İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı
26 Mart 2018 tarihinde eklendi, 199 kez okundu.

Diğer bir adı Persian olarak geçen bizlere acaba gerçekten de İran’a mı ait bir kedi olarak bir düşünce aşılayan bu kedilerin tarihçesi oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Aslında şöyle bir bakıldığında her cins kedinin ayrı bir tarihe, mizaca, görünüme, bakıma, hatta hastalıklara sahip olduğu görülür. Neticede hepsinin türü aynı, kedi. Fakat kedi ırkında onları kendi cinslerine ayrılırken farklılaştıran; hatta kendi cinsleri içinde bile tıpkı biz insanlar gibi özgün yapıya sahip oldukları görülür. Araştırma yapılıp aynı cins kedilerle ilgili bilgiler edindiğiniz ve eğer araştırma yaptığınız cinsteki kediye sahip olduğunuzda bazı özelliklerin uyumlu olmadığını rahatlıklar fark edebilirsiniz. Mesela İran (Persian) kedilerinin pek aktif olmadığı söylemi varken, sizin İran (Persian) kediniz size göre aktif gelebilir. İçe dönük ve bu yüzden özgürlüğüne düşkün olmadıkları söz bahsi geçen İran (Persian) kedileri yanında farklılaşmış bir şekilde oldukça özgürlüğüne düşkün bir İran (Persian) kedisine sahip olabilirsiniz. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında araştırdığınız, aynı cins kedilerin her özelliğinin kendi aynı cins kedinizde bulunmayacağının aslında doğal bir sonuç olduğunu bilmenizde fayda var. Sonuçta onların da kalıtsal farklıları var tıpkı bizler gibi.

İran (Persian) Kedilerinin Genel Özellikleri

 • Adapte Olabilirlik
 • Temizlik
 • Sevgi Seviyesi
 • Tüy Dökülme Seviyesi
 • Sosyal İhtiyaçlar
 • Sağlık Sorunları
 • Zeka
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Yabancı Dostu
 • Enerji Seviyesi

İran (Persian) kedilerinin tarihi kökeni 1500 yıllarına dayansa da ilk kez kayıtlara geçtiği tarih 1871’dir. Burunlarının basık olması, insanların kendi özel isteklerinden doğan bir tercih ile, özel çiftleştirilmeler sonucu ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. İran (Persian) kedileri kendi içlerinde iki farklı kedi grubuna ayrılmaktalar. Bu iki grubun da ortak özelliği olarak uzun tüylerini ele alabiliriz. İki ayrı grubun isimleri Show ve Geleneksel İran (Persian) kedileri şeklindedir. Show olanlar düz bir burun, küçük birer kulak ile beraber büyük kahverengi gözlere sahipken; Geleneksel olanlar, basık olmayan yani normal bir burun uzunluğuna sahiptir. Show İran (Persian) kedisine de sahip olsanız, Geleneksel İran (Persian) kedisine sahip olsanız da ipeksi yumuşaklığı barındıran ve uzun olan tüylerini her gün özenle ve usanmadan taramanız gerekir. Bu yüzden bakımlarının da zahmet gerektirdiği konusunda bir kez daha farkındalık yarattığımı düşünüyorum.

Siz siz olun kedi tercihi yaparken tüm özelliklerini göz önünde bulundurun. Bakamayacağınız zahmette kedilere sahip olmanız hem size, hem evinize hem de bizzat kedilerin kendilerine zararı olur. Akıllı hayvan seçimi sizi gereksiz masraflardan da arındırır. Kedilere dair iyi bir araştırmacı olmadan kedi sahibi olmanız pek önerilir bir şey değil.
İran (Persian) kedilerinin dış görünüşüne hayran da kalsanız, yok efendim ben uzun tüylerle baş edemem diyorsanız almamanızda fayda var.

