İdrar Kaçırma İçin Hangi Doktora Gidilir ?

İdrar Kaçırma İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

İdrar kaçırma için hangi doktora gidilir ? İdrar kaçırmaya hangi poliklinik bakar ? İdrar kaçırma için hangi bölüme gidilir ?

İdrar Kaçırma İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

İdrar kaçırma nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda idrar kaçırmaya hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

İdrar Kaçırma Nedir ?

İdrar kaçırma hastalığı, idrarın gelmesine yakın mesaneden taşması sonucu tuvalete yetişmeme gibi nedenlerden kaynaklı bir problemdir. İdrar kaçırma sorunun birçok nedeni bulunur. Hastaların çoğu bu sağlık sorunundan yakınmalarına rağmen doktora gitmezler çünkü kültürel sebepler onlar için bir engel teşkil eder.

Normal günlük işlerde idrarın ani, istemsiz bir şekilde dışarı kaçması durumudur. Bu durum kişinin isteği dışında gerçekleşir. Bu durum hem kadınlarda hem de erkeklerde mevcuttur. Fakat her iki bireyde de utanç vericidir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda özellikle idrar kaçırmaya neden olan en önemli etken stres kaynaklıdır. Örneğin çok stresli bir gün yaşıyorsanız bu durum sonucunda sizde idrar kaçırma sorunu yaşanabilir.

Güçlü bir şekilde tuvalete gitme ihtiyacı olduğu zaman tuvalete yetişmeme durumunda yaşanan sorunda aynı şekilde idrar kaçırma sorunu meydana gelir.

İdrar kaçırma sorununa pek çok neden etki edebilir. Ani hareketler sonucunda yaşanan idrar kaçırma sorunu da vardır. Öksürme, hapşırma, ani kalkmalarda gibi eylemlerde idrarı tutamayıp istemsiz bir şekilde idrarın dışarı çıkması gerçekleşir.

Çok uzun bir zaman tuvalete gitmeme sonucunda mesanenin dolması durumunda idrar dışarı taşar ve bu durumda idrar kaçırma olayı meydana gelir.

İdrar kaçırma durumu erkeklerde etki eden nedenden bir diğeri ise  prostat hastalığıdır. Kadınlarda ise menopoz sonrası stres kaynaklı idrar kaçırma durumu meydana gelir.

İdrar Kaçırma Belirtileri

İlk belirti zaten birkaç damla idrarın dışarı çıkması olarak ele alınabilir. Ayrıca tuvalete gitme hissinin gelmesi, karnın şişmesi gibi durumlarda idrar kaçırma belirtileri arasında yer alır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma hastalığı toplum içinde ayıp bir durumdur. Ama sağlık her zaman her şeyden daha önemlidir. Bunun için kesinlikle bu sağlık sorunu yaşayanların gerekli tedavi sürecinden geçmeleri gerekir.

Kuru kiraz sapını suyun içinde kaynatalım. Daha sonra kiraz saplarını süzelim. Hazırladığımız suyu her akşam yatmadan