Kabakulak İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Kabakulak İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 135 kez okundu.

Kabakulak için hangi doktora gidilir ? Kabakulağa hangi poliklinik bakar ? Kabakulak için hangi bölüme gidilir ?

Kabakulak İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Kabakulak nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda kabakulağa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Kabakulak Nedir ?

Bulaşıcı bir hastalık olan kabakulak, tükürük bezlerinin büyümesiyle oluşan bir çocukluk hastalığıdır. Virüslerin tükürük bezlerine yapışıp burada iltihaplanmaya neden olur. Tükürük bezleri büyür ve kulağın alt kısmında şişliğe neden olur. Genellikle çocukluk döneminde görülür ancak küçükken kabakulak rahatsızlığı geçirmemiş yetişkinler de görülebilir.

Kabakulak Nedenleri Nelerdir ?

Kabakulak hastalığına sebep olan virüs solunum yollarından alınır ve kana yayıldığında diğer iç organlara da bulaşabilir. Menenjit ve ense sertliği böylece meydana gelir. Kabakulak küçüklükte ortaya çıkan tükürük bezlerinin bir virüsten mikrop kapmasıyla kulağın alt kısmındaki tükürük bezlerinin aşırı büyümesiyle oluşur. Çocuklukta yapılan aşılamayla bu hastalığın önüne geçilebilir. Bulaşıcı olan bu hastalık genellikle kabakulak rahatsızlığını yaşayıp hala taşıyıcı olan bir kişinin öksürük veya hapşırması sonucu etrafa yayılan virüs ile kapılır. Virüsün kuluçka süresi 3 hafta kadardır. Küçükken kabakulak rahatsızlığı geçirmiş kişiler için yinelemesi mümkün değildir.

Kabakulak Belirtileri Nelerdir ?

Çok az sayıda kişide belirti vermeyen bu hastalık genellikle çocuklarda görülür. Boğazda ağrı en büyük belirtisidir. Tükürük bezlerindeki ağrı çocuklar tarafından boğaz ağrısı olarak tarif edilir. Kulağın alt kısmında çenenin altına doğru şişlik olur. Yoğun olarak sadece bir tarafta görülmesine rağmen ilerleyen dönemlerde karşı tarafta da görülür. Ateş ve şiddetli baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk, iştah kaybı kabakulak belirtileri arasındadır. Yutkunurken zorluk çekilir, ağız açılıp kapandıkça çene etrafında şiddetli bir ağrı oluşur. Bulantı, kusma, boyunda tutulma ve karın ağrısı da belirtilerindendir.

Kabakulak iyi şekilde tedavi edilmezse diğer iç organlara da zarar vermektedir. Kızlarda yumurtalık, erkeklerde testis iltihabına neden olmaktadır. Beyin zarı iltihaplanabilir ve bunun sonucunda çocuklar yüksek ateş nedeniyle havale geçirebilirler. Dalgınlık, hissizlik ve aşırı iştah kaybına dikkat edilmelidir. Eğer şiddetli karın ağrınız varsa bu da pankreasınızın iltihap kapmış olabileceği ihtimalini ortaya koyar.

Kabakulak Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Genellikle kulak altındaki şişlik üstüne sıcak kompres yapılabilir. Temiz bir bez sıcak su ile ıslatılır ve çene altındaki şişliğe çok fazla bastırmamak şartıyla kompres uygulanır. Kabakulak hastası olan kişiler mutlaka dinlenmelidir. Hasta kullandığı eşyalarının hijyenine dikkat etmelidir. Hasta evdeki diğer bireylerden bir süreliğine uzak kalmalıdır. Turşu, limon, sirke, kola gibi ekşi ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Hastanın yattığı çarşaf ve nevresim takımları düzenli olarak değiştirilmeli, sıradan bir deterjanla temizlenmelidir. Hasta özellikle tozlu ve nemli ortamlardan uzak kalmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. 10 gün içinde düzenli beslenme dinlenme ve ilaçları düzenli alma sayesinde kabakulak belirtileri azalır ve yavaş yavaş yok olur. Ancak 10 gün sonrasında hala aynı şikâyetleriniz varsa ve şikayetlerinizde azalma yerine artış oluyorsa örneğin yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı ve kusmalar gibi acilen doktorunuza başvurmalısınız. Kabakulağı bir kez geçirmek size ömrünüz boyunca bağışıklık kazandırır. Yaşam boyunca iki defa yapılan kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşıları sayesinde bu hastalığı geçirmeniz engellenir.

Kabakulak için hangi doktora gitmeyelim ? Kabakulak hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git