Japon Bahçesi / Eskişehir

Japon Bahçesi / Eskişehir
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 511 kez okundu.

Eskişehir de yer alan Japon Bahçesi, özellikle sonbaharda batan güneşin ve sarı sarı yaprakların sizi büyüleyeceği bir bahçedir. Eğer mevsim bahar ise Japon Bahçesi’nin etrafında çimler yeşillenir, burası çiçeklerle donatılır. Ayrıca bu bahçenin değişik yerlerinde farklı heykellerde yer alır.

Japon Bahçesi’nin içerisinde sekiz katlı göl ve gölcükler kombinasyonunun gölden gölcüğe doğru gitmiş olduğu kısımda yıkık bir evi misali yarıda bırakılmış havuzlu bir yapı yer almaktadır ve bu yapı eşsiz görüntüsüyle bu bahçenin büyük ilgi odağı haline gelmesine olanak sağlamıştır. Ayrıca bu havuz içerisinde yer almış olan ilginç bir bayan heykeli de bulunmaktadır. Japon Bahçesi’nin en bilinen heykeli Cumhuriyet kapısından geçerken karşılar sizi. Bu ağzı açık oturan aslan heykeli hemen kapı girişinde, demir parmaklıkların arkasında karsılar sizi. Eskişehir’in en güzel yerlerinden biri olan bu bahçeyi gezerek Japon Bahçe kültürünü yakından tanıyabilir, dilek kutusuna dilekler atabilir, japon elmalarından ve eriklerinden yiyebilir ve büyük bir huzur ile bütünleşebilirsiniz.  İlkbahar aylarında Sakura (Japon Kirazı) ağaçlarından oluşan kiraz tepesinde ağaçların açtığı çiçeklerin renk güzelliği içinde dolaşma fırsatı bulabilirsiniz. Ruhunuzu okşayacak ve dillendirecek bir yer olan Japon Bahçesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Japonların bitki materyalleri yerine daha çok kaya, kum, ecicbücüc taşlar kullanarak yapmış olduğu bu bahçe, huzur arayanların ideali olabilecek gizli bir hazine olabilir. Bu bahçede kullanılan her malzeme bir kavrama karşılık gelir. Taraklanmış kum denizi, ortasındaki büyük kayalarda ada ve adaları sembolize etmiştir. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Japonya Ankara Büyükelçisi’ne etmiş olduğu bir teklif sonrası bu teklif Büyükelçi tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Bu fikir Prof. Fukuhara tarafından çizime geçirilmiş ve büyük çalışmalar sonucu açılmıştır. Ülkenin en büyük, dünyanın da sayılı bahçeleri arasına girmeyi başarmış olan Japon Bahçesi, Eskişehir ilinin Sazova ilçesinde kurulmuştur. 2010 yılının, Türkiye – Japonya arasında imzalanmış olan protokol gereği Türkiye’de “Japon Yılı” ilan edilmesi sebebiyle, Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde, 22 dönümlük arazide yapılmış olan Japon Bahçesi’nin projesini Prof. Masao Fukuha hazırlamıştır. Eskişehir’e ayrı bir zenginlik katmış olan Japon Bahçesi içerisinde gölet, köprüler, şelale, yeşil alanlar, yürüyüş yolları, çok sayıda ağaç ve varandalar barınmaktadır. Japon Bahçesi’nde yorulduğunuzda yorgunluğunuzu atabileceğiniz, büyük keyifle bir şeyler içebileceğiniz cafeler de yer almaktadır.

Japon Bahçesi’ne özellikle ilkbahar dönemlerinde gidilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Burada bulunan Japon Kiraz’ı isimli ağaçlar özellikle bu aylarda etrafa güzel kokular saçmış olmakla birlikte bu mevsimde park içerisinde tüm ağaçlar çiçek açmaktadır. Ayrıca bu mevsimde kuşlar ve diğer hayvanlar parka büyük bir renk ve canlılık katmaktadır. Ortasında ada bulunan bir göletin olduğu “Chisen Kaiyushiki” stilinde inşa edilmiş olan Japon Bahçesi’nde doğa motiflerini oluşturan tepeler, şelale, seyir terasları, köprüler ve göl kenarı verandaları yer almaktadır. Su yerine taş ve kumların kullanıldığı “Karesansuı” meditasyon alanı ve Japon çay evleri bulunan Japon Bahçesi’ni, bahçeler halinde şekillendirirken üç temel prensip göz önüne alınmıştır. Bunlardan ilki bahçenin, doğanın minyatürü olarak tasarlanmış, ikincisi, sembollerle varlık ve düşüncelerin ifade edilmesi, üçüncüsü de tasarlandığı bölgeyle uyum içerisinde olmasıdır. Japon Bahçesi, etrafında şekillenmiş olduğu üç felsefe ile yeryüzünün pek çok farklı kentinde düzenlenen bir turizm fikri olmayı başarmıştır.

Japon Bahçesinin Temel Unsuru İnanç’dır.

Ülkede bahçe ifadesi zamanla soyut bir hale gelmeye başlamıştır ve bu nedenle Japon Bahçelerine girip çiçek toplayamaz bu bahçede piknik yapamazsınız. Bir resim mantığı ile bu bahçede sadece oturup manzaranın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Bu bahçenin mentalitesi “ insan ancak sakin ortamda düşünebilir.” olduğundan Japon Bahçesinin kuru ve sade olması esas alınan ögelerden biridir. Düşünmeye yönelik bir amaç gütmektedir. Bazen sadece bir kaya parçası ve kumlardan, bazen de bilinen taş ögeler ve envai çeşit bitkilerden oluşanları görülür ve bu mantığın İstanbul2da bir örneği baltalimanın da mevcuttur.

Japon Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Japon Bahçesi, Sazova Mahallesi / Eskişehir

Nasıl Gidilir?: Sazova Mahallesi ve Tepebaşı ilçesine bağlı olan Japon Bahçesi, Karlıtepe Caddesi üzerinde inildiğinde bahçe görülecektir. Kamuya açık olan bu bahçeye giriş için herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git