Kadifekale / İzmir

Kadifekale / İzmir
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 383 kez okundu.

İzmir’in simgelerinden biri haline gelmiş Kadifekale’den bu yazımızda sizlere bahsedeceğiz. Kadifekale nerededir, giriş ücreti var mıdır? Bu soruları cevaplarken sizinle birlikte buranın tarihini de inceleyeceğiz. Birden fazla imparatorluğun izini taşıyan Kadifakale İzmir’e yolunuz düşerse tarih kokan havası ve bakmalara doyamayacağınız güzellikteki manzarası ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi.

Kadifekalenin Tarihi

M.Ö. 541 tarihinde Persler ve Lidyalılar arasındaki savaşta Perslerin galip gelmesiyle M.Ö. 334’e kadar Ege Bölgesinde İyon Yerleşimi devam etmiştir. İskender’in Anadolu’ya girişi ve Pers egemenliğinin bitmesi üzerine bölgede Helenistik dönem başlamış olur. M.Ö. 134’de de son bulur. Helenler yaşadıkları süre boyunca kendi şehirleşme projelerini uygularlar. Böylelikle Helenler ’in istediği dönemin büyük şehirleri olan Bergama, Efes, Rodos, İskenderiye gibi şehirler ticaret ve liman şehri halini alır. Büyükşehir için büyük alanlara ihtiyaç vardı. Bu yüzden bu şehrin eski İzmir’de kurulması hem alanın küçüklüğü hem konum itibariyle mümkün görünmüyordu. Bu düşüncelerle İskender yeni şehir olarak şuan Kadifekale olarak bilinen Pagos Tepesi ve çevresine şehri kurmaya karar vermiştir. Tam o sırada vefat eden İskender’in yokluğunda fikir ayrılığına düşen generaller sebebiyle proje bir süre askıda kalmıştır. Generaller arası anlaşmazlığı Lysimachos’un kazanmasıyla yeni İzmir’in kuruluşu tamamlanır. Şehir Pagos Tepesi üzerine kurulmaya başlanır. Kadifekale bölgesi imparatorluklar arasına sık sık el değiştirmesiyle zamanla harabe haline dönüşmüştür. 18 yüyzyılda ise Kadifekale tekrar yerleşime açılmış ve bugüne kadar gelmiştir.

Tepekule’de bulunan eski İzmir dışında, kentin Paos’ta yeniden kurulduğu alanlardır. Şehrin güney kısmında 186 metre yükseklikteki tepe üzerinde bulunmaktadır. Körfez’i ve İzmir’İ kuş bakışı izleyebilirsiniz. Bizans döneminden kalma sarnıçların İskender tarafından inşa ettirilmiş surların, General Lysimachos tarafından yaptırılmış kale ve Kadifekale içindeki caminin restorasyon çalışmaları yapılmaktadır. Aynı zamanda bölgenin çevresinde de kentsel dönüşüm yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm dahilinde yıkım alanlarında ağaçlandırma yapılmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda 16000 kişilik Roma Antik Tiyatrosu ve Agora semtiyle Kadifekale arasında tünel bulunmuştur. Evliya Çelebi mescidi ile ilgili tarih miladi 1308 olarak bilinmektedir. Ve bu mescidi yaptıranın İzmir Kadısı Ahmed oğlu İlyas olduğu söylenmektedir. Araştırmalar da bu rivayetleri doğrulamaktadır.

Kadifekale Yakınlarında Gezilecek Yerler

İzmir Kadifekale’ye kadar gelmişken Kemeraltı çarşısına uğrayıp güzelce alışveriş yapmanızı hatta vaktiniz varsa Çukur Hamamı ve Buca Protestan Baptist Kilisesini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Bir çok gezginin de yaptığ gibi İzmir’e geldiğinizde bir günü sahil kısmı gezisi için 2.günü de bu tarz tarihi güzellikleri gezmek için ayırırsanız uzun uzun vaktiniz olacaktır. Eğer bu kadar vaktiniz yoksa ve günü birlik İzmir seyahati planlıyorsanız İzmir’de Gezilecek 10 Yer başlıklı yazımıza göz atıp ona göre bir rota belirleyebilirsiniz.

Kadifekaleye Ulaşım ve Giriş Ücreti

Kadfiekale’ye giriş ücretsizdir.

Konak’tan gelecekler için Konak Bahribaba Hareket Merkezinden 33 numaralı hat ile ulaşım sağlayabilirler. Bornova’dan gelecekler ise İzmir metro Konak istasyonuna gelip 33 numaralı otobüse binebilirler. Fahrettin Altay üzerinden ulaşım sağlayacak olanlar ise önce 10,  169, 554 numaralı otobüslerle Konak’a ve oradan söylediğimiz gibi 33 numaralı hatla ulaşım sağlayabilirler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git