Kahve Tutkudur !

Kahve Tutkudur !
26 Eylül 2015 tarihinde eklendi, 1.732 kez okundu.

Kahve ağacının ilk bulunduğu yer Habeşistan’dır ve Araplar henüz bu kahveyi tanımıyorlarken bile kahveye “keyif veren içki” denilmekteydi ! Kulağa oldukça gizemli ve hoş geliyor dimi? Kahve severler bunun anlamını çok iyi bilirler.

kahve-tutkudur

Kısaca Kahve Ağacı

Kahve özel bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz ve hoş kokulu olan kahve ağacının meyveleri kirazı andıran kırmızımsı renktedir. Dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan kahve ağacı 30-40 yıl boyunca meyve vermektedir.

Bol yağışlardan hemen sonra yıl içerisinde 2-3 kez muhteşem görünümlü çiçekler açar ve çiçekler açtıktan yaklaşık birkaç saat gibi kısa bir süre içerisinde solarak meyve olmak için hazırlanırlar.

İşte kahvenin gizemli serüveni de bu yasemin kokulu beyaz çiçeklerin yerini meyveye bırakmasıyla birlikte başlar.

kahve ve kitap

Kahve ile İlgili Bazı Efsaneler

Kahvenin nasıl keşfedildiği ile ilgili değişik rivayetler bulunmaktadır. Kimi rivayetlerde bir çobanın hayvanları kahve meyvelerinden yer ve meyvelerden yiyen hayvanlar hareketlenir. Bunu gören çoban kahve meyvesinden tadar ve verdiği lezzet ve keyfi herkese ulaştırır. Bazı anlatımlarda ise ilk kahveyi keşfeden Süleyman peygamberdir ve insanları kahve ile tedavi eder. Kimilerine göre de bir sufi gece ibadetinde dinç olabilmek için ilk olarak kahveyi tüketenlerden biridir.

Yani kahvenin ilk nasıl bulunduğu hakkında ortak bir görüş yoktur fakat kahveyi içenin bundan kolay kolay vazgeçemediği su götürmez bir gerçektir ve kahvenin keşfedilip yayılmasıyla birlikte kahvenin  olduğu yer hep muhabbetin, fikrin, bir araya gelmenin sembolü olmuş. O mis gibi kokunun çekim alanına girenlerin sayısı sürekli artmıştır.

Peki Nedir Kahveyi Bu Derece Vazgeçilmez Kılan?

  • Tadı ?
  • Kokusu ?
  • Muhabbeti ?

Sanırım her kahve sever için bu sorunun cevabı farklı ve özel olabilir.

kitap okuyan kadın

Kimimiz kahvenin o dinlendirici kokusuna mest olurken kimimiz dikkati harekete geçirme özelliğini gündeme getirecektir. Kimisi kahve bahane sohbet şahane diyerek kahvenin sohbete ne kadar yakıştığını ifade edecektir. Dinlendirdiğini söyleyende çok fazla olacaktır. Damakta bıraktığı lezzeti anlata anlata bitiremeyende!

Kısacası Kahve Tarifi  Zor  Olan Özel Bir Tutkudur !

Sanırım kahve içmenin zamanı geldi 🙂

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git