Kafa Derisi Kaşıntısının Nedenleri

Kafa Derisi Kaşıntısının Nedenleri
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 894 kez okundu.

Kafa derisinde meydana gelen kaşıntılar sürekli saçın kökünün kaşınma isteği ve bu bölgede meydana gelen kızarıklıklar şeklinde kişilerde kendini gösterir. Kafa derisi kaşıntısı için kişiden kişiye birçok farklı neden olabilir.

Saç derisinde kaşıntı olmasının başlıca nedenlerinden birisi hijyendir. Hijyen bakımından kafa derisi kaşıntısı kişinin saçına ve saç derisine gerekli özeni göstermemesinden kaynaklı olarak meydana gelir Kafa derisinden meydana gelen kaşıntı durumunun başka bir nedeni işe kişinin kullandığı şampuan ve saç bakım ürünlerinin saçına uygun olmaması ve bu ürünleri kullanırken gerekli özeni göstermemesidir.

kafa-derisi-kasintisinin

Duştan sonra saçın iyice durulanmaması şampuanlı olarak kalması da kafa derisi üzerinde meydana gelen kaşıntı sebepleri arasında gösterilebilir. Saçta meydana gelen kepek oluşumu da saç derisi için tehlikeli bir durumdur. Saçta meydana gelen kepek oluşması durumu da gerekli önlemler alınmazsa saç derisi içinde kaşıntıya neden olur ve bu durum kişiye rahatsızlık verir. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntılar bu durumlardan farklı olarak bazı alerjik hastalıkların yada saç içinde meydana gelen enfeksiyonlardan meydana gelebilir. Kafa derisinde meydana gelen kaşıntı saç mantarından kaynaklı olabilir. Bu durumda doktora başvurulmasında ve buna bağlı olarak önerilen şampuanın kullanılması ve gerekirse antibiyotik kullanımına başlanması gerekmektedir. Antibiyotik kullanımından önce kişinin kullanacağı ilaçlara alerjisi olup olmadığı test etmesi gerekmektedir.

Kafa derisi kaşıntısı her zaman fiziksel durumlara bağlı olarak meydana gelmez. Kişini yoğun stres altında çalışması, özel durumları ve oldukça yoğun ve stresli günler geçirmesi bütün vücudunu etkilediği için bu durumda saçta meydana gelen kaşıntılar da oldukça artacaktır. Bu durumda ki kaşıntıların giderilmesi için kişinin stresten olduğunca uzak yaşaması ve duygusal bakımından kendini iyi hissetmesi gerekir.

Beslenmeye ve alerjiye bağlı olarak da meydana gelebilen bir durumdur. Kişinin tükettiği bazı yiyecekler vücudunda alerjiye bağlı olarak kendini saçta meydana gelen kaşıntılar ve kızarıklıklar şeklinde kendini gösterebilir. Böyle durumda saç kaşıntısı meydana geliyorsa kişinin yediği besinlere daha fazla dikkat etmesi gerekecektir. Alerjik reaksiyonun tekrar etmesi halinde doktora danışılmasında fayda vardır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git