
Kahverengi Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Balgam, solunum yolu aracılığı ile ağızdan atılan, sümüksü kıvama sahip bir maddedir. Balgam öksürükle birlikte kendisini gösterebilir. Vücut çeşitli sebeplerden dolayı balgam oluşturabilir. Çeşitli enfeksiyonlar kahverengi balgamı tetikleyebilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve akciğer hastalıklarında vücut bakteri ve mantarları mukus şeklinde balgam oluşturarak vücuttan atma yoluna gider. Balgamın vücuttan ne renkte dışarı atıldığı bize hastalık hakkında ipucu verir. Bu durumlarda enfeksiyonu oluşturan bakterilerden dolayı balgam rengi kahverengiye dönük olabilir. Özellikle sigara tiryakisi olan bireylerde de kahverengi balgama sık rastlanmaktadır.

Kahverengi Balgam Nedir ve Neden Olur ?

Sigara içmekten dolayı vücudunuzda biriken nikotin ve katran gibi maddeler balgam yoluyla vücuttan atılmaya çalışılır. Bu durumlarda kahverengi balgam meydana gelir. Çeşitli alkollü içecek türlerini tüketmek de kahverengi balgama neden olan etkenler arasındadır. Alkollü içecekler bireyin bağışıklık sistemini zayıflatır ve hastalıklara karşı dirençsiz hale getirir. Dirençsiz hale gelmiş olan vücut üst solunum yolu hastalıklarına karşı daha savunmasız hale gelir. Üst solunum yolu enfeksiyonları da balgamın rengini koyulaştırıcı etki gösterir.

Hava kirliliği de balgamın bilinen yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. Sürekli kirli hava teneffüs ediyorsanız zamanla vücudunuz olumsuz tepki verecek ve solunum yollarında biriken kirli havanın neden olduğu atık maddeleri balgam yoluyla atmak isteyecektir. Bu balgam çeşidinde de hava kirliliğinden dolayı vücudumuza aldığımız maddeler balgamın rengini koyulaştıracak ve kahverengiye dönük bir hal almasında etkili olacaktır.

Normal balgam rengi basit bir enfeksiyondan kaynaklanırken, kahverengi balgam rengi kansere bağlı bile olabilmektedir. Balgamınızın rengini doktorunuza mutlaka belirtmelisiniz. Doktorunuz size balgamın rengine göre bir tedavi yöntemi uygulayacaktır. Ancak kahverengi balgamın mide kanaması ile karıştırılmaması gereklidir. Mide kanamasında ağza gelen kan rengi genellikle koyu kahverengi olur ve buna hematemez denir. Hematemez tıp dilindeki adı olsa da, hematemez kan kusmaktır. Hematemez ile karıştırılmaması için şunu belirtmekte fayda var. Kusma ile gelen kahverengi kan mideden gelirken, akciğerlerden gelen balgam kahverengi balgam şiddetli öksürük ile dışarıya atılır. Genellikle kahverengi balgama mantarlar neden olur.

Kahverengi balgam genellikle ilaçların yan etkileri ile meydana gelir ve mantara bağlı enfeksiyonlardan kaynaklıdır. Karaciğerden kaynaklanan amip de akciğere açılırken kahverengi balgam oluşur. Akciğerlerden gelen kanın da zamanla koyulaşarak kahverengi renkli olması kaçınılmazdır. Bunların yanı sıra kahverengi balgamın oluşması şu sebeplere de dayanmaktadır. Akciğer kanseri, tüberküloz, solunum yolunda oluşan enfeksiyonlar, grip, zatürre ve nezle gibi rahatsızlıklara bağlı aşırı öksürme ve böylece tahriş olma, travma geçirilmesi, bronşların önceden zarar görmesi, hastanın doktorun yazmadığı ilaçları alması gibi nedenler de kahverengi balgam oluşmasında etkilidir. Mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Doktorunuz öncelikle balgamınızı söktürerek altta yatan nedene daha sonra inecektir. Eğer bilinçsiz bir şekilde öksürük ilaçları kullanılırsa kahverengi balgam akciğerden atılacağına tam tersi akciğere yapışacak ve daha kötü sonuçlara neden olacaktır.

