Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir ?

Jojoba Yağı Faydaları Nelerdir ?
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 415 kez okundu.

Son zamanlarda özellikle ismini sıkça duyduğumuz yağlardan biridir jojoba yağı. Aslında son zamanlarda popülaritesi artmasına rağmen eski insanların birçok alanda jojoba yağını kullandıkları bilinmektedir.

İlk kez 1789 yılında İtalyan bir rahip olan Clavijero tarafından tanımlanmıştır. Clavijero, ABD ‘nin Arizona ve Kaliforniya Eyaletine gittiğinde burada ki yerlilerin bu yağı deri kanseri, kelliğin tedavisinde ve doğum ağrılarının başlatılmasında kullandıklarını gözlemlemiş ve bunu bütün dünyaya aksettirmişti. Daha sonra Meksika Sonara çölünde de bu yağın kullanıldığı açıklanmıştı. Daha sonra 1933lü yıllarda jojoba tohumu içinde bulunan mum tabiatında ki bir yağın diğer bitki yağlarından farklı olduğu ve kaşalot adlı balinanın yağına denk olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya kondu. Tohumlarında % 50 oranında yağ bulunan jojoba bitkisi gölgede 35-45 sıcaklık derecesine varan çöl sıcaklıklarına oldukça dayanıklıdır. Bu bitkiden iyi bir verim almak için yıllık olarak yaklaşık 100- 500 mm gibi bir yağış oranı gerekmektedir. Jojoba bitkisi en dikkat çekici özelliği ise hiç su almadan yıllarca yaşamasıdır. Ancak çiçek ve tohum için su elzemdir. Toprak seçiciliği yoktur. Çorak yerlerde yetişir.

İyi bir sulama ile yaklaşık 2-3 m boylanabilir. Kökleri ise 9-10 m derine inmektedir. Çalı formunda olan bu bitkinin yaprakları oldukça kalın ve mavi ve yeşil renktedir. Meyveleri ise kahverengidir. Erkek ve dişi ağaç türü olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca şunu da ekleyelim, jojoba yağı erozyon ile mücadele de harika bir bitki türüdür. Kuzu, geyik ve besi hayvanları için iyi bir besin ögesi olan jojoba yağının yaklaşık 200 yıl kadar ömrü vardır.

Jojoba Yağının Saça Faydaları

Zeytinyağı, badem yağı, lavanta yağı gibi duyulmuş birkaç bitki yağı gibi saçlar için oldukça değerli bir yağ çeşidi olan jojoba yağının saçlar için oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tamamen bitkisel kaynaklı olması ve ucuz olması, saçları için pahalı ürünler kullanmak istemeyenler içinde oldukça güzel bir alternatiftir. Diğer kokulu yağlar ile karıştırılıp saça uygulandığında ise ortama hoş bir hoş koku verir. Jojoba yağının en önemli özelliği doğal saç yağı ile olan benzerliğidir. Hem yağlı hem de kuru saç derisine sahip olanlar rahatlıkla bu yağı tercih edebilir. İçerdiği %98 doymamış yağ, A, B1, B2, B6 ve E vitamini saçların hızlı uzamasına ve giderek daha da güçlenmesine yardımcı olur. Saç diplerini yoğun olarak nemlendiren jojoba aynı zamanda saçların daha ışıltılı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Saçlarda oluşabilecek herhangi bir hastalığa karşı tam koruma sağlar. Çünkü antibaktireyel özelliği vardır. Saç kaybına karşı adeta bariyer görevi görmektedir. Saç derisinde ki yorgunluğu ortadan kaldırmaya birebirdir. Saçların elastikiyetini artırır. Zor şekil verilen saçların kolay şekil almasını sağlar. Kullanımı ise iki şekildedir. İlk olarak temizlenmiş saç derisine bir çay bardağı jojoba yağı döküp saç diplerine masaj yapılabilir. Diğer şekil ise diğer yağlar ile harmanlanıp saç derisine masaj yapılması şeklindedir. Ayrıca yapılan bu masaj, kan dolaşımını artırdığı için saçların daha iyi beslenmesini sağlar.

