İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

05.02.2016
İdrar Yanmasına Ne İyi Gelir?

İdrar yanması; idrar yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan bir hastalıktır. İdrar yolu enfeksiyonlarına çoğunlukla bakteriler sebep olmaktadır. İdrar yanması daha çok kadınlarda meydana gelir ve birkaç gün içinde geçmektedir. Bu durum çocuklarda çok nadir görülmektedir. Bu probleminiz için kesinlikle bol bol su içmek, idrarınızı tutmayıp belli aralıklarla lavaboya gitmek, temizliğe önem vermek, sigara ve alkol almamak, ayakları üşütmemek ve gaz yapan ve baharatlı besinlerden uzak durmak ve idrar yolu iltihaplanmalar önlenerek idrar yanması sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

İdrar Yanması Nedenleri

 • İdrar yanmasının ilk nedeni idrar yolunun iltihap kapmasıdır. İdrar yolunun iltihap kapması da herhangi bir virüsten kaynaklıdır.
 • Hatalı tuvalet yapma durumu da aynı şekilde idrar yanmasına neden olur. Çünkü cinsel organın temiz tutulması virüs kapmaya neden olur. bu durumda idrar yaparken yanma sorunu yaratır.
 • Prostat sorunun yaşanması, böbrek sorunun olması gibi durumlar idrar yanması için birer nedendir. Ayrıca idrar yolunda büyüyen tümör gibi sorunlarda idrar yanmasına neden olur.
 • İdrar yaparken iyi bir şekilde idrar yapmama yanı mesaneyi boşaltmama durumu
 • menopoz sonrası durumlar
 • İdrar yanması durumu özellikle erkeklerde görülür. Çünkü erkeklerin temiz olmaması gibi durumlar idrar yaparken yanma sorunu yaratır.

İdrar Yanması Belirtileri

İdrar yanmasının diğer adı idrar yolu enfeksiyonu olarak da değerlendirilir. İdrar yanmasındaki belirtiler ise, idrar yaparken özellikle yanma hissi oluşuyorsa bu durumda idrar yanması diye belirtilir. Ayrıca idrar yanmasında eğer idrarınız sarı renkte ise buda idrar yolu yanması diye değerlendirilir. İdrar yanmasının diğer belirtileri ise idrar yolunda enfeksiyon oluşumu sonucunda vajina kısmı da meydana gelen kaşıntı da bu belirtiler arasında yerini alır. Ayrıca vajina da meydana gelen sivilceler de idrar yolundaki enfeksiyon sorunun yanı idrar yanmasının belirtileri arasında yer alır.

İdrarda bulanık renk, ağır koku gibi belirtiler idrar yanması belirtileridir. Sık sık idrara çıkma isteği, kadınlarda karın ağrısı, erkekler mesane ağrısı gibi diğer belirtiler de idrar yanmasını belirtileri arasında yer alır. Halsizlik, bedende kırıklık, kusma gibi diğer olaylarda birer belirtidir.

İdrar Yanması Tedavisi

 • Bol miktarda su içmek idrar yolunda meydana gelen iltihabın sökmesi için faydalı olacaktır. Böylece idrar yanması sorunu için iyi çözüm sunacaktır.
 • Yanmaya neden olan asidi ortadan kaldırmak için bir tatlı kaşığı karbonatı suyun içine katıp bu suyu içelim. Her akşam bu olayı tekrarladığımız zaman idrar yanması sorunu ortadan kalkmış olacaktır.
 • İdrarı artırıp idrar yanması sorunu ortadan kaldırmak için ise bir tatlı kaşığı kişnişi aynı şekilde sıcak suyun içine koyalım. Bu karışım faydalı olacaktır.
 • Yanmaya neden olan virüs için maydanoz suyu çok faydalıdır. Maydanozu kaynattınız. Daha sonra suyunu içiniz. Maydanoz iyi bir idrar söktürücüdür. Maydanoz suyu idrar iltihabının sökmesi için iyi çözüm olacaktır. Ayrıca maydanozun yanında salatalık ve havuç gibi besinlerde idrar yanmasına iyi gelmektedir.
 • Kızılcık suyu içmek de aynı faydayı sağlamaktadır. İdrar yanması sorunu için fayda vericidir.
 • Lahanayı haşlayıp süzün daha sonra haşladığınız lahananın suyunu yemekten önce her zaman içiniz bu da idrar yolu enfeksiyonu için faydalı olacaktır.
 • Huş ağacın yaprakları da gene idrar sorunu için fayda vericidir. Huş denilen ağacın yapraklarını kaynatıp daha sonra bu suyu içiniz. İdrar yanması sorunu için tedavi olarak işe yarayacaktır.Huş ağacının yaprakları idrar yanmasını önlediği gibi, idrar söktürür ve böbrek enfeksiyonlarını da gidermektedir. Yarım avuç huş ağacı yapraklarının içine 2- 3 su bardağı ekleyerek iyice karıştırın. Elde etmiş olduğunuz çay idrar yanmasında önlemede etkili olacaktır.
 • Ayrıca idrar yanması için yapılması gereken diğer şey alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkları terk etmek olsun.

İdrar yolu hastalıkları kolay denilecek kadar basit bir idrar testiyle teşhis edilebilmektedir. İdrar yollarındaki oluşan enfeksiyonlardan kurtulmak için çoğunlukla antibiyotik ilaçlar önerilir. Yalnız uzun süreli antibiyotikler kişiye zararlı olabileceğinden dolayı, idrar yanmasına iyi gelebilen şifalı bitkilerden ve besinlerden çözümler arayabilirsiniz. Özellikle çay üzümü ve yaban mersini gibi doğal şifalı bitkiler bakterilerin idrar torbası duvarına tutunmasını önlemektedir. Bununla kalmayıp bu iki bitki iyi birer idrar söktürücü olup vücutta su tutulmasını da engellemektedir. Çay üzümü ve yaban mersini kesinlikle doğal bir antibiyotik ilaçtır. İster çay olarak ister yiyecek olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca da yaban mersini çayınızın içine bir miktar bal ekleyerek günde 2- 3 su bardağı tüketmeniz veya çay üzümünü, çay olarak kullanmak da idrar yanması sorununuza çok iyi gelecektir. 5 su bardağın içine 2 tatlı kaşığı hatmi çiçeğini ekleyerek bir gün boyunca öylece bekletin. Daha sonra bekleme süresi dolduktan sonra suyu iyice süzüp için. Bu su idrar yanması probleminizin azalmasına yardımcı olacaktır. Eminim ki karpuz sevmeyeniniz yoktur. Karpuz suyu da idrar yanmasını önlemede etkili bir yöntemdir. İdrar yanmasına altın mühür ve ekinezya bitkilerde çok iyi gelmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.