İtfaiye Müzesi – Beşiktaş / İstanbul

İtfaiye Müzesi – Beşiktaş / İstanbul
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 230 kez okundu.

Gezdiğiniz her sokakta tarihin farklı alanlarına tanıklık edebildiğiniz İstanbul’da müzeleri gezmeye devam ediyoruz. Hikayeleri ve geçmişiyle en çok dikkat çekenlerden biri olan Beşiktaş’taki İtfaiye Müzesi’ndeyiz. İtfaiye Teşkilatı geçmişten bugüne kadar her zaman çok kıymetli bir yere sahip olmuştur. Hayatları her zaman merak konusu olan itfaiyeciler Osmanlı Dönemi’nde Tulumbacılar şeklinde teşkilatlanmışlardır. Gerek günümüzde gerekse geçmişte aberleşmenin zor ve ahşap evlerden dolayı yangın riskinin fazla olduğu dönemlerde büyük kahramanlık hikayeleri yazan itfaiyecilerin hayatlarına tanıklık etmemizi sağlayan bu müzeyi gezdik ve bu meslek hakkında öğrendiklerimiz bizi itfaiyecilere karşı hayran bıraktı. Gelin yazının devamında siz de öğrendiğimiz o bilgilere bizimle birlikte ulaşın.

İlk olarak bu müze İstanbul’un Fatih ilçesinde 1931 yılında kurulmuştur. Bir süre restore ve onarım çalışması gören müze bir süre kapalı kaldı ve daha sonra 1932 yılında tekrar açıldı. İdari merkez olarak kullanılan itfaiye binasının yanında açılan bu müze daha fazla ilgi çekmesi ve daha çok kişinin ulaşabilmesi bakımından 2013 yılında Beşiktaş’a taşındı. Yıldız Parkı’nın yanında bulunan bu müze hikayeleriyle merak uyandıran gizli kahramanların hayatları hakkında pek çok şeye ulaşabiliyorsunuz.

Müze çok eski dönemlerden günümüze kadar uzanan 300 yıllık bir tarihi sergilemektedir. Rehberlerle gezerek hikayelerini ve sergilenenler hakkında bilgileri dinleyebilirsiniz. Müzede itfaiyecilerin kullandığı malzemeler, ekipmanlar, tulumbalar, giysiler, yıllar öncesine ait yangın söndürme aletlerinin gelişimi sergileniyor.

Her mesleğin farklı bir hikayesi vardır. Ve şüphesiz ateşle savaşan itfaiyecilerin hikayeleri bambaşkadır. Son derece önemli bir konuma sahip olan itfaiyeciler sadece yangın söndürmekle kalmayıp, ihtiyaç halinde hemen yardımınıza koşabilmeleri, hayat kurtarmadaki sorumlulukları ve yangının önlenmesi bakımından verdikleri eğitimlerle kurumlaşmış ve olmazsa olmaz bir kurumdur. Geçişten bugüne büyük bir gelişme ve teknolojiyle daha da iyileşmeye ve yardımı konusunda teşkilatı büyütmektedir. Bir gününe, geçmişlerine, kahramanlık hikayelerine tanıklık etme şansına kavuşmayı isteyenler için onlardan biri gibi hissedebileceğiniz bu müzeye sizi davet ediyoruz. İtfaiye Müzesi bu önemli kurumun göründüğünden çok daha meşakkatli olduğuna ve geçmişinin ne kadar köklü olduğuna tanıklık etmenizi sağlayacaktır.

İtfaiye Müzesi Giriş Ücreti

Beşiktaş’ta bulunan bu müzeye ücretsiz ulaşma imkanına sahipsiniz. Bu güzel müzeyi gezerek itfaiyecilerin hayatlarından kesitlere ulaşabilirsiniz.

İtfaiye Müzesi Ziyaret Saatleri

Hafta içi 09:00 – 16:00 saatleri arasındadır. Cumartesi ve Pazar günü kapalıdır.

İtfaiye Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres:  Yıldız Mah. Çitlembik Yokuşu Horoz Sok. No:1 Beşiktaş / İstanbul

Telefon: (0212) 2529 9124

Beşiktaş’a pek çok vasıtayla ulaştıktan sonra yürüme mesafesi yakınlığındaki bu müzeye ulaşmanız oldukça kolaydır. Yıldız Parkı önünden geçen toplu taşımaları da kullanabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git