Ilıca Plajı – Çeşme / İzmir

22.06.2017
Ilıca Plajı – Çeşme / İzmir

İzmir Çeşme’nin 3 kilometre doğusunda bulunan Ilıca Plajı, 2 kilometre uzunluğunda olup, taşsız ince beyaz kumu sayesinde Türkiye’nin en güzel plajları arasında gösterilmektedir. Bünyesinde nitelikli konaklayabileceğiniz tesisler, denizinin içerisinde kaynamakta olan ve kükürt bakımından oldukça zengin termal suyu da barındırırken Çeşme denilince akla gelen ilk plajlardan birisidir. Oldukça ilginç bir oluşum olan bu plajın içinde yer alan termal suyun sıcaklığı 58 dereceye kadar çıkmakta olup, romatizma, kadın ve deri hastalıkları gibi sorunlara deva olma açısından birçok turistin tercih etme sebebi oluyor.

Denizin içinden kaynayan sıcak su olayı dünyada ender yerlerde rastlanmaktadır. Bu enderliğin olduğu yerlerden birisi de Ilıca Plajı’dır. Bu özelliği sayesinde plajı adeta termal havuzuna çevirir. Ilıca’nın içerisinde büyüklü küçüklü konaklama tesisleri bulunduğundan her ne kadar yaz dönemi çok yoğun turist gelse de burada kalabilmek mümkün. Ilıca’nın en önemli imkanı olan termal suyu sayesinde en küçük otelde yada pansiyonlarda bile kaplıca suyuna rastlamak mümkündür.

Çeşme’de yer alan plajların en önemli özelliklerinden bir diğeri de kıyıdan denize doğru yüz metre boyunca insan boyunun altında kalan derinliğe sahip olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı özellikle çocuklu ailelerin de tercihi burasıdır. Sığ sularda, bunun yanında termal su olması dahilinde, ultraviyole ışınları insan sağlığı için önem taşıdığı bilimsel veriler sonucunda kanıtlanmıştır. Sadece çocuklu aileler değil, aynı zamanda yüzmeye yeni başlayanlar için de oldukça elverişlidir.

Ilıca’ya gittiğinizde sıcak deniz ve ılık rüzgarın karışımını muhakkak hissedeceksiniz. Yazın en sıcak gününde bile olsanız öğle vakitler ile başlayan İmbat rüzgarları serinlik getirecek ve serinlemenize yardımcı olacaktır. Yaz aylarında her ne kadar kalabalıkta olsa güneşlenmek, yürümek plaj voleybolu oynamak için oldukça elverişlidir. Sadece dinlenmek yada yüzmek değil aynı zamanda geceleri de eğlenmek isteyen misafirler için civarında bar, disko, beach cluplar sabah ışıklarına kadar sürmektedir.

Ilıca’da çok meşhur olan ılıca tavayı buraya geldiğinizde mutlaka denemelisiniz. Her gün kurulan pazarda ise köylülerin getirdiği organik sebzeleri satın alabilirsiniz. Eğer isterseniz kendin pişir kendin ye tadında pişirebileceğiniz alanlar da mevcut. Ilıca’ya kadar gelmişken Zeytinli ’de bulunan kanlı köprü ile kalesini ve bunun yanında üç oluklu tarihi değere sahip Kavaklı bahçelerini de ziyaret etmenizi öneririz. Bu ziyaret yerlerinin yakınlarında bulunan Kışla Obası Şehitliğine de uğramak mümkün.

Ilıca termal suları, sodyum klorür, potasyum klorür ve magnezyum klorür bakımından zengin içerikli bir termal sudur. Bu bileşenler sayesinde romatizma, metabolik hastalıklar, raşitizm, gut, kadın hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonu, karaciğer hastalıkları ve cilt hastalıkları tedavisinde gelen turistler tarafından kullanılmaktadır hatta birçok insan denize girmek yerine şifa bulmak adına burayı tercih etmektedir. Plajın güzel özelliklerinden birisi de denize girmek için yaz mevsimini beklememek ve zorunda kalmamanız baharın ilk aylarında sıcaklık yükseldiğinden rahatlıkla denize girebilirsiniz.

Şifa Bulmak İçin Ilıca Plajı’na Geliniyor

Ilıca’nın şifalı kaynak suyu tarihsel süreçte Osmanlı döneminden beri fark edilmiş bir durumda. Bu alan ile ilgili bir efsane bulunuyor. Bunlardan ilk kulaktan kulağa gelen rivayete göre Mısır Valisi Tosun Paşa şifası bir türlü bulunamayan kimselerde görülmeyen bir hastalığa tutulur. Civardaki her doktora gittiyse de bir türlü iyileşmek bilmez. Paşanın hastalandığını duyan doktorlar son çare olarak Ilıca’ya gitmesini ve oradaki kaynak suları ile şifa bulmasını tavsiye ederler. Tosun Paşa Ilıca’ya geldikten sonra birkaç gün içerisinde hastalığından eser kalmaz. Bu amansız hastalıktan kurtulmanın üzerine, Ilıca’ya bir çeşme hayratı yaptırır.

