Ilgaz Kayak Merkezi / Kastamonu

Ilgaz Kayak Merkezi / Kastamonu
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 469 kez okundu.

Havaların günden güne soğumaya başladığı, kış mevsiminin kapıya dayandığı zamanlarda tatil için akla ilk gelen fikir hiç şüphesiz ki kayaktır. Birçok insan şimdiden kayak merkezleri araştırmasına başladı bile. Gerek kış tatili, gerekse sömestr tatillerinin vazgeçilmezi kayak merkezleri, ülkemizin hemen hemen her yerinde yer almaktadır. Bizlerde sizler gibi kayak merkezi araştırması yapmaya ve edindiğimiz, gözlemlediğimiz bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Bugünkü yazımızda sizlere Kastamonu il sınırları içerisinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi hakkında bilgiler aktaracağız. Eğer sizler de kış mevsimi için plan yapmaya ve kayak merkezi araştırmaya başladıysanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kastamonu ve Çankırı arasında yer almış olan Ilgaz Dağı üzerine kurulmuş olan Ilgaz Kayak Merkezi, 2850 metre rakımlı bir alanda kurulmuş olup Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer almaktadır. Kayak sezonunu Aralık ayında açıp Nisan ayında sonlandıran Ilgaz Kayak Merkezi, her yıl hem bölge halkını, hem de ülkenin her yerinden gelen ziyaretçilerini ağırlıyor. Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından biri olup bu bölgedeki kar kalınlığı 50 cm ile 2.5 metre arasında değişmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi Pist Hakkında Bilgiler

Toplamda 2 adet pistin yer almış olduğu pistten 1 numaralı olanı otelin hemen önünde bulunmaktadır ve bu pistte chair lift hizmeti verilmektedir. Bu pistte ayrıca gece kayak yapma fırsatı bulup akşam kayak yapma zevkinin tadına doyasıya varabilirsiniz. 2 numaralı pistte ise teleski hizmeti sunulmakta olup bu pistin toplam uzunluğu 1400 metredir. Ayrıca 2. Pistin zirve noktasında yani 2010 metre yükseklikte kafe yer almaktadır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde yer almış olan iki pistte de kayak yapmak mümkündür. Bu kayak merkezinde ayrıca 350 metrelik baby liftte yer almaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi Konaklama ve Otel İmkanları

Ilgaz Kayak Merkezi’nde konaklamak isteyenler orada bulunan 3 adet tesisten birini tercih edebilirler. Telestij alt istasyonunun yakınında yer alan Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ait olan tesis ve bir adet otelle birlikte, Ankara Üniversite’ne ait Ilgaz Tesisleri de resmi ve sivil ziyaretçilere hizmet vermektedir. Toplam 666 yatak kapasitesine sahip Ilgaz Kayak Merkezi’ne yakın konumlarda yer alan otellerde de konaklama imkanına sahipsiniz. Bunlardan bir kısmı,

  • Doruk Otel (52 odalı, 150 yatak kapasiteli): 0376 417 20 10
  • Derbent Motel (45 yatak kapasiteli): 0376 417 20 20
  • Armar Otel (24 odalı, 80 yatak kapasiteli): 0376 417 10 10

Ilgaz Kayak Merkezi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu’ya 40, Ankara’ya 210, İstanbul’a 460 km mesafede yer almış olan Ilgaz Kayak Merkezi’ne;

  • İstanbul tarafından gelenler, Ankara otobanı üzerinden Gerede çıkışına geldikten sonra tabelalar yardımı ile Karabük yoluna ulaşıp, oradan yaklaşık olarak 30 km ilerledikten sonra Samsun – Çankırı yönüne dönülür. Ardından 130 km ilerledikten sonra Ilgaz – Ankara – Samsun – Kastamonu sapağını girmiş olup, buradan tabelalar yardımı ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşacaksınız.
  • Ankara tarafından gelenler, Çankırı üzerinden giderek İstanbul yolunda belirtmiş olduğumuz sapağa ulaşabilirler. Bu sapaktan Kastamonu yönüne doğru ilerleyip yaklaşık olarak 250 km daha ilerleyip Karayolları Ilgaz Bakımevinin olmuş olduğu alana ulaşacak, daha sonra Kastamonu istikametine doğru 2 km daha gidip Kayak merkezine giden yol ayrımına gelmiş olacaksınız. Bu yol ayırımından itibaren 1.5 km daha ilerledikten sonra Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşmış olacaksınız.
  • Otobüs ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşmak isteyenler öncellikle Kastamonu şehir merkezine gelmelidir. Kastamonu otogardan Ankara otobüslerine binerek 40 km ilerde bulunan Karayolları Ilgaz Bakım Evi’nde inin. Daha sonra buradan kayak merkezinde bulunan otellerin servis araçları ile kayak merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ankara otogarından otobüs ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşmak isteyenler Ankara otobüsüne binip Ilgaz Bakım Evi’nde inmelidir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git