Belkide bazı kesimlerce en çok tercih edilen ev kedileri olmakta kendileri. Sahip oldukları haneye fazlaca düşkün olmalarının yanı sıra yine fazlaca zeki olmaları dikkatleri üstlerine çeker. Zeki bir kedi hatta genellersek hayvanın bakımı da kolay olmayacaktır haliyle. Yuvarlak olan kafaları geniş de olduğu için kafalarını okşamak, kafalarına masaj yapmak bize eğlenceli gelebilir. Basık ama kalkık burun yapılarına sahip olan İran (Persian) kedilerinin gözleri kabarık ve yuvarlak şekildedir. Dinamik olarak nitelendireceğimiz, yani güçlü bir bedensel yapıya sahip olmaları kinestetik açıdan kaabiliyetlerinin daha gelişmiş olmalarına pozitif yönde katkıda bulunur.

Mantık yürütüldüğünde kaslarının da güçlü ve gelişmiş olduğu yargısına varmak kaçınılmaz olacaktır. Bacakları kısa olduğu için alçak bir yapıya sahip olduklarını söyleyebileceğimiz İran (Persian) kedileri; yuvarlak, sıkı ve iri patilere de sahiptir. İri patileri onların kalın bacaklarının ağırlığına oranlı olarak yaratılmış olabilir. O küçük ve sevimli parmakları birbirlerine yakınken, öndeki ayakları da düz iner. Kuyruk uzunlukları orta diyebiliriz. Çünkü bedenleriyle orantısında bir problem içermemektedir. Fakat kuyruklarının uzun olmadığı da kesin olarak söyleyebileceğimiz bir fiziksel özellikleridir.

Evet, kuyrukları ve bacakları uzun değil bu kedilerin. Fakat tüyleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Tüyleri oldukça uzundur ve bu da tüylerini tararken sizi zorlayabilir öncelikle. İkinci olarak derideki yağlarının dağılımını zor hale getirebilir bu durum. Uzun olmakla kalmayıp sık ve kabarıktır da tüyleri. Bu da nihayetinde dolgun ve sağlam bir tarama fırçası gerektirir. Az önce deri yağlarının yayılmasını zorlaştıran bu konudan bahsettik. İşte bu konudan dolayı taramanın sık yapılması gerekmektedir. Kuru bir cilde sebebiyet vermemesi için tüylerinin sık taranması, ölmüş tüylerinin de kedide gereksiz olarak barınmaması için tarama işleminin sık gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ev ortamı için de bu durum oldukça çirkin sonuçlar verebilir. Yere dökülen tüylerinin uzun olması adeta ‘ben buradayım’ diye bağırır. Bu, şu açıdan olumlu da olabilir: yere dökülen tüyler temizlik esnasında gözlerle daha rahat seçilir, temizlikte pratiklik sağlar. Ayrıca bu kedi doğası gereği ölü tüylerini yanlışlıkla tüketir. Kabarık, uzun ve sık olan tüyleri bağırsaklarında sindirilemeyecek derecede çoğalırsa, ileride kedide bağırsak problemleri ortaya çıkabiliyor.

Tarama fırçaları ne kadar dolgun olursa olsun yumuşak olmalı ve kedi de yumuşak bir şekilde taranmalı. Neticede kediler narin hayvanlardır. Sürekli tüyleri üzerinden gittiğimize göre çarpıcı fiziksel özelliklerinden biri tüydür diyebiliriz rahat bir şekilde. Yine de tüyleriyle ilgili değinmekte mecbur hissettiğim bir bilgi daha var. Bu, günlük hayatta hemen hemen herkesin gördüğü, duyduğu, bildiği pratik bir yöntem olarak geçebilir zihnimizde. Uzun ve sık tüyleri banyo sırasında ve banyo sonrasında kurumada size ve kedinize zorluk çektirebilir. Olabilir, baş edilebilecek bir durum. Pratik çözüme geçecek olursak, kediler için özel kuru şampuanları kullanabiliriz. Gerçekten işinizi olduğundan daha çok kolaylaştıracak bir durum bu.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git