İzmir Kemeraltı Çarşısı

İzmir Kemeraltı Çarşısı
13 Mayıs 2020 tarihinde eklendi, 42 kez okundu.

İzmir’in Konak ilçesinde yer alan, ülkemizin en eski çarşılarından biri olan ve İzmir gezisi sırasında mutlaka gezilip görülmesi gereken durakların başında gelen İzmir Kemeraltı çarşısı, 5 km genişliğe sahip 150.000 işyerine ev sahipliği yapan efsane yerlerdendir. Çarşı ismini, ana caddede boydan boya uzanan arasta adı verilen kemerlerden almıştır. Geçmişi 16. yy’a kadar dayanan bu çarşı 20. yy dönemine kadar üzeri kiremit ve tonoz örtüsü ile kapalı bir yer olarak hizmet vermiş ancak 20.yy döneminden sonra açık hava pazarı şekline dönüştürülmüştür. Sabahın çok erken saatlerinde işe başlayan esnaf halkı, kışın akşam saatlerine kadar, yazın ise gece geç saatlere kadar müşterilerine hizmet vermektedir.

Tarihi

İzmir ilk merkezi sınırları içerisinde yer alan Anafartalar Caddesi ve Mezarlıkbaşı semtinden başlayarak deniz kıyısını da içerisine alarak Konak Meydanına kadar ulaşan Kemeraltı Çarşısı 1950-1970 tarihleri arasında kurulmuş olup deniz kıyısının bir kısmınını doldurularak yeni yerleşim yeri ve ticarethanelerin oluşmasına olanak sağlamış bir yerdir. 19. yy başlarında ticari faaliyetlerin yoğun bir şekilde gerçekleştiği dönemde bulunduğu ilin ticaret hayatının can noktası haline gelmiş bir yerdir. 1592 tarihinde Hisar Camii’nin inşaası ile başlamış olan bu yerleşke, 1974 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılan Kızlarağası hanın ardından pek çok han ve bedestenleri beraberinde getirmiştir. Geçmişte dar gelirli ailelerin gereksinimi sağlayan yerli halk için oldukça uygun bir çarşı olan Kemeraltı çarşısı, günümüzde bu özelliğinden oldukça uzaklaşmış olduğu gözlemlenmekte ve önemli bir alışveriş mekanı haline dönüşmüştür.

Neler Bulunmaktadır?

Çarşıya Anafartalar caddesinden girilmekte olup içeriğinde oldukça fazla çeşitli alanda hizmet veren dükkanlar barındırmaktadır. Dükkanların yanı sıra 16. yy’dan kalarak tarihi dokusunu koruyan hanlar, hamamlar, çeşmeler, camiler, mescitler gibi tarihi dokusunu içerisinde barındıran yapılara da çarşının içerisinde rastlamak mümkün. Çarşı boyunca baharatçılar, turşucular, kuyumculardan tutunda özgün tasarım ürünlerin satıldığı, nişan, düğün, kına organizasyon ürünlerine kadar her türlü ihtiyacın giderileceği dükkanlar yer almaktadır.

Çarşı bütün ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek potansiyele sahip olmakla birlikte içerisinde, şerbetçiler, tarihi kahveciler, size tüm mallarını pazarlamak isteyen işportacılar, ulusal ve uluslararası markalar, tarihi gelinlikçiler, hazır giyim markaları, aksesuarcılar, hediyelik eşya satan dükkanlar yani kısacası zamanın içerisinde kaybolmanızı sağlayacak ilk adımızdan itibaren büyüleyici havasıyla sizi kendisine hayran bırakacak bir yerdir.

İzmir’in ayrılmaz bir parçası haline gelmiş Kemeraltı çarşısında gezerken acıkmanız durumunda mutlaka uğramanız gereken, genelde babadan oğula geçmiş tarihi esnaf lokantaları, kebapçılar, pideciler, dönerciler ve börekçiler yer almaktadır. Tarihi dokusunu iliklerinize kadar hissedeceğiniz, eskimeye yüz tutmuş zanaatları, hareketli ve canlı sokakları ile yıllardır İzmir’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başındaki konumunu korumaktadır.

