İlaç Kullanmadan Kolesterol Nasıl Düşürülür ?

İlaç Kullanmadan Kolesterol Nasıl Düşürülür ?
18 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 292 kez okundu.

Bütün insanlar doğru beslenme yöntemi ile kolesterolünü rahatça düşürebilirler. Bu yöntemi bir çoğumuz bilsek de nasıl uygulanacağı konusunda bazı soru işaretlerimiz vardır. Bazen doktorların bile bu konuda bilgili eksikliği olmaktadır. Hastalarına uygun diyet yöntemi uygulamak yerine reçeteye sarılıp kolesterol düşürücü ilaç yazmayı tercih ederler.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki kanımızdan dolaşan LDL kolesterolün miktarı fazlaysa kalp krizi geçirme oranı da o kadar yüksektir. Bunu düzenlemek için sıkı bir diyet programına ve aktiviteye ihtiyaç vardır. Bunun için size önereceğim üç yöntem vardır. İlk olarak kolesterolü düşürmek için yağlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Özellikle doymuş yağlar kolesterol yükseltmede bir numaralı etkenlerdir. Bu nedenle doymuş yağlardan uzak durmak size büyük oranda yardımcı olur.

Doymuş yağlar en çok tereyağında tam yağlı sütte ve tam yağlı süt ürünlerinde bulunmaktadır. Bu gıdalardan uzak durarak diyetin ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz. İkinci olarak beslenmenizde yumurtayı azaltın. Haberlerde yumurtanın kolesterol yükseltici gıdalardan ayıklandığı söylense de kalp damar hastalıkları sahip olan birisinin her gün yumurta tüketmesi sağlığı açısından doğru değildir.

Haftada bir iki tane yumurta tüketiminde herhangi bir zarar yoktur. Son olarak da yağlı yiyeceklerden bazı besinlerden uzak durmanın yanı sıra güzel basit bir diyet uygulamak gerekir. Örneğin çok yağlı etlerden kaçınmak ve trans yağdan uzak durmak faydalıdır ancak kolesterol düşürmek için mercimek fasulye tahıl ürünlerini diyete eklemek diyetinize son noktayı koyacaktır. Daha sık balık yemek ve yağ tercihini zeytin yağından kullanmak da önemli püf noktalardandır. Ancak bu diyette dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise günlük kolesterol miktarı 200 miligramı geçmemesidir. Bahsettiğim bu beslenme şeklini göz önünde bulundurarak siz de ilaç kullanmadan kolesterol seviyenizi rahatlıkla düşürebilirsiniz. Böylece hem kolesterol seviyeniz düşer hem de sağlıklı bir hayata kavuşursunuz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git