İdrar Rengi Değişikliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?

İdrar Rengi Değişikliği İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 184 kez okundu.

İdrar rengi değişikliği için hangi doktora gidilir ? İdrar rengi değişikliğine hangi poliklinik bakar ? İdrar rengi değişikliği için hangi bölüme gidilir ?

İdrar Rengi Değişikliği İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

İdrar rengi değişikliği nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda idrar rengi değişikliğine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

İdrar Rengi Değişikliğinin Nedenleri Nelerdir ?

İdrarın rengi beyaza yakın çok açık sarıdan, hardal sarısına benzer bir renge dek normal şartlarda değişebilmektedir. Günlük alınan su miktarına ve bu suyu idrara çıkmadan önce almanıza göre idrar renginiz değişim gösterir. Genellikle günlük alınması gereken su miktarı bir buçuk ila iki litre olarak kabul edilir. Bu miktarın üzerine çıktığınızda idrarınızın rengi açılmaya başlar ve beyaza yaklaşır, gerekenden az su tükettiğiniz günlerde ise idrar renginiz giderek koyulaşır. Bu duruma idrar dansitesi adı verilmektedir. Normal dansite 1010 civarındadır ve idrarın renginin koyuluğu ile birebir bir ilişki içindedir. İdrar renginin çok açık olması eğer idrara gitme sıklığınız da arttıysa ve yanı sıra sık sık da su içiyorsanız çok önemli hale gelir. Çünkü şeker hastalığı olarak da bilinen Diabetus Mellitus ya da bir başka bu tarz hormon hastalığı olan Diabetus İnsipidus rahatsızlığının belirtisi olabilir ve hemen kan şekerinizin ölçülmesi gerekir.

Bunun dışında, idrar rengi daha kırmızıya çalan halde ise bunun rengi idrara karışan bir kan olabilir. Bazen çok az miktarda olan kanamalarda idrar renginiz direk kırmızı kan rengine dönmez ama hafif açık, turuncuya benzer bir renk alır. Bu durum oldukça ciddi bir durumdur ve hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Bu kanama idrar yollarınızdan ya da böbreklerinizden geliyor olabilir ve hızlıca tedavi edilmeyi gerektirir aksi halde böbrekleriniz kalıcı zararlar görebilir. Öte yandan pancar ya da böğürtlen gibi ürünler fazla tüketildiği zaman da idrarın rengi parlak kırmızı halini alır. Bazen de idrarın rengi yeşil ya da mavi gibi garip renkler alabilir. Bunlar oldukça nadir görülen durumlardır. Bir takım bakterilerin ürünleri sonucu oluşur ve bu bakterilerin sizin idrar yollarınız üzerinde yerleşerek enfeksiyon yaptığına yani hastalık durumu oluşturmaya başladığına işaret eder. Özellikle Pseudomonas adı verilen ve çok ciddi bir sorun olan bakteri, yeşil renkli idrar yapılmasına neden olur. Bunlar dışında ise vitamin kullanan insanlarda idrar rengi değişebilir. Genellikle parlak sarı ya da parlak turuncu bir ton alabilir. En sık olarak B vitaminin farklı türleri bu renk değişimine neden olabilir.

Sonuç olarak, idrar rengi çok önemli bir sağlık belirtecidir. Ve vücudunuzda olup biten durumu direk olarak gösterdiği için tıbbi açıdan çok değer verilen bir kriterdir.

İdrar rengi değişikliği için hangi doktora gitmeyelim ? İdrar rengi değişikliği hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git