İklim Değişikliği Devam Ederse Etkisine Dayanmayacak 5 Gıda

İklim Değişikliği Devam Ederse Etkisine Dayanmayacak 5 Gıda
18 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 471 kez okundu.

Küresel iklim ısınması ile beraberinde bir çok teori patlamış durumda. Küresel ısınmanın ileride getirdiği zararlar pekte önemsenmeyecek gibi değil. Değişim iklim şartları dünyanın geleceğine dair bir çok kaygıyı beraberinde getiriyor. Yaz aylarındaki aşırı sıcaklıktan da bunu anlayabiliriz zaten. Dünya belli bir düzen ve iklim sistemine göre kurulu. Bu kurulu düzenin değişmesi ve sıcaklıkların anormal dereceye çıkacak olması bir çok besin kaynağının üretimin de sıkıntı olacaktır. Çünkü sıcağa dayanaklı olmayan ürünlerin yetiştirilmesi beraberinde bir takım sıkıntıları da getirecek.

s-40b05da358871e527d89d1967236cda2002a5eb3

Sevdiğiniz bir çok gıda var. Dünyayı da seviyor ve aç kalmak istemiyorsanız doğa dostu olmaya başlayın lütfen. Ortak bir kullanım alanı olan ve ileri ki nesillere aktarılacak bir dünya bırakmamız gerekiyor. Bencilce davranmak pekte hoş olmaz. Bu yüzdende küresel ısınmanın etkileriyle savaşmamız gerekiyor. Zaten küresel ısınma etkisi arttıran biziz. Karbon ve belli döngülerin oluşumunda insan faaliyetlerinin etkisiyle bazı sıkıntılar meydana gelmiştir. Bu yüzden doğa dostu olarak küresel iklimi yavaşlatacak ürünleri kullanmalı ve eylemlerde bulunmalıyız. Bu bir kaç kişi ya da bir kaç günlük bir işle de olacak değil. Çevremize yayalım ve ömür boyu bilinçli davranalım.  Sıcaklıkla savaşamayacak 5 besinimiz var. Ilıninois Üniversitesi’nden araştırma yapan Prof. Gerald C. Nelson’a göre eksikliği olan bu 5 besinin yokluğu bizi nasıl etkileyecek bakalım.

1.Patates

s-ad387602a9a85e25c4eddb5f741d0d8d921104cf

En çok etkilenecek bölge: Hindistan, ayrıca dünyanın büyük bir kısmını etkileyecek

Hepimizin evinden eksik olmayan kızartma, haşlama, salatası olan patatesin eksikliğini hissetmemek imkansızdır. Severek yediğimiz patates geceleri düşük sıcaklığa ihtiyaç duyarak büyür. Fakat küresel ısınmanın getirdiği olumsuz şartların etkisiyle patates üretiminde ciddi bir düşüş yaşanacaktır. Bu da bazı bitki hastalıklarının ve  haşere oluşumun ciddi anlamda artmasın neden olabilir. Küresel çapta bir üretimi etkileyecek bir sıkıntı olarak bizi karşılayabilir.

2. Arabica kahvesi

s-075b7040194d0241b2c8b19d04a7510f0a9e7df7

Etkilenen Bölgeler: Latin Amerika (Meksika, Honduras, Guatemala, Nikaragua)

Ilıman bölgeyi seven arabica kahvesi kahvesi iklimin değişmesi ve küresel ısınmanın etkisiyle yetiştirilmesi zor bitkiler arasında kendini göstermiştir. Daha önceden ısının etkisiyle dağlık ve yüksek bölgelerde yetiştirilen bitki iklim kaynaklı kendine yetişecek alan bulamaya başlamıştır. Dünya da kahve satışının oranı yüksektir. Sıcaklık ve yükseltinin kahve üretimindeki yeri önemli. Fakat sıcaklık dereceleri bu şekilde devam etmeye başlarsa sıkıntılı bir durum oluşturacaktır. Ilıman bölgedeki sıcaklık artışı nedeniyle yağışın artması da bitkinin toprağa tutunması gittikçe zor hale geliyor. İleride kahve nedir? diyecek bir nesil olmaz umarım.

3. Elma

s-c71cab7ab8f71deb7df9180b34b8443ed4a73c4a

Etkilenen bölgeler: Japonya ve Amerika

Kış aylarının vazgeçilmezi elma bir çok insan için önemli bir yere sahiptir. Yeterli olgunluğa erişebilmek için elmanın belli bir miktarda soğuk süresine ihtiyacı olduğu gözlemlenmiştir. Fakat küresel iklim etkisi ile mevsimler arasındaki geçiş dönemlerinin kısalması sıkıntılı durumlarda oluşturmuştur. Bu yüzden kış mevsiminin kısalması kiraz ve elma üzerinde ciddi bir problem oluşturabilir. Aynı zamanda ürün miktarı ile kalitesi de git gide düşmektedir. Yapılan araştırmalara göre son 40 yılda elmanın yumuşaklığı ve tatlılığı artmaya başlamıştır. Bu da şeker oranının arması ve gevrek tadın kaybolması anlamını taşımaktadır.

4. Makarnalık buğday

s-478ea74e77be39079875f204818802963bc9c49b

Etkilenen bölgeler: Çin, Kanada, Rusya, Hindistan, Amerika, Avustralya

Biliyoruz ki buğday hayatımızın temel besin kaynaklarından biri. Dünya da en çok tüketilen ürünlerin üzerindeki etkisini tartışmak bile saçma olur. Kuru makarna üretiminde özel kullarak yetiştirilen buğday türü vardır. Sıcaklıktaki 1 C artış bile bu buğday türündeki üretimi 5,5 oranında azaltmaya yetmiştir. İleride her sene artacak olan sıcaklıkla beraber 2050 yılında belkide bu buğdayın yaşayacağı bir alan kalmayacaktır. Bu sıkıntı oluşturan ve dünya nüfusunun beslenmesini etkileyen bir sıkıntı haline gelebilir. Piyasa da büyük değişme oranlarına neden olacaktır. Yağış miktarının da azalmasıyla buğday üretim miktarı düşmeye başlamıştır.

5. Prinç

s-95328baa6eea9a60c5c51fd8f401cb1a652a9bf4

Etkilenen bölgeler: Pirinç üretimin olduğu her yer

Sıcaklığın bir değer etkileyeceği ürün ise pirinçtir.Pirincin yaşam döngüsünü ciddi anlamda etkileyen sıcaklıkta besin üretimi açısından tehlike oluşturmaktadır. Patates gibi pirinçte gece sıcaklığına duyarlı. Bu yüzdende geceleri pirinç çiçeklerinin açmasında sıkıntı oluşturan bu durum tohum oluşumuna da zararlı bir etki vermektedir. Küresel ısınma ile deniz seviyesinde de bir yükselme meydana geleceği öngörülen bir gerçek zaten. Bununla beraber bir çok pirinç tarlasının su altında kalması muhtemel durumlardan biri. Ayrıca su seviyesinin yükselmesi pirinçteki kaliteyi düşürüyor. Suyun tuzluluk oranı pirince zarar verdiği için pirinç fiyatlarında artışa neden oluyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git