İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolu

İstenmeyen Tüylerden Kurtulmanın Yolu
18 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 29 kez okundu.

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın yolu nedir ? Evrimleşme sürecimiz boyunca, biz kadınların idealinin, “tüysüz” olması gerektiği konusunda erkekler bizi nasıl kandırdı bilmiyoruz; ama bizim için güzellikte olmazsa olmazlardan biri; pürüzsüz ve tüysüz bir vücut! Bunu sağlamak adına türlü acılara katlanıp, maddi anlamda da çöküş yaşadığımız zamanlar olabiliyor. Peki istenmeyen tüylerden kurtulmanın yolları nelerdir, gelin birlikte bakalım.

Küçüklüğümüzde, anne ya da anneannelerimizden gördüğümüz çam sakızı ağdalar bunlardan ilki olarak söylenebilir. Kaşık ya da spatula yardımıyla sürülen ağdalar, bir nevi kuafördeki sir ağdalarla aynı. Kolayca her yerde bulabileceğiniz ve aynı zamanda da en hesaplı tüylerden kurtulma yöntemi olan bu ağda; zamanı olan ve yapış yapış olmasını problem etmeyecek kadınların imdadına yetişiyor.

Son zamanlarda; kuaföre gitmeyip, kendi kendinize, daha steril bir ortam olan evinizde tüyleri almanıza olanak sağlayan sir ağda makinelerini ise, marketlerde ya da kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz. Hem istediğiniz zaman alıp, hem de kuaföre gelip gitmekle zaman harcamamış olursunuz. Üstelik paranız da cebinizde kalmış olur!
Üçüncü bir yöntem olarak; artık her yerde kampanyalarını gördüğümüz ve önüne gelen herkesin yaptığını söyleyen “lazer epilasyonlar” var. Bunlar makinelerdeki lazer ışınlarının, kıl köklerinin belli bir milimetre kadar altına inip, o kökü inceltmesiyle tüyleri döküyor. Öncesinde, epilasyon görecek bölgeyi jiletle traşladıktan bir kaç gün sonra gidiyorsunuz. Burada amaç; tüyleri kalınlaştırıp, makinanın daha kolay görmesi ve etki etmesini sağlamak. Kesin bir çözüm olmamakla birlikte; çünkü ez az senede 1-2 kere gitmeniz gerek, içlerinde en kolay ve rahatlatıcı çözüm bu. Ayrıca erkekler de sırtlarındaki tüylerden kurtulmak için bu yöntemi tercih etmekte. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta; biraz önce de belirttiğimiz gibi, herkese güvenilmemesi gerektiği. Çünkü işinde uzman olmayanların bunu yapması dahilinde, bacağınızda ya da işlem görmüş bölgenizde, geri dönüşü olmayan yanıklara neden olabilir. İyice soruşturmakta fayda var.

Lazer epilasyon dışında, iğneli epilasyonlar da bir diğer tercih edilen yöntemlerden. Kıl kökü inceliğinde olan iğne, kıl köküne girip çıkarılır ve sonrasında bir cımbız yardımıyla çekilmesi işlemidir. Bu işlem belki biraz daha acıtsa da kesin çözüm olarak söylenebilir. daha sert ve beyaz kıllar için yapılması tercih edilir. Ayrıca lazer epilasyon sonrasında az miktarda kalan ya da dökülmeyen tüyler için sonrasında tercih edilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta da; yine epilasyonu yapacak kişinin tecrübesine bakmak ve mümkünse daha önceden giden insanlarla görüşmektir. Yoksa yüzünüzde delik deşik izler de kalabilir.

Bu iki tür epilasyonda ücret güzellik merkezlerinde değişiklik gösterse de; iğneli epilasyonda, dakikası ortalama 1-2 lira arasında değişir. Bir diğer yöntem ise, epilatörler. Yani tüyleri kökünden çekerek alan makinalar. Bunlar uzun süre tüy çıkmasını engellese de, uzun vadede düşünüldüğünde pek tercih edilen yöntem değil. Uzun süre kullanıldığında deride batıklara neden olmakta. Bu da yüzeye çıkmayıp, deri altında ilerleyen tüyler demek oluyor. Kadınlar genelde bunu, ağdayla alınmayan daha küçük tüyleri almak için tercih etmekteler.

Son olarak, herkesin bildiği ama kesin çözüm olmamakla birlikte, kısa süreli ve çabuk bir çözüm arayışında olanlar için; jilet! Her ne kadar tüyleri kalınlaştırıp, artırsa da; bir anda evden çıkılıp, etek giyilecek iken imdadımıza yetiştiği de inkar edilemez. Burada özellikle dikkat etmeniz gereken nokta; kıl köklerinin tersine doğru almamanız gerektiği. Yani bacaklar için söylersek; yukarıdan aşağıya doğru olmalı. Ve lütfen kendinizi kesmemeye dikkat edin!

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın yolu nedir ? En iyi, kolay, doğal, pratik, acısız, bitkisel evde tüy alma yöntemleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git