Bir diğer rivayete göre ise Osmanlı donanması, aylar hatta yıllar süren deniz seferlerinin ardından buraya gelip teknelerinin altına yapışan midye ve yosunları temizlemek için Ilıca’da bulunan Yıldız Burnuna gelirler ve gemileri buraya bağlarlarmış. Tepeden inen sular yeraltında ısındıktan sonra içerdiğindeki mineraller sayesinde ve kükürt yardımı ile tekneye yapışıp kalan yosunları ve midyeleri bir çırpıda temizlermiş. Hiç emek harcamadan temizlenen gemiler ise gemiciklerin keyfine keyif katar bu bölgeyi çok severlermiş.

Ilıca Plajı Kumu ve Denizi Nasıl?

İzmir Çeşme’de denizin sıcaklığı ikiye ayrılmaktadır; Kuzeyde bulunan kıyılar denize girmek için daha ılıkken güneyde bulunan koylar denize girmek için daha soğuktur. Bunun nedeni ise denizin en kör yerinde bulunan doğal sıcak su kaynağıdır. Denizin orta seviyesi yüzeye göre daha sıcaktır.

Çeşmede kilometrelerce uzanan plajlarından biri de Ilıca Plajıdır. Plajlar arasında da en güzel kum burada bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde termal su barındırdığından hem deniz hem de kaplıca tadını vermektedir. Bölgede yaşayan yaşlı insanlar genellikle buranın en sakin olduğu zamanda gelip şifa bulmak adına denizde yüzerler.

Ilıca Plajında Ne Yenir?

İzmir’in meşhur atıştırmalığı olan kumrunun merkezlerinden birisidir. Bu kumruyu özel kılan nohut mayalı simit hamurundan yapılan ekmeği ve içerisine konan bol malzemeli sandviç olmasıdır. Tercihinize göre içerisine sucuk, salam, sosis hatta peynir ve zeytin ekleyebilirsiniz. Kumrunun ana malzemesi ise içine konan İzmir’in güzel bahçelerinde yetişen organik domatesidir. Ilıca’da özelleşmiş olarak bulunan Kumru büfeleri 7/24 açık bulunmaktadır.

Bu topraklara ait olan bir başka güzellik ise aromalı dondurmalarıdır. Özellikle sakız ağacının sakızından elde edilerek yapılan yada karadut meyvesinden bir meybuz edasında sunulan dondurmasının tadına mutlaka bakmalısınız.

Yıl boyunca açık olan bir başka güzel yiyecekte elbette ki balık. Civarda bulunan balık lokantalarında çipura, levrek, barbun, ahtapot, kalamar ya da ıstakoz gibi saymakla bitmeyen deniz canlısının tadına varabilirsiniz.

Sakız dondurmasından bahsetmişken yörenin kendine has sakız ağaçlarından elde edilen sakız reçelini söylememek haksızlık olur. Bu organik reçeli yerli pazarlarda bulabilirsiniz. Hem kendinize hem de sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel lezzetlerden biri de bu daha çok Ilıca’ya özgün sakız reçeli.

Nerede Kalınır?

Çeşme’nin en popüler yerlerinden biri olan Ilıca her bütçeye uygun alternatifler sağlamaktadır. Lüks 5 yıldızlı otellerin yanı sıra pansiyon ve moteller yada lüks villa ile tatil evi kiralamanız mümkün.

Sheraton Çeşme Hotel Resort & Spa Ilıcanın hemen göbeğinde yer alıyor ve 5 yıldızlı otellerin içerisinde en iyi yerlerden birisi. Bunun yanı sıra Ilıca Hotel Spa & Wellness Resort, Radisson Blu Resort and Spa Çeşme, Boyalık Beach Hotel & Spa Ilıca’da Ilıca Plajı’nın çevresinde bulunan güzel otellerden bazılarıdır. Ilıca çevresinde bulunan otellerin fiyatları dönemsel olarak değişmektedir. En yoğun olduğu dönemde gecelik 200 TL’den 3000 TL’ye kadar çıkması mümkün.

Ilıca Plajı Giriş Ücreti

Ilıca Plajı halka ait bir plaj olduğundan herhangi bir özelleştirme görülmeksizin ücretsizdir. Bunun yanında ek olarak şezlong almak isterseniz 10 TL ödemeniz gerekmektedir. Civarında bulunan plajlar ise 15 TL ücreti olup şezlong içerisindedir.

Ilıca Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Ilıca, 35930 Çeşme / İzmir

Nasıl Gidilir?: Plaj Çeşme’ye yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Çeşmeye vardıktan sonra Ilıca yoluna sapmalı ve yarım saat mesafe gitmelisiniz. Ayrıca plaja ulaşmak için, Çeşme’ye girmeden Çeşme Çevreyolu üzerinden 7 km sürecek yolculuk yapmanız gerekir. Çeşme içerisinde gitmeniz hem plaja daha kolay gitmenizi, hem de Çeşme merkezi görme olanağı bulmanızı sağlar.

Andan Menderes Havalimanında indiğinizde, araba kiralama seçeneğini tercih etmiş olanlar havalimanından çıkıp hemen çevreyolu üzerinden Çeşme’ye doğru hareket etmelidir. Ancak araba kiralamak istemeyenler, minibüsler veya otobüsler ile plaja ulaşabilirler. İzmir otobüs terminalinden Çeşme ve ardından Ilıca plajına ulaşmak isteyenler bu bölgeye giden minibüsler ile plaja varabilirler. Bu ulaşım imkanlarını plaja yakın buluna otellere veya konaklayacakları yerlere gitmek isteyen kişiler de kullanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.