İdrar Rengi Neden Kırmızı Olur ?

İdrar Rengi Neden Kırmızı Olur ?
10 Mart 2016 tarihinde eklendi, 3.425 kez okundu.

Vücudumuz kusursuz işleyen bir sisteme sahiptir. Bir makine gibi düşünecek olursak bu makine içerisinde sistemde oluşabilecek herhangi bir hata belli işlem hataları olarak kendisini gösterecek ve çeşitli belirtiler verecektir. Vücudumuzda da işler bu şekilde yürür. Sistem içerisinde oluşan herhangi bir hata bir şekilde kendini belli eder. Akciğerde ki bir rahatsızlığın öksürüğe, midede ki bir rahatsızlığın ağrı yada bulantıya, kan değerlerinde ki azalmaların halsizlik saç dökülmesi gibi olaylara sebep olması gibi. İdrar rengi değişmesi de aynı az önceki verdiğimiz örneklerde olduğu gibi sistemde ki bir işleyişi yolunda gitmediğinin bir şeylerin eksik yada fazla olabileceğinin bir göstergesidir. Her ne kadar hemen korkup panik yapmamamız gerekse de çok fazla umursamaz davranmamak ve bir doktora danışmak muhakkak gereklidir. Çünkü idrar renk değişikliği bir hastalığın başlangıcı olabileceği gibi sinsice ilerlemiş olan bir hastalığın da göstergesi olabilir. Yada vücudunuz size bir uyarı yolluyor olabilir. Bu nedenle sürekli olarak idrar renginizi takip ederek kontrol etmelisiniz. Bu uyarı ihtiyacınız olan su oranı yada bazı vitamin ve minerallerin vücutta eksik yada fazla olması ile alakalı olabilir.

Kanın filtrelenmesini sağlayan organ böbreklerdir ve böbrekler, kanı filtrelerken, amino asitler, vitaminler, su, şekerve vücutta bulunması gereken diğer hayati maddelerin kan dolaşımına yeniden kazandırılmasını sağlar. Sürekli devam eden bu filtrasyonun sonunda ise, kreatinin, ürik asit, toksinler ve hormon atıklarının idrara karışarak vücuttan atılmasını sağlar. Böbrek hastalıklarında genellikle bu filtrasyon ve idrarın seçici geri emilimi evlerinde hata ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da kırmızı kan hücreleri, proteinler, beyaz kan hücreleri ve boya gibi maddeler idrara karışabilir ve idrar renginde değişimlere neden olabilir.

idrar remgi kırmızı

Pembe ve kırmızı idrar rengi genellikle insanları korkutan bir durumdur. Fakat hemen panik yapmamak gerekir. Çünkü kırmızı meyvelerin ve böğürtlen gibi besinlerin çok tüketilmesine bağlı olarak da idrar renginde kırmızılaşma meydana gelebilir. Aynı zamanda bir damla kan bile belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durumlarda korkmaya gerek yoktur.

Kırmızı idrar, genellikle idrarınıza kan karıştığını gösterir. Fakat antibiyotikler ve laksatifler de idrar renginin kırmızı olmasına neden olabilir. İdrarınızdan kan geliyorsa bu idrar yolu enfeksiyonları, benign prostat, iyi ve kötü huylu tümörler ve hiperplazisi gibi problemlerin göstergesi olabilir. Aynı zamanda böbreklerde kist ve taş oluşumunun da belirtisi olabilir.

Sifonu çekmeden önce arada bir idrar renginizi kontrol etmeli ve idrar renginizde fark ettiğiniz belirgin bir değişiklik olduğunda ertelemeden doktora gitmelisiniz. İdrar da renk kadar kötü ve keskin kokular da bir problemin sinyali olabilir.

İdrarınızda renk değişikliği ve amonyak tarzı keskin bir koku hissettiğiniz zaman ve bu durum bir süredir geçmiyorsa hala idrarım kırmızı renkte diyorsanız üroloji doktoruna görünmelisiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git