Kahverengi Balgam Tedavisi

Balgamı önlemek için bol bol su tüketmenizi öneriyoruz. Su ile vücudumuzdaki toksinler atılır ve bedenimiz rahat bir nefes alır. Bol su tüketmek balgam miktarını azaltıcı etki gösterecektir. Temiz hava solumaya ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Alkol tüketiminden kaçınmalısınız. Bu şekilde solunum yolu enfeksiyonlarına karşı kendinizi korumuş olacaksınız.

Balgamda renk değişimi çok sık olmaya başladıysa mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir. Bunun için uzman göğüs hastalıklarına gidebilirsiniz. Öncelikle doktorların tedavi yöntemi balgam söktürücüler ile balgamı temizleye bilmektir. Buna bağlı olarak altta yatan neden araştırılır. Bitkisel yöntemler ile boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Bitki çayları rahatlamanızı sağlar. Özellikle de zencefil, kuru üzüm ve limonlu su en iyi gelen yöntemler arasındadır.

Balgamı yumuşatmak için evde bir kaç yol denenebilir. Ihlamur çayı veya limonlu ılık su içilebilir. Bulunduğu ortam nemli tutulmalıdır. Meyan kökü şurubu ve ısırgan otu vücutta fazla olan balgamı atmak için faydalıdır. Üç su bardağı su ve üç yemek kaşığı keten tohumunu karıştırıp bir dakika kadar pişirelim. Daha sonra üstüne bir çorba kaşığı kurutulmuş kekik ekleyelim. Yirmi dakika kadar beklettiğimiz bu karışımı günde bir kaç defa içmemiz balgamı kolayca atmamızda büyük fayda sağlar. Aynı zamanda sigara ve alkol tüketmemek soğuk içeceklerden kızartılmış aşırı şekerli gıdalardan uzak durmak kahverengi balgam oluşumunu geriletecektir. Özellikle kahverengi balgam tedavisinde ilk adım neden olduğunu tespit etmektir. Ciğerlerin temizlenmesi için balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Nane, öksürük otu, rezene, sarımsak, karaağaç kabuğu, okaliptüs ve meleke çayı faydalı olabilir. Ayrıca bol bol su içilmelidir. Hasta maske takarak çevreden gelen toz kir ve diğer zararlı parçacıkları engelleyebilir.

Odanın nemli olması önemlidir. Dilerseniz odaya nemli bez asabilirsiniz. Ve sigara uzak durmanız gereken etkenler içindedir. Evinizin hava almasına özen gösterin. Kahverengi balgam atmak için günlük 2 litreye yakın da su tüketmelisiniz çünkü balgam atıldıkça vücut susuz kalır bu yüzden günlük su içme alışkanlığınızı kaybetmeyin vücut halsiz kalarak kendini gösterir. Kendiniz doktora danışmadan öksürük kesici ya da başka bir ilaç kullanmayın çünkü balgamın bir çok nedeni olan hastalığı olabilir. Balgamı şeffaf renkte atmak iyidir fakat renk değişerek atılıyorsa bu bir hastalığın habercisi olabilir. Doktora görünüp buna göre tedbirler alınmalıdır. Sağlığınızı tehlikeye atacak şeylerden kaçının.

Evde sadece rahatlamak adına ıhlamur, ada çayı gibi bitki çayları tüketebilirsiniz. Boğazı yumuşatıp balgamı attırıcı olarak bitkisel çaylar size çok yardımcı olacaktır. Bununla birlikte öksürük var ise kaynar suyun içine doğal bal ve karabiberi de karıştırıp bu karışımı ne çok sıcak ne de soğuk ılık şekilde için ve bunu sabah akşam yapıp içmelisiniz. Boğazınızın yumuşadığını göreceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.