Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa Ne İyi Gelir?
5 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 904 kez okundu.

En genel tanımı ile kabızlık, bağırsakların çalışmasının bozulması sonucunda oluşan dışkının çıkamaması problemidir. 2 günde veya en fazla 3 günde bir defa dışkılamak normal sayılmaktadır. Ancak bu sürelerden daha uzun sürelerde dışkıyı çıkaramamak veya sürekli zorlanarak çıkarmak kabızlıktır. Kabızlığın oluşmasındaki nedenler çok çeşitlidir. Her bireyde kabızlığın oluşma nedeni ve kabızlığın giderilmesi için uygulanacak çözümler farklıdır.

Kabızlığın görülmesinde en çok etken durumlar şunlardır:

Stres

Vücudumuzdaki tüm sistemleri etkilediği gibi sindirim sistemimizi de etkilemektedir. Bazı kişilere stres ishal sorununu yaşatırken, bazı kişilerde de kabızlık sorununu yaşatmaktadır. Stresin vücudumuzu bu denli etkilemesinin altında çok karmaşık bir sistem vardır. Geçmiş dönemlerde insanoğlunun tek problemi hayatını devam ettirebilmek için gıda bulma arayışıydı. Bu arayış dönemlerinde çeşitli vahşi hayvanlar tarafından öldürülme riskleri vardı. Bu risk ortadan kalkınca ve besin bulununca insanların vücutlarında salgılanan stres hormonları da devre dışı kalıyordu. Ancak günümüzde bu durum son derece farklıdır. İnsanların hayatlarında stres faktörü oluşturabilecek çok fazla unsur vardır ve bunlar genelde hemen çözülebilecek, birden giderilebilecek sorunlar olmamaktadır. İş hayatı, evlilik, çocuklar, maddi sıkıntılar, barınma sorunları insanların hayatlarının merkezi olmuş durumdadır. Durum böyle olunca da vücutta salgılanan stres hormonları kısa sürelerde devre dışı kalmıyor ve insanlara sağlık sorunu olarak geri dönüyor. Kabızlık sorunu, insanların stresten kaynaklanan en büyük sorunlarından biridir. Bu nedenle uzun sürelerde kabızlık yaşayanların öncelikle stres kaynaklarına ilişkin çözümler üretmeleri gerekir.
Kabızlık önemsenmedikçe ilerleyen zamanlarda hemoroid ve kolon kanseri gibi hayati tehlike oluşturabilecek hastalıkları beraberinde getirmektedir.

Uyku

Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda gününün %70-80’ini bedenen veya zihnen aktif geçiren bireylerin gün sonunda ortalama 8 saat uykuya ihtiyaç duydukları kanıtlanmıştır.  Yaşlılık döneminde olan veya gün içinde çok aktif olmayan bireyler için bu süre 5 saat kadar olabilir, ancak gençlik döneminde olanlar ve yoğun iş temposunda çalışanlar veya sporcular için bu süre oldukça yetersizdir. Yetersiz uyku da insanların bünyelerine stres kadar zararlı bir durumdur. Uyku halindeyken tüm hücrelerin yenilenmesi ve sindirimin sisteminin düzgün çalışması mümkündür. Uzun süreler boyunca ihtiyaçlarından az uyuyan insanların çoğunda sindirim sistemi bozuklukları başta olmak üzere birçok hastalık görülmektedir. Kabızlık da bunlardan biridir. Dolayısıyla kabızlığa karşı alınabilecek önlemlerin başında da her gün yeterli sürelerde uyumak gelmektedir. Uyku kalitesi de son derece önemlidir. Kaliteli bir uyku için karanlık ve sessiz bir ortamda uygun yatak koşullarında uyunulması gerekir.

Beslenme

Kabızlığın oluşmasında belki de en büyük faktör beslenme alışkanlıklarıdır. Kabızlığa karşı alınabilecek önlemlerin en önemli maddeleri beslenmeden oluşur.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kabızlık, sindirim sistemimizin anormal bir şekilde çalışması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle yanlış beslenme sık sık kabızlık sorunumuzun yaşanmasına neden olmaktadır. Bağırsakların düzgün çalışmaması neticesinde ortaya çıkan kabızlık probleminde ne yazık ki dışkılama gerçekleşmemektedir. Kabızlık sonucunda gaz birikmesi nedeniyle de karında şişkinlik de meydana gelmektedir. Ayrıca da bağırsakların olmasından daha yavaş çalışması, kişilerde sık sık kabızlığın yaşanmasına neden olmaktadır.

Pek çok kişi kabızlığın giderilmesine neyin geldiğini merak eder. Peki kabızlığa neyin iyi geldiğini biliyor musunuz?  Özellikle beslenme alışkanlığının düzeltilmesi öncellikli programınız olmalıdır. Sizler için sindirimi kolay olan gıda seçimi önemlidir. Bol lifli yiyecekleri tüketilmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca da gün içerisinde bolca sıvı tüketimine özen göstermeniz gerekir. Bunun dışında tuvalet ihtiyacınızı her gün aynı saatlerde karşıladığınız zaman, bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasının yanında ayrıca da kabızlık sorununuzu önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Eğer kabızlığınız varsa çok fazla vakit kaybetmeden bağırsaklarınızı yumuşatacak yöntemleri uygulamanız öneririz.

Dengesiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı kabızlık sorununu tetikleyen en önemli etmenlerdendir. Kabızlık sorununu sona erdirmek üzere piyasada birçok farklı ilaca ulaşabilmeniz mümkündür. Bu ilaçlar, kalın bağırsak hareketlerini uyararak kabızlığı giderir. Fakat bunun yanında sizi uzun ya da kısa vadede etkileyen pek çok sorunla geri döner. Bu yüzden bu ilaçlara sarılmak yerine kabızlığı geçirmek için beslenme ve yaşam alışkanlıklarınızda değişikliklere gidebilir ve bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz.

Kayısı kabızlığa iyi gelen bitkisel çözümlerin en başında gelen ve en yaygın olanıdır muhakkak kuru kayısıyı, akşamdan bir bardak su içinde bekleterek, sabah aç karnına bu suyu içmek kabızlık sorununu tamamen ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Suyu içtikten sonra kayısıları atmayıp onları da tüketmeniz hem süreci hızlandırma açısından hem de sağlığınız açısından etkili olacaktır. Bu işlemi düzenli olarak her sabah uygulayın. Kuru kayısı ile yapabileceğiniz bu uygulamayı aynı şekilde mürdüm eriği ile de yapabilirsiniz.

Kabızlık için pırasa da akla ilk gelen besin maddelerinin arasında yer alıyor. Pirinçsiz ve zeytinyağlı olarak pişireceğiniz pırasa yemeğini haftada en az dört öğün de tüketin. Kabızlığı kesmek için bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz. Şimdi vereceğimiz tarif de bunun üzerine. Bir avuç içi maydanoz, kiraz sapı, üç poşet yeşil çay, üç kayısı ve bir limonun dilimlerini beş bardak suyun içine koyarak kaynamasını bekleyin. Bu çayı gün içinde sabahtan akşama kadar belli aralıklarda tüketin.

Sinameki bitkisi de kabızlığı anında kesmesi ile bilinir. Fakat bağırsaklarınızı temizlerken, bağırsaklardaki mukoza tabakasını da dışarı attığından dolayı sinamekiyi tüketmeyi bıraktığınız anda kabızlığınız şiddetle artacak ve devam edecektir. Bu yüzden sinameki kullanmanızı önermiyoruz.

Kabızlığın giderilmesine yardımcı olan başka bir yöntem de, zeytinyağı ve limon karışımıdır. Bu karışımı sabah aç karına birkaç damla limon ve bir kaşık zeytinyağını karıştırdıktan sonra için.

Bağırsakların çalışmasını hızlandıran diğer bir bitkisel yöntem keten tohumudur. Toz kıvamına getirilen keten tohumunu sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı yenildikten sonra bol bol su içmenizi öneririz. Ayrıca da keten tohumu tozunu yoğurtla beraber tüketmek de son derece faydalıdır. Kavun, karpuz, lahana, ıspanak, sebze, şeftali gibi gıdalar kabızlığın önlenmesinde etkili gıdalardır.

Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları

Kabızlığı önlemek için yemekten sonra oluşan şişkinliğin giderilmesi ve sindirim sisteminin daha düzenli çalışması için bitkisel çayları tüketebilirsiniz.

Nane Çayı

sindirim sistemi sorunlarının düzelmesinde oldukça etkilidir. Gaz ve şişkinliğin giderilmesini sağlar ve sindirim bozukluklarının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Nane çayı, daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar, mide bulantısı ve hazımsızlığın geçirilmesinde oldukça faydalıdır. Nane çayı, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir bitki çayıdır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Rezene Çayı

Bağırsaklarda sertleşerek kalan ve vücuttan atılımını zorlaştıran dışkının yumuşamasını ve bağırsakların da bu sayede rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda mide şişkinliği ve yemek sonrası kramplarının hafiflemesine yardımcı olur.

Detoks Çayları

Zencefil, kuşburnu, ısırgan otu, karahindiba, karanfil ve ekinezya çaylarının içinde bulunan etkili bileşenleri, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Detoks çayları, yemek sonrası yaşanan krampları azaltır ve çatlar dolaşım sistemini de uyararak sindirimin daha düzgün ve hızlı çalışmasını sağlar.

İştah Azaltan Çaylar

Aşırı yemek yemek sonucunda genellikle kabızlık meydana gelir. İştahınız fazla ise yemek masasına oturmadan önce iştahınızı törpülemek için böğürtlen, ısırgan, adaçayı, meyan kökü çayı gibi bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bu bitki çayları, vücuttaki fazla suyun dışarı atılımını sağlar ve çok iyi bir idrar söktürücüdür.

