İşitme Testine Hangi Bölüm Bakar ?

İşitme Testine Hangi Bölüm Bakar ?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 970 kez okundu.

İşitme testi; genç, yaşlı, çocuk olmaksızın herkese uygulanabilen bir testtir. Bu teste gerek özel hastaneler gerekse de devlet hastanelerinin belli başlı bir takım bölümleri bakmaktadır. Bu bölümlerden bir tanesi odyometri bölümü iken, bir diğeri ise kulak burun boğaz hastalıkları (KBB) bölümüdür.

İşitme kaybının nasıl ve ne şekilde olduğunu anladığımız teste odyometri deriz. Bu test sonucunda işitme kaybının hangi boyutta olduğunu (derecesini, türünü) öğrenebiliriz. Eğer ki gitmiş olduğunuz kulak burun boğaz doktoru sizin işitme testi yapmanızı ihtiyaç olarak görürse, işte o esnada bu testi yapabilirsiniz. Bu testi yapan kişilere odyolog ya da odyometrist demekteyiz. Bu kişilerin yapmış olduğu işitme testi, günümüzde neredeyse hemen hemen her hastanede yer almaktadır.
Bu testin bekleme süresi ise gitmiş olduğunuz hastaneye göre değişiklik göstermektedir. Kimi hastane birkaç gün içerisinde sizlere sonucu verir iken, kimi hastane sizleri birkaç hafta bile beklete bilmektedir. Test sonucunda ilk olarak sizlerin işitme derecenizin ve türünüzün ne derecede ve hangi boyutta olduğuna bakılır. Bunun sonucunda ise, gerekli olan en uygun tedavi yöntemi seçilir. Tedavi nasıl ilerlerse ilerlesin, bazı kişilerde bir ay sonra bazı kişilerde ise altı aylık bir süre sonucunda rutin kontroller yapılır ve işitme kaybının boyutu sürekli olarak kontrol altında tutulur. Siz iyileştiğimizi sanıp sakın ola ki rutin kontrollerinizi ihmal etmeyin, sağlığınızı çöpe atmayın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git