İdrar Tutamama İçin Hangi Doktora Gidilir ?

İdrar Tutamama İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 157 kez okundu.

İdrar tutamama için hangi doktora gidilir ? İdrar tutamamaya hangi poliklinik bakar ? İdrar tutamama için hangi bölüme gidilir ?

İdrar Tutamama İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

İdrar tutamama nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda idrar tutamamaya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

İdrar Tutamama Nedir ?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortak olarak görülen hastalıkların baş kısmında gelmektedir. Daha çok soğuk olan havalarda her kesimden bireylerin başına gelebilen bu durum bazen de sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Kişiler daha yeni lavaboya gitmiş olsa bile sürekli idrar yapma hissi olmasından dolayı ani olarak gelen bastırmalardan dolayı bir kısmının kaçmasıdır. İdrar tutamama, her ne kadar kötü olan bir durum olsa bile doktora giderek bunu anlatmaya utanmak yerine daha çok kısa sürede gidilmesi gereken hastalıklardan bir tanesidir.

İdrar Tutamama Nedenleri

Her kesimden olan bireylerin başlarına gelebilecek bu durum bazen psikolojik olan nedenlerden dolayı olabilir iken bazen de mesanede meydana gelen sorunlardan olmaktadır. İlerleyen yaş gruplarında, fazla kilolu olmak ve obezite hastalığına yakalanmak da bir neden olmaktadır. Bunların yanı sıra bir dikkatleri üzerine çeken neden olarak da kalıtsal sebepler ve kabızlık olmaktadır. Bunlar her an idrar kaçırmaya neden olur iken bir de idrar taşları ve tümörlerinin yanı sıra zor olarak yapılan doğumlar olmaktadır. Erkekler de en büyük neden  olarak prostat büyümesi yer alır iken sinirsel sebepler de dikkatleri üzerine çekmektedir.

İdrar Tutamama Belirtileri

İnsanların her an başına gelebilecek bu sorun bazen üşütmeden olsa bile genellik ile hastalıktan kaynaklanmaktadır. Bunun en büyük belirtisi olarak her an meydana gelen sürekli idrara çıkma isteği olmaktadır. Her ne kadar bireyler sıkıştığını hissettiği anda lavaboya yönelse bile bir kısmı altına kaçabilir. Bu birinci belirtisi olarak yer alır iken sürekli karın kısımlarında meydana gelen ağır ve halsizlik ile yorgunluk da buna işaret etmektedir. İlerleyen safhalarda mide bulantısı ile birlikte kusmalara da sebep olan bu hastalık için kısa sürede doktora gidilmesi gerekir.

İdrar Tutamama Tedavisi

Her ne kadar bireyler bu anlarda doğal yolları denemeyi tercih ediyor olsa bile doktor kontrolünde olması gerekir. Doktorun nedenine göre uygulayacak olduğu normal ilaç ya da antibiyotik tedavisi ile ortalama iki hafta içerisinde kişi düzelecek ve kendini sıcak tutması ile daha hızlı olacaktır.

İdrar tutamama için hangi doktora gitmeyelim ? İdrar tutamama hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git