Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer ?

Kafa Kaşıntısı Nasıl Geçer ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 924 kez okundu.

Toplum olarak küçük sağlık sorunlarımızı ciddiye alarak bir uzmana görünmek tercih ettiğimiz bir durum değildir. Böylece o küçük sorunlar büyüyerek hayatımızı tehlikeye soktuğunda bir uzmana ihtiyaç duyarız. Birçok sağlık probleminin içinde günlük hayatta çok da önemsemediğimiz küçük sorunlardan kafa kaşıntısı aslında önemli bir sorundur. Günlük işlerimizi, okulumuzu hatta yaşantımızı bile etkileyebilen bu sorun birçok önemli rahatsızlığı beraberinde getirmiş olabilir.

Saçlarımızın derisi hassas ve ince olduğu için çabuk yağlanır saçlarımızla birlikte bu yağlar yayılarak kafa kaşıntısına neden olabilirler. Fakat tabii ki saç derisinde kaşınmanın tek sebebi yağlanma değildir. Asıl sorun ise bu dayanılmaz kaşıntının nasıl geçeceğidir. Gelin hep birlikte nedenlerine ve çözüm önerilerine göz atalım.

Öncelikle saçı iki günde bir yıkamak gerekir. Saçtaki yağ oranına göre bu gün aşırıda olabilir fakat saçın kendi yağına da ihtiyacı olduğu için bu pek önerilmemektedir. Şampuan seçimi bu hususta çok önemlidir. Saç tipinize ve cildinize uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz saç için bitkisel, alkol ve paraben içermeyen şampuanları tercih etmeli yastık kılıfını her hafta düzenli olarak değiştirmelisiniz. Saçlarınızın hava almasını sağlamalısınız. Aksi takdirde zaten kafa kaşıntısı sorunu kaçınılmaz olacaktır. Saç kaşıntınız sağlık probleminden kaynaklıysa doktorunuzun uygun gördüğü şampuanları tercih etmelisiniz.

Saçı güçlendiren E vitamini içeren gıdalar tüketmeli, gerekirse E vitamini desteği almalısınız. Saçı yıkarken ılık su kullanmak doğru olacaktır soğuk ve sıcak su saç derisini kuruttuğundan saç derisinde kaşıntı sebebi olmaktadır. Meyan kökü yağı kafa kaşıntısına iyi gelen bir maddedir. Bunu haftanın iki günü saçlarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Saçın kaybettiği yağları kazandırmak için haftanın belirli günleri çeşitli maskeleri uygulayabilirsiniz. Gece yatmadan saçınıza zeytin yağı ve meyan kökünü birebir oranda karıştırarak saçınıza masaj yaparak uygulayın. Masaj yapmak kan dolaşımınızı hızlandıracaktır. Sabah saçlarınızı ılık su ile uygun bir şampuanla yıkayın. Düzenli olarak uyguladığınızda kaşıntının kaybolduğunu göreceksiniz. Yeterli suyla temizlenmeyen ve şampuan kalıntıları kalan saçlarda ise kafa derisi kaşıntısı gayet normaldir. Bu yüzden saçı düzgün durulamaya dikkat etmeliyiz.

Saçımıza dermatolojik olarak testten geçmiş ürünler kullanmalıyız. Saç şekillendiricisi olarak kullanılan sprey, jöle, wax ve şekillendirici kremlerin bir günden fazla kalması kafa derisinde kaşıntıya sebep olur. Saçımıza bu gibi ürünleri kullanıyorsak mutlaka aynı gün saçı arındırmaya özen göstermeliyiz. Yeni çıkan saçlarda, kafada kaşıntı sebebi olabilir. Kaşıntı başladığında o bölgeyi sürekli ve şiddetli kaşımaktan kaçınmalıyız bu deriye zarar verir ve kaşıntının artmasına sebep olur. Özellikle sıcaklığın arttığı mevsimlerde saç hijyenine özen göstermeli saçın temizliğini ihmal etmemeliyiz.

Kafa Kaşıntısı Neden Olur ?

Temizliğine dikkat edilmemesi; şampuan, sabun gibi kimyasal ürünlerin sıkça değiştirilmesi yada deride kalması saç derisinde kaşıntı sebebi olabilir. Özellikle yağlanma ve kepek oluşumu kaşıntıyı meydana getiren temel nedenlerdir. Saç yağlanmasını önlemek için saçların sık yıkanmaması (saçların düzeninin bozulduğu için yağlandığı söylenir), saçlarla oynanmaması, derideki sabunun iyice yıkanması gerekir. Ayrıca saçın uzun bir süre yıkanmaması da yağlanmaya bir etkendir. Bu yüzden haftada en az iki kere banyo yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Şampuan yada sabunun sık sık değiştirilmesi saçta kepeğe sebep olur. Bu nedenle de şampuanınızı mecbur kalmadıkça değiştirmemenizi öneririm. Bir de bebek şampuanları kullanılması hassaslık düzeyinden olsa gerek kepeği önleyerek saçı yumuşatmaktadır.

