Japon Bahçesi Botanik Park Nerede, Nasıl Gidilir ?

Japon kültürünü yansıtan motifler, farklı bitki türleri, yapay gölü ve sakinliği ile İstanbul’da gidip görülmesi gereken yerlerden olan Japon Bahçesi pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Farklı ve büyüleyici atmosferi ile her gün açık olan bahçenin girişi de ücretsizdir.

Japon Bahçesi Botanik Park Hakkında Genel Bilgiler

Japonya´nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul´un Kardeş Şehir olması, 2003 yılında Japonya’da Türk Yılı ilan edilmiş olması ile Türk ve Japon kardeşlik duygularını pekiştirmek, her iki ulusla kültürel iletişim gerçekleştirmek ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri için bahçenin çalışmalarına başlanılmıştır.

Giriş ve çitlerden oluşan Japon Bahçesi’nin girişi iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü’nü sembol ederek yapılmıştır. Bahçe düzenlenmesinde doğal malzemeler ile Japon bitkileri kullanılmıştır. Bahçede Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada´yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ile Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü bulunmakta olup, çayevi yapımı sürmektedir.

4850 adet ağaç ve bitki ile yapılan parkta iki kapı, bir çeşme ve kuru bahçe bulunur. Ayrıca doğal taşlardan yapılan fener de bulunur. Bahçe etrafı ise Japon tarzı duvarla örülmüştür.

Japon Bahçesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çayır Caddesi, Pk. 34398, Baltalimanı – Sarıyer / İstanbul

Nerede?: İstanbul Üniversitesi sosyal tesislerinin hemen karşısındadır.

Nasıl Gidilir?: Japon Bahçesi’ne ulaşım için Odunpazarı bölgesinden kalkan 17 numaralı otobüsler kullanılabilir. Karlıtepe Caddesi üzerinde inildiğinde bahçe karşıdadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git