İlişkide Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır ?

İlişkide Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır ?
25 Mart 2016 tarihinde eklendi, 707 kez okundu.

Kadın erkek ilişkileri yüzyıllardır üzerine çok konuşulan, kitaplar yazılan, farklı platformlarda tartışılan bir konu olmuştur. Dışarıdan baktığımızda ilişkiler üzerine yorum yapmak, öğütler vermek oldukça basit. Gel gelelim o ilişkiyi yaşayan biz olunca başkalarını verdiğimiz akılları terzi kendi söküğünü dikemezmiş misali bir türlü uygulayamayan taraf oluyoruz. Günümüzdeki ilişkilerin bu kadar çabuk tükenmesinin sebeplerinden biride öfkeyi kontrol edememek. Peki ilişkide öfke kontrolü nasıl sağlanır ?

Öncelikle kendimize şunu kabul ettirmeliyiz öfke kontrolünü sağlayamamak ilişkiye zarar verdiği gibi kendinize de zarar verir. Sonuçlarına katlanmak zorunda olan yine biz olur. Al sana çiftte mutsuzluk. Unutmayalım ki aşk,ilişki daima iki kişiliktir. Sorunlar iki kişiyi birden etkiler. İnsan hep en sevdiğinden çıkarırmış ya acısını aslında ne kadar doğru, hem çok seviyoruz hem çok kırıyoruz. Ve sonradan çok pişman oluyoruz. Bazen geri dönüşü olmayan şeyler yapıp sonradan keşkelere sığınıyoruz. Çok çabuk sinirlenenler öfke kontrolünü en az sağlayan bireylerdir. Genellikle stresli iş hayatı, ekonomik yetersizlikler, ailevi problemler, hayatta istenilen şeylerin elde edilememesi gibi unsurlar öfkemizin altında asıl yatan nedenlerdir. İlişki sırasında edilen tartışmalar bu sorunların üzerine eklenerek faturayı karşı tarafa kesmek gibi aslında ama bizler bunun ne kadar farkındayız?

Iliskide-ofke-kontrolu-nasil

Öfkeyle söylenen sözler hakaret boyutuna vardığında ilişkideki saygıyı tüketmeye başlar. Sürekli olarak yapılan öfke patlamaları da ilişkiyi yavaş yavaş sona doğru götürür. Sonuç yine mutsuzluk. Peki biz öfkemizi nasıl kontrol edebiliriz? Bu sorunun cevabı aslında o kadar da zor değil. Üstelik bunu hem kendimiz hem ilişkimiz için yapıyorsak denemeye değer. Öfke kontrolünü sağlamada birinci ve en önemli kuralımız farkında olmak. Bunu gerçekten sorun olarak görmek ve düzeltme isteğine sahip olmak. Bu yazıyı okuyorsanız zaten ilk kuralı geçebiliriz. Gelelim ikinci kuralımıza çok öfkelendiğimizde kendimize ne kadar zarar verdiğimizi yaşadığımız o sinir harbinin üzerimizdeki psikolojik etkisi bu bizi mutsuz ediyor değil mi? Ben bunların farkındayım ama yine de kendime hakim olamıyorum diyorsanız şimdi sayacağım şeyleri uygulamayı denemelisiniz.

Öfke anında konuşmadan ya da hareket etmeden önce bir kaç saniye için düşünmek derin bir nefes almak. Eskilerin dediği gibi boğaz dokuz boğumdur. Yani bin düşünüp bir söylemek gerekir. Bunu uygulamak kimi zaman mümkün olmasa da bir süre sonra işe yaradığını fark edeceksiniz. Sadece düşünün bu bana ve ilişkime ne kadar zarar verir, öfkelenmeme gerçekten değer mi, en önemlisi kendinize ben bunu kontrol edecek güçteyim diye telkinde bulunmaktır. Bunu başaramıyorsanız tartışma esnasında bulunduğunuz ortamdan bir süreliğine uzaklaşmak genelde temiz hava almak iyi gelir ama bunun için imkan yoksa başka bir odaya geçmek ve kendinizle baş başa kalmak olası sorunların önüne geçmek için iyi bir çözümdür. Bunu yapmak öfkenin yönünü değiştirecek ve ilişki yaşadığınız kişiye zarar vermenizi engelleyecektir. Bu saydıklarımın çoğu elbette yüz yüze yaşanan durumlar için çünkü öfke kontrolünün en zor sağlanıldığı anlar karşı karşıyayken olanlardır. Eğer yalnızsak sevdiğimiz kişiyle olan mutlu fotoğraflara bakmak, o an için sevdiğimiz şeylerle uğraşmak örneğin yemek yapmak, müzik dinlemek, sevdiğiniz yakın bir arkadaşınızla dışarı çıkmak, film izlemek, yani sizi en çok rahatlatan şey ne ise onu yapmak öfkenin yönünü değiştirmek için etkili olacaktır.

Diğer bir yol ise öfkelendiğiniz kişiyi çok sevdiğiniz ve çok güzel şeyler paylaştığınız gerçeği her şeye rağmen bunu düşünmek bile biraz olsun sizi sakinleştirecektir. Partnerinizle konuşurken ses tonunuzu kontrol etmek, sen ile başlayan cümleler yerine ben kelimesini kullanmak karşı tarafı suçlamak yerinize hislerinizi doğru ifade etmenize yardımcı olur. Konudan uzaklaşmamak yaşadığınız başka problemleri o anki konuya dahil etmemek sorunun çözülmesinde oldukça önemlisidir. Hatta yapabiliyorsanız karşınızdakine tam tersi bir tepki vererek sarılmayı deneyin sevginin yenemeyeceği hiç bir öfke yoktur bunu unutmayın. Ve bu öfkenin geçici olduğunun bilincine varıp ona göre hareket etmek yani sonrasını düşünmek asıl mesele. Öfkeyi kontrol altına almak sandığımız kadar zor değilmiş değil mi? Bunları uyguladığınızda eskisinden çok daha kontrollü olacağınıza eminim.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git