İstenmeyen Tüylere Kesin Çözüm

İstenmeyen Tüylere Kesin Çözüm
17 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 22 kez okundu.

İstenmeyen tüylere kesin çözüm nedir ? Günümüzde kadın ve erkeklerin en fazla zaman harcadığı kişisel bakım çabası kuşkusuz ki epilasyondur. Artık zamanın çok değerli olduğu bu çağlarda hem zamandan tasarruf etmek hem de her daim bakımlı ve temiz görünebilmek için istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak istiyoruz.Son yılların en sık kullanılan kalıcı epilasyon yöntemleri ise iğneli epilasyon ya da lazer epilasyondur. Cımbız, makine kullanımı, ağda gibi yöntemler artık sizi bıktırdıysa bu yöntemlerden birini deneyebilirsiniz. Ancak her yöntemin kendine göre avantaj ve de dezavantajları vardır. Her kişinin cilt ve tüy yapısına göre farklı bir yöntem tercih etmesi gerekmektedir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon en yaygın, en çok tercih edilen yöntemdir. Belirli dalga boyundaki ışınların ısı enerjisine dönüşerek kıl folikülünü tahrip etmesi esasına dayanır. Her bölgeye uygulanabilir ve özellikle daha önce ağda ya da jilet tercih eden bayanların bikini bölgesinde yerleşmiş olan batıkları da geçirdiği için tercih sebebidir. Ancak her kişide aynı sonucu vermez, bu nedenle kişinin tenine, kıl yoğunluğu ve rengine göre makine, doz kararı yapılır.

  • Ruby Lazer
  • Alexandrite Lazer
  • Diode Lazer
  • Nd Yag Lazer kullanabilecek makinelerdir.

Epilasyona başladıktan sonra makine tercihi ve doz tercihi yeniden ayarlanabilir. Özellikle açık tenli, koyu tüy rengine sahip kişilerde başarılı olduğu saptanmıştır. Vücudun farklı bölgelerinde de farklı tepkiler alınabilir. Örneğin bacaklarınızda üç- dört seansta kesin çözüm almışken bikini bölgenize devam etmeniz gerekebilir.

İğneli Epilasyon

Lazer epilasyon yaygın olmadan önce iğneli epilasyon tercih ediliyordu. Şimdi ise lazer ile alınamayan çok ince ve açık renkli tüylerin alınması için tercih edilen bir yöntem halini almıştır. Tek tek kıl köklerini hedef aldığı için tüylerinizden kurtulmak için kesin çözümdür. Ancak daha uzun süreli ve daha ağrılı seanslar gerektirir.Yanma, kabuklanma gibi yan etkiler olabilir. Doğru eller tarafından kontrollü şekilde yapılmalıdır. İğneler kişiye özel olmalıdır. Yapıldıktan sonraki cilt bakımı da önemlidir. Yanlış uygulama ve yanlış bakım iğne izlerinin kalıcı olmasına sebebiyet verebilir.

Flash Lamba Teknolojisi

Lazer epilasyona benzer. Işık dalga boyunun ayarlanabilme şansı olduğundan kişiye özel seçenekler daha da özelleştirilebilir. Ancak lazere göre avantajları ve dezavantajları konusunda bilgi kirliliği vardır.Unutmamanız gereken bütün bu yöntemlerin kalıcılığının kişiye göre değiştiğidir. Önemli olan güvenebileceğiniz, temiz, hijyenik bir yerde deneyimli ve bilgili kişiler tarafından size özel yöntemin seçilerek yapılmasıdır.

Bu yöntemler masraflı geliyorsa veya klasik makine,  jilet ya da ağda ile tüylerinizi almaya devam etmek istiyorsanız; yukarıdaki yöntemler kadar hızlı etkili olmasa da tüylerinizden bitkisel olarak kurtulmaya çalışabilirsiniz. Bu yöntemlerin de etkileri yine kişinin kendi kıl yapısına bağlıdır. Evde hazırlayabileceğiniz karbonat-kahve karışımı gibi kürlerin yanı sıra tüyleri gitgide seyrekleştirerek bitirme vaadinde bulunan kremlerden de faydalanabilirsiniz. Bu kürlere bitkisel olsalar ve evde hazırlanmış olsalar bile ilk anda güvenmek yerine küçük bir bölgede deneyerek cildin verdiği tepki ölçülmelidir. Piyasada ki her bitkisel ürün olduğu iddia edilen karışımları alıp kullanmadan önce iyice araştırma yapılmalıdır. Cildin aşırı reaksiyon verdiği ürünleri ya da yöntemleri kullanmada ısrarcı olunmamalıdır.

İstenmeyen tüylere kesin çözüm nedir ? En iyi, kolay, doğal, pratik, acısız, bitkisel evde tüy alma yöntemleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git