Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri

Kadınlarda Sağ Kol Ağrısı Nedenleri
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.322 kez okundu.

Kol ağrısının nedenleri kaslarda meydana gelen gerilmeler, kasılmalar ve zedelenmelerdir. Kadınlarda görülen bazı kol ağrılarının ise sebebi farklı olabilir.

Kolun omuzdaki, bilekteki yada dirsek eklemindeki ağrısının hissedilmesine kol ağrısı denilmektedir. Kol ağrısının kendini sağ kolda ve sol kolda hissettirmesine göre nedenleri vardır. Sağ kol ağrısı genel olarak ciddiye alınmayan bir ağrıdır. Sol kol ağrısı ise sağ kolda meydana gelen ağrıdan farklı olarak kalp krizinin belirtisi olabilir.

kadinlarda-sag-kol-agrisi

Sağ kolda meydana gelen kas kasılması ve kas zedelenmesine bağlı meydana gelen ağrılardır. Genel olarak kısa süreli şekilde meydana gelirler. Kişinin ilk tedavi yöntemi olarak ağrıyan kolun üzerine soğuk kompres yapması ve kolunu dinlendirmesi kolda meydana gelen ağrının giderilmesinde oldukça etkili olacaktır. Spor yaralanmaları sonucunda sağ kolda meydana gelen ağrılar, kişinin dikkatsizliğinden ve sporda yapılan yanlış hareketlerinden dolayı meydana gelen ağrıdır. Spor yapan kişinin daha dikkatli davranması ve sağ kolunun üzerine fazla yüklenmemesi gerekecektir.

Stresten ve stresli yaşamdan dolayı kişinin sağ kolunda ve göğsünde ağrılar meydana gelebilir. Kadınlarda sağ kol ağrısı erkeklerdeki sağ kol ağrısından farklı olarak göğüslerde ve göğüs kafesinde sıkışma şeklinde kendini gösterir. Kadınlarda meydana gelen sağ kol ağrısı çok az bir ihtimalle de olsa kalp krizi belirtisi olabilir. Fakat halk arasında bu bir yanılgı olarak bilinmektedir. Sağ kolda meydana gelen ağrının şiddetine ve süresine göre doktora danışılmasında fayda vardır. Doktora başvuru yapıldıktan sonra doktor tavsiyelerine uymak ve gerekirse ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir.

Sağ koldaki kasların yırtılmasına bağlı olarak meydana gelen kol ağrıları; bu tür ağrılar kaslardaki yırtılmalar ve zedelenmelerden kaynaklı olabilir. Kasların daha fazla zedelenmemesi için kolun sabit tutularak hareket ettirilmemesi ve gerekirse bandaja alınıp sarılması gerekmektedir. Bu tür ağrı için gerektiğinde sağ kolun ağrıyan bölgesine jel sürülmesi ve hafifçe dairesel hareketlerle kola sürülmesi gerekmektedir. Sağ kola sürülen jel ağrıyan bölgenin sıcak kalmasını sağlar ve bu sayede kolda meydana gelen ağrının azalması sağlanmış olur. Bütün bu yapılanlardan sonra hala ağrı devam ederse doktora danışılmalıdır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git