Unutulmaması gereken bir nokta şudur, jojoba yağı kesinlikle saça direkt sürülmemelidir. Eğer bu şekilde uygulanacaksa jojoba yağı benmari usulü eritilip öyle saça uygulanmalıdır. Jojoba yağı ile sık kullanılan diğer yağları şu şekilde sıralayabiliriz: melisa yağı, limon yağı, badem yağı, avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, lavanta yağı, çuha çiçeği yağı. Saç kabarmasının önüne geçmek için de jojoba yağı kullanılabilir.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağının cilt için birçok faydası bulunmaktadır. Anti-allerjenik olması sebebi ile her cilt yapısına sahip insanın rahatlıkla kullabileceği bir üründür. Jojoba yağının cilt için faydaları göz atacak olursak listede ilk sırada cildin yağ dengesini koruduğu görülecektir. Cildi besler, içerdiği E vitamini sayesinde harika bir nemlendiricidir. Hem yaşın vermiş olduğu kırışıklık hem de mimiklerden ötürü oluşan kırışıklıkları gözle görülür derecede azaltır. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde sellülit oluşumunu azaltır. Hamilelik döneminde oluşan çatlakları azaltır. Yanma, kuruma ve dökülmeyi engeller. İyi bir temizleyicidir. Akne oluşumunu azaltır. Cilde ipeksi bir görümüm kazandırır. Çizik gibi yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Peki, nasıl kullanmak gerekir cilt bakımında jojoba yağını ? Bir tatlı kaşığı jojoba yağını alıp cildinize masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 30 dakika sonra ılık su ile durulayın. Makyajı temizlemek içinse bir parça pamuğa bir iki damla jojoba yağı dökülüp masaj yapmak yeterli olacaktır.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır ?

3 çay kaşığı kadar benmari usulü eritilen jojoba yağı üç veya dört damla badem yağı ile karıştırılır. Saçlara masaj usulü ile yedirildikten sonra yaklaşık 40-60 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır. Bu maskeyi yıkarken kesinlikle sabun kullanmamanız gerekir. Saçları onarmak için diğer bir jojoba yağı maskesi şu şekildedir: 60 ml su ile yarım muz karıştırılır. İçerisine ¼ oranında mayonez ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve jojoba yağı ekledikten sonra saç derinize masaj yaparak uygulayın. Bir gece beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.

 

Jojoba Yağı Nasıl Saklanır ?

Jojoba yağını uzun zaman saklamak için hava geçirmeyen şişelerde muhafaza edilmesi gerekir. Bu işlemden sonra bu şişeler kesinlikle güneş ışığı almayan yerlerde saklanmalıdır. Kuru ve serin yerlerde saklanması da son derece önemlidir. Aslında buzdolabına koymakta gayet mantıklı bir fikir olacaktır. Ancak kesinlikle buzluğa koymayın. Donduğu takdirde bütün özelliğini yitirebilir. Jojoba yağının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat nadiren de olsa alerjik belirtiler olan kızarıklık ve döküntüye sebep olabilir.

Jojoba Yağı Fiyatı

Dikkat edilmesi gereken tek nokta hakiki jojoba yağı olup olmamasıdır. Fiyatı 23 ₺ ile 165 ₺ arasında değişmektedir.

Jojoba Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Bir zararı olmamakla birlikte kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Jojoba yağını alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Eğer kızarıklık, döküntü, kaşıntı gibi belirtilerden birini gözlemlerseniz hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bel ağrısı vb. bir hastalık için kullanacaksanız önce doktorunuza sorun. Göz çevresine yakın bölgelere kullanılması önerilmemektedir. Jojoba yağını kesinlikle ağızdan almayın. Çok sık miktarda kullanılması tahrişe neden olabilir. Emzirme sürecinde kullanılmaması son derece önemlidir. Bebekler ve çocuklar için kullanılması tavsiye edilmez. Oda sıcaklığında muhafaza edilmesi önerilmez. Buzlukta saklanmaması önemlidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git