İdrar Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?

İdrar Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 146 kez okundu.

İdrar yanması için hangi doktora gidilir ? İdrar yanmasına hangi poliklinik bakar ? İdrar yanması için hangi bölüme gidilir ?

İdrar Yanması İçin Hangi Doktora Gitmeliyim  ?

İdrar yanması nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda idrar yanmasına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

İdrar Yanması Nedir ?

İdrar yaparken yanma sorunun yaşanmasına idrar yanması denir. Mesanenin iltihap kapması durumu sonucu gerçekleşir. Bu durum farklı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir.

İdrar Yanması Nedenleri

 • İdrar yanmasının ilk nedeni idrar yolunun iltihap kapmasıdır. İdrar yolunun iltihap kapması da herhangi bir virüsten kaynaklıdır.
 • Hatalı tuvalet yapma durumu da aynı şekilde idrar yanmasına neden olur. Çünkü cinsel organın temiz tutulması virüs kapmaya neden olur. bu durumda idrar yaparken yanma sorunu yaratır.
 • Prostat sorunun yaşanması, böbrek sorunun olması gibi durumlar idrar yanması için birer nedendir. Ayrıca idrar yolunda büyüyen tümör gibi sorunlarda idrar yanmasına neden olur.
 • İdrar yaparken iyi bir şekilde idrar yapmama yanı mesaneyi boşaltmama durumu
 • menopoz sonrası durumlar
 • İdrar yanması durumu özellikle erkeklerde görülür. Çünkü erkeklerin temiz olmaması gibi durumlar idrar yaparken yanma sorunu yaratır.

İdrar Yanması Belirtileri

İdrarda bulanık renk, ağır koku gibi belirtiler idrar yanması belirtileridir. Sık sık idrara çıkma isteği, kadınlarda karın ağrısı, erkekler mesane ağrısı gibi diğer belirtiler de idrar yanmasını belirtileri arasında yer alır. Halsizlik, bedende kırıklık, kusma gibi diğer olaylarda birer belirtidir.

İdrar Yanması Tedavisi

 • Bol miktarda su içmek idrar yolunda meydana gelen iltihabın sökmesi için faydalı olacaktır. Böylece idrar yanması sorunu için iyi çözüm sunacaktır.
 • Yanmaya neden olan asidi ortadan kaldırmak için bir tatlı kaşığı karbonatı suyun içine katıp bu suyu içelim. Her akşam bu olayı tekrarladığımız zaman idrar yanması sorunu ortadan kalkmış olacaktır.
 • İdrarı artırıp idrar yanması sorunu ortadan kaldırmak için ise bir tatlı kaşığı kişnişi aynı şekilde sıcak suyun içine koyalım. Bu karışım faydalı olacaktır.
 • Yanmaya neden olan virüs için maydanoz suyu çok faydalıdır. Maydanozu kaynattınız. Daha sonra suyunu içiniz. Maydanoz suyu idrar iltihabının sökmesi için iyi çözüm olacaktır.
 • Kızılcık suyu içmek de aynı faydayı sağlamaktadır. İdrar yanması sorunu için fayda vericidir.

İdrar yanması için hangi doktora gitmeyelim ? İdrar yanması hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git