Kafa kaşıntısının nedenleri arasında gelen bir diğer konu ise sedef hastalığıdır. Sedef hastalığı, deride kabarma, kızarıklık ve deride pul şeklinde dökülmeler şeklinde görülen kronik bir hastalıktır. Bu hastalığı yakalandığınızı hissettiğinizde derhal dermatoloğunuza danışarak uygun bir şampuan kullanmalısınız. Bir başka faktör olan saç mantarı “saçkıran” olarak bilinen bir mantar hastalığıdır. Saç köklerine kadar etki ederek siyah noktalar halinde yada yeni çıkan saçlar gibi görünebilir. Bu durumda anti mantar ilaçlar edinmeli, tabi bunu da uzman doktorunuza mutlaka danışarak yapmalısınız.

Hastalık nedeniyle olan kaşıntılar uzman bir dermatolog yardımı alarak kan, kültür ve alerji test sonucuna göre belirlenir ona göre bir tedavi şekli uygulanır. Hastalığın teşhisine göre krem, şampuan ve hap tedavisi belirlenerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Beyazlayan saçlar, sık sık boyanan saçlar dipten uzayan saçlar, aşırı yağlanan ve kirlenen saçlar da kaşıntıya neden olur.

Özellikle çocuklarda çok sık rastlanan kafa kaşıntısı yenilen bir yiyeceğin saça ve saç derisine sürülmüş olmasıyla da meydana gelebilir ki çocuklar bunu farkında olmadan genelde hep yaparlar. Bunların dışında kafa kaşıntısının çok farklı nedenleri de olabilir. Mesela tik haline gelmiş olabilir. Kişi farkında olmadan bir şey sorulduğunda direk kafasını kaşıyarak cevap verebilir. Alışkanlık haline getirilmiş olan bu durum kişi tarafından fark edilmese de zamanla çevresi tarafından fark edilmeye başlanır. Kafa kaşıntısı probleminin diğer sebepleri egzama dediğimiz kafa derisinde oluşan küçük yaralar halinde meydana gelen kaşıntılı döküntüler oluşmasıyla da oluşabilir. Kafa derisinin belirle yerlerinde veya her yerin de bu yaralar meydana gelerek inanılmaz derecede kaşıntılara kepek gibi küçük küçük döküntülere neden olabilirler.

Diğer bir saç derisi kaşıntısı sebebi ise bit veya parazitler olabilir. Bunlar özellikle uzun süre banyo yapmamış ve saçları oldukça yağlı kişilerle temas sonrasında görülebilir. Sokak hayvanlarından bulaşabilir. Bit saçta kolaylıkla görülmez ancak yavruları saç tellerine tutundukları için kolaylıkla fark edilebilirler. En çok da saç dipleri, kafa derisi ve kulak arkasında üreyerek kaşıntıya neden olurlar. Bit için önerilen tedavi arasında bit şampuanları gelir. Markalarına göre değişiklik göstermeleriyle birlikte günde 2 kez kullanılarak bitlerin temizlenmesi sağlanabilir. Kafa derisinde egzama oluşmuş ise kesinlikle doktor kontrolü altında olunması ve tedaviye başlanması gerekir. Çünkü egzama ilaçsız geçen bir hastalık değildir. Oldukça da döküntü olacağından kişiyi rahatsız eder ve kafa derisinde saç diplerinde çok belli olduğu için kişinin dışarıdan görünüşünü bozabilir. Bu yüzden çevreden duyulan alternatif tıp ürünleriyle tedavi olmak yerine bir cildiye hekimine görünmekte fayda vardır.

Tüm bunların dışında kişi kafa kaşıntısını tamamen alışkanlık haline getirmiş ise altında yatan nedenler araştırılmalıdır. Ve kafasını kaşıdığında ne hissettiği gözlemlenmelidir. Bu durumda kişi düşünürken kafasını kaşıdığı için gülünüp yargılanmamalı ve dışlanmamalıdır. Çocukluktan gelen bir alışkanlık veya psikolojik bir sorun sonrası meydana geldiği ve gelebileceği unutulmamalıdır. Çocuklara yemeklerden sonra elleri yıkama alışkanlığı kazandırılmalı ve yemekten sonra ellerin saça kafa derisine değdirilmemesi konusunda eğitim verilmelidir. Çünkü yağlı yiyeceklerde zamanla bitlerin yaşayabileceği uygun bir ortam haline gelirler.

Ve tüm bunların dışında alerjik reaksiyonlar (saç boyaları, egzama..v.s), psikolojik reaksiyonlar (üzüntü, sıkıntı, stres…v,s), saçı çok sıkı bağlama da saçı kaşındıran durumlar içindedir. Unutmayın, en önemli organınız kafanız ve en önemli güzelliğiniz saçlarınızdır. Bu yüzden sağlığınıza gereken önemi gösterin, sizi ve saçlarınızı şımartacak yararlı saç kürleri yapın. Eğer uyguladığınız kürler kaşıntınıza çözüm olmamışsa bir dermatoloğa görünmenizde fayda vardır. Hiç bir şey sizden ve sağlığınızdan önemli değil…

 

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git