Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Çayının Faydaları Nelerdir?
19 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 888 kez okundu.

Isırgan otu, yaprakları üzerinde ince tüyler bulunuyor. Bu tüyler cilde temas ettiği zaman tahriş edebiliyor ve çeşitli kimyasallar salgılanıyor. Taze ısırgan otu yapraklarına ve sapına dokunmak cildi kızartır ve acı verir. Isırgan oyu Avrupa’da daha çok vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar ve çok etkili bir idrar söktürücüdür. Organların temizlenmesini sağlar ve detoks özelliği bulunur. Isırgan otunun bilimsel adı ise, Urtica dioica’dır. Bu bitki günümüzde pek çok ilacın içeriğinde kullanılıyor. Kanada’nın bazı bölgelerinde bitkisel olarak da yetiştirilen bu bitki, 1 metre uzunluğa ulaşabiliyor ve yıl boyu yetişiyor. Haziran ayından Eylül ayına kadar da çiçek açar.

Isırgan Otu Çayı Neye İyi Gelir ?

Isırgan otunu çayı sadece çay olarak değil yapraklarını vücudunuzun belli bir bölgesi üzerine koyarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede ağrıyan yerlerinizin ağrısının hafiflediğini fark edeceksiniz. Hapşırık ve öksürüğün tedavisinde de oldukça etkili bir bitkidir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve nezlenin giderilmesinde oldukça etkilidir. Isırgan otu suyu, saçın uzamasını kolaylaştırır.

  • Çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Yüksek oranda demir içerir ve anemi tedavisinde kullanılır. Artrit septomlarının hafifletilmesinde yardımcı olur ve organları temizler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir.
  • Karaciğeri ve böbrekleri temizler.
  • Öksürüğün hafiflemesini sağlar ve soğuk algınlığının giderilmesinde etkilidir.
  • Sindirim sistemini güçlendirir ve saman nezlesinin tedavisinde etkilidir.

ısırgan otu çayının yararları

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Isırgan otu çayı hazırlamak için pek çok farklı tarif bulabilirsiniz. En pratik olanından size kısaca bahsedeceğiz. 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dakika demlemesini beklemelisiniz. Demlenen ısırgan otu, cildi tahriş eden kimyasallardan arınır ve sağlığa faydalı yönleri kalır. Isırgan otunu demlemeden içerseniz midenizde hafif bir yanma hissi meydana gelebilir.

Isırgan Otu Çayının Yan Etkileri

Isırgan otu, vücudu tazelemek, canlandırmak ve korumak gibi özellikleri bulunur. Fakat bilinçli ve kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Kan şekerini düşürebilir ve çok ilaç kullanan kişilerde dehidratasyon riskini arttırabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git