Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar

Kabızlık İçin Bitkisel Çaylar
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 609 kez okundu.

Kabızlık için bitkisel çaylar faydaları nelerdir ? Kabızlık sorunu yaşıyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmelisiniz. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmek, sağlıksız ve tek düzey beslenmek sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir. Kırmızı et ağırlıklı bir beslenme tarzı da kabızlığa neden olabilir ve bu da size rahatsızlık verebilir. Kabızlığı önlemek için öncelikle yeme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemelisiniz. Bunun için yapmanı gereken şey ise yağı azaltmak, kırmızı et yerine daha çok tavuk ve hindi eti tüketmek ve lif yönünden zengin besinlere ağırlık vermektir. Bunun dışında kabızlığı önlemek için yemekten sonra oluşan şişkinliğin giderilmesi ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışması için bitkisel çayları tüketebilirsiniz.

Nane Çayı:

sindirim sistemi sorunlarının düzelmesinde oldukça etkilidir. Gaz ve şişkinliğin giderilmesini sağlar ve sindirim bozukluklarının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Nane çayı, daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar, mide bulantısı ve hazımsızlığın geçirilmesinde oldukça faydalıdır. Nane çayı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitki çayıdır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Rezene Çayı:

Bağırsaklarda sertleşerek kalan ve vücuttan atılımını zorlaştıran dışkının yumuşamasını ve bağırsakların da bu sayede rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplarının hafiflemesine yardımcı olur.

Kabızlık İçin Bitkisel Çayları

Detoks Çayları:

Zencefil, kuşburnu, ısırgan otu, karahindiba, karanfil ve ekinezya çaylarının içinde bulunan etkili bileşenleri, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Detoks çayları, yemek sonrası yaşanan krampları azaltır ve çatlar dolaşım sistemini de uyararak sindirimin daha düzgün ve hızlı çalışmasını sağlar.

İştah Azaltan Çaylar:

Aşırı yemek yemek sonucunda genellikle kabızlık meydana gelir. İştahınız fazla ise yemek masasına oturmadan önce iştahınızı törpülemek için böğürtlen, ısırgan, adaçayı, meyan kökü çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu bitki çayları, vücuttaki fazla suyun dışarı atılımını sağlar ve çok iyi bir idrar söktürücüdür.

Kabızlık İçin Kullanılan Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Bağırsaklarını yumuşatmak için kullandığınız bitki çayları genellikle idrar söktürücü etkisi vardır ve fazla bir su kaybı yaşatır. Düzenli olarak bitki çayı içiyorsanız gün içinde daha çok su içmeniz de gerekebilir.

Kabızlık için bitkisel çaylar faydaları nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git