İzmir’in renkli, uzayıp giden, oldukça kalabalık en büyük alışveriş çarşısı olan Kemeraltı içerisinde şehrin en eski ve hala ayakta durmayı başarmış olan Yeni Şükran Otelini, kentin tüm benliğini içinde saklamış olan Milli Kütüphane, sanatseverlerin uğrak yeri olan Devlet ve Opera Balesini barındırmaktadır.

Neler Yapılabilir?

Labirent gibi iç içe geçmiş sokaklarda yürüyüp, binbir çeşit nesnenin bulunduğu dükkanların hepsini gezmek için zaman ayırın. Alışveriş tutkunlarının aşık olacağı dükkanlarda, geçmişten günümüze ulaşan hanlarda, hamamlarda, kitabelerde, köşklerde, konaklarda, camilerde mescitlerde eski sokak dokularını keşfedin. Birçok kültürün izini yapıların içerisinde sindirmiş olan bu çarşıda zaman sizden bağımsız olarak akıp geçecektir.

En önemli tarihi yerlerinden biri olan özellikle kitapseverlerin hayran kalacağı Kızlarağası Hanı’nın içerisinde yer alan sahafları gezip eski baskı kitapların tadını çıkarın. Sahaflardan sonra han içerisinde yer alan dükkanları gezin. Tadına doyamayacağınız uzun ve eğlenceli gezinin hemen ardından hanın tam ortasında bulunan çay bahçesinde yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak kumda kahve keyfi yaparak İzmir’in bir klasiğini gerçekleştirebilirsiniz. Kızlarağası Hanı gezisi bittikten sonra hemen bitişinde yer alan Hisar Camisini gezmeyi de ihmal etmeyin.

Kemeraltı Çarşı’sında buram buram tarih kokan her gün onbinlerce kişinin gezip gördüğü farklı yüzyıllar içerisinde yaptırılmış Kestanepazarı Camisi, Şadırvanaltı Camisi ve Başdurak Camisi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. Tarihin eşsiz dokusunu iliklerinizde hissedin. Başdurak alanında köşebaşında bulunan gerçek meyvelerden elde edilmiş İzmir’de meşhur olan karadut şerbetini tatmayı ihmal etmeyin, bir başka meşhur olan Kemeraltı Turşucusu Tahsin’in enfes lezzetteki turşularının tadına mutlaka bakın.

200 yıllık bir geçmişi içerisinde barındıran Abacıoğlu Hanı, 2007 yılında restorasyon çalışmasını tamamlamış olsa da Kemeraltı karmaşası içerisinde eski doğal dokusunu korumayı başarmış nadir yerlerden biridir. Yağ ve bal tüccarlarının uğrak yerlerinden biridir, atmosferi sizi oldukça saracak olan bu hanın içerisinde, başarılı mekanlar, cafe ve restoranlar yer almaktadır. Başdurak Camii’nden Arastaya giden Anafartalar caddesinin sağ tarafında bulunan Abacıoğlu Hanı içerisindeki Ayşe Hanım boşnak yemekleri yapmakta olup bu leziz yemekleri mutlaka tatmanız önerilmektedir.

Kemeraltı Çarşısı içerisinde mutlaka uğramanız gereken bir diğer yer de Osmanlı döneminde Portekizlilerin hayat sürmüş olduğu Havra Sokağıdır. Sokakta birbirine yakın hatta iç içe geçmiş havraların dünyada bir eşi benzeri daha görmeniz mümkün değildir. Her bir havra 200-300 senelik bir geçmişe sahiptir ve sokak içerisinde 9 havra, 2 dini yapı yer almaktadır. 16. yüzyıldan itibaren Selanik, Edirne ve İstanbul gibi yerlerden İzmir’e göçmüş olan Yahudilerin tümü kendi gelenek ve göreneklerine uygun olarak Havra Sokağı ve etrafına yerleşim yeri kurar. Her cemaat kendi inançlarına göre bir havra inşa eder. Ayrıca İspanya ve Portekiz’den bu bölgeye yerleşen diğer Yahudi grupları da kendi inançlarına göre havra oluştururlar. Sayıları 50 civarı olan havraların bazıları günümüze kadar gelmeyi başarmışken bazıları ayakta durmayı başaramamıştır.