Kabızlık İçin Kullanılan Bitki Çaylarının Yan Etkileri

Bağırsaklarını yumuşatmak için kullandığınız bitki çayları genellikle idrar söktürücü etkisi vardır ve fazla bir su kaybı yaşatır. Düzenli olarak bitki çayı içiyorsanız gün içinde daha çok su içmeniz de gerekebilir.

Kabız Olmamak İçin Nasıl Beslenmeliyiz ?

Sabah erken saatlerde güne başlamak ve gün boyu yorucu tempoda çalışmak insanları hızlı ve pratik şekilde yemek yemeye alıştırmaktadır. Diğer uğraşlara zaman kalması için yemek yeme süreleri oldukça kısa tutulmaya çalışılır. Bunun için kahvaltıda pastaneden alınan ve hızlıca sindirilen poğaça, simit, börek gibi yiyecekler ve taze sıkılmış veya kapalı paketlerde satılan meyve suları tercih edilir.

Öğle yemekleri ise kişilerin tercihine bağlı ise genelde dışarıdan yenilir ve bu seçenekler döner dürüm ve fast food tarzı yiyecekler yönündedir. Akşam yemekleri de evde yeniliyorsa genelde hızlı pişen ve karbonhidrat değeri yüksek (örneğin makarna, pilav gibi) gıdalar olmaktadır. Bu beslenme alışkanlıkları uzun zaman dilimlerinde devam ettirilirse hem kabızlık hem de kilo alma sorunları kısa sürede kendini gösterir. Kabızlık ve kilo alma sorunların sonra da diğer birçok hastalık kapıdadır. Bu durumların yaşanmaması için, çok yoğun tempoda çalışma hayatınız varsa bile beslenme alışkanlarının daha iyi hale getirilmesi gerekir.

Örneğin kahvaltı menünüzde mutlaka bir protein kaynağı olmalıdır. En kolay ulaşılabilen ve en kaliteli protein kaynaklarından biri olan yumurta mutlaka her kahvaltıda olmalıdır. Kahvaltınızı akşam uyumadan hazırlayıp işe giderken yanınızda götürebilirsiniz. Haşlanmış yumurta (veya istenilen şekilde pişirilmiş), peynir, zeytin, domates, salatalık, biber, yeşilliklerden oluşan bir kahvaltı menüsü hem sağlıklı hem de doyurucudur. Bu gıdalar düzenli tüketildiği takdirde başta kabızlık ve kilo sorunları olmak üzere birçok hastalığın giderilmesinde, hücrelerin yenilenmesinde iyi rol oynarlar.

Kahvaltıdan 1-2 saat sonra açlık hissedilirse yine basit karbonhidrat kaynakları olan ve bağırsakların çalışmasını yavaşlatan dolayısıyla kabızlık oluşmasına neden olan çikolatadan, pastadan, tatlıdan, kapalı paketlerde satılan tüm atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Bunlar yerine kolayca ulaşılabilen kurutulmuş meyveler veya kuru yemişler tercih edilmelidir. Kahve ve çay şekerli tüketilmemelidir. Zira vücuda sıcak ve erimiş halde giren şeker, insan sağlığına son derece zararlıdır.

Kabızlık sorununu gidermek isteyen bireylerin öğle yemeklerinde mutlaka salata olmalıdır. Mevsimin sebzelerini taze ve doğal olarak tüketmek kabızlığa karşı alınabilecek en büyük önlemlerden biridir.

Kahvaltı menüsü gibi yeterli miktarlarda protein, yağ ve karbonhidrat kaynaklarının olduğu bir menü öğle yemeği için de geçerlidir. Öğle yemeğinde et, tavuk, balık gibi hayvansal protein kaynakları ızgara, fırınlama veya haşlama şeklinde pişirilip yenilmelidir veya nohut, mercimek, fasulye, barbunya gibi bitkisel protein kaynakları doğal hallerine en yakın hallerinde tüketilmelidir. Bunların yanına da mutlaka salata ve yoğurt gibi gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle pirinç pilavı, kabız olan kişilerin tercih etmemesi gereken bir yardımcı yemektir.

Öğleden sonraki ara öğün tercihi de sabah ara öğününe benzer şekilde olmalıdır. Akşam yemeği tercihi de öğle yemeğine benzer şekilde olmalıdır ve uyku saatinden en az 4 saat önce akşam yemeği bitmiş olmalıdır. Dolu mide ile uyumak bağırsak hareketlerini son derece yavaşlatan ve kabızlığı tetikleyen bir alışkanlıktır.

Kabızlık yaşayan bireylerin en büyük ortak özelliklerinden biri günlük içtikleri su miktarının az olmasıdır. Hatta uzun süreli kabızlık sorunu yaşayan bazı bireyler günde 1 bardak bile su içmediklerini belirtmişlerdir. Bağırsakların düzgün çalışması ve vücudun atıklarını düzenli bir şekilde atması su içmek ile direkt ilişkilidir. Günde ortalama 8 bardak kadar su içmek kabızlığa karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biridir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git