Havra Sokağı gezintisi bittikten sonra M.Ö 4. yüzyılda kurulmuş olan Agorayı gezmeyi asla atlamayın. Agoradan günümüze gelmeyi başarmış olan kalıntıların büyük bir kısmı, M.S 178 döneminde gerçekleşen depremin ardından İmparator Marcus’un destekleriyle yeniden inşa edilen Roma dönemine ait bir yapıdır. Angoranın kuzey kısmında bulunan Bazilika, günümüze ulaşan en görkemli bodrum katına sahip olan yerlerin başında gelir.

Antik saatlere ilgisi olanların aşık olacağı bir mekan olan Pamukoğlu Antik Saat Dükkanı, 1936 yılından bu yana aktif olarak hizmet vermeyi sürdüren yerlerden biridir. Üç kuşak boyunca saat ustalığı yapılan bu dükkanda zamana yenik düşen ancak vazgeçilmesi mümkün olmayan saatler ilk alındığı güne dönüştürülür. Kemer Plaza içerisinde bulmanız mümkün olan tarihi saatçiden hiç çıkmak istemeyeceksiniz.

Kemeraltı çarşısının dükkanları, hanları, camileri gezdikten sonra çarşıya yakın olan İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Kadın Müzesi, Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi, İzmir Basın Müzesi, Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, Aziz Voukolos Kilisesini keşfetmeyi, muhteşem bir gün batımı manzarasına sahip olan Tarihi Asansörü gezi listesine katmayı unutmayın.

Ne Zaman Gidilir?

Buram buram tarih kokan bu alışveriş çarşısı haftanın 6 günü açık olmakla birlikte çarşı içersin de bulunan bazı dükkanların haftanın 7 günü hizmet verdiği bilinmektedir. Az dükkan gezmek ve kalabalık ortamdan uzak sakince alışveriş yapmak isteyenler için pazar günü çarşıyı gezmek daha uygundur. Çarşının açılış saatleri genellikle 08:30 civarıdır ancak çarşı içerisindeki bütün dükkanların açılması 10:00’u bulabilmektedir.

Ne Yenir?

Kemeraltı çarşısına gidipte yemeden döneceğiniz için pişmanlık duyacağınız şeylerin başında İzmir’in en meşhur yiyeceklerinden olan boyoz bulunmaktadır. Atıştırmalık bişeyler yemek istiyorsanız sıcak sıcak bulabileceğiniz boyoz oldukça güzel bir tercih olacaktır. Onun dışında atıştımalık olarak sandviç ve kumru da oldukça hoş, meşhur seçeneklerdir. Ayrıca çarşıda yemek yemek için oldukça fazla seçenek bulma olanağınız vardır. Pide ve kebap restoranlarının yoğun olarak bulunduğu çarşıda 80 yılı aşkın süredir döner konusunda uzman hale gelmiş mekanlar da yer almaktadır. Tercihinizi balık yemekten yana kullanacaksanız balıkçı restoranlarının mevcut olduğunu belirtmek isteriz.

Nerede Kalınır?

Konak bölgesi içerisinde yer alan Kemeraltı Çarşısı konaklama açısından 1 yıldızdan 4 yıldızlı otellere kadar sizlere çeşitli seçenekler sunabilmektedir. Bu alternatiflerin çoğu çarşıya yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Ulaşım açısından oldukça kolay olması çarşıyı ziyareti kolaylaştırıyor ve çarşıya hangi semtte bulunursanız bulunun size mutlaka kolay bir ulaşım alternatifi sunmaktadır. Kemeraltı çarşısına İzban, metro ve otobüs ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Ulaşım aracı olarak otobüsü tercih edenlerin Konak yönüne giden otobüslere binmesi yeterli olacaktır. Metroyu tercih edenler Konak metrosuna binmeli veya başka bir tercih olarak Çankaya metrosu yönüne giden metroya binebilir. İzban kullanacaklar ise, Halkpınar İstasyonunda inip İzmir Metrosuna binip Kemeraltı’na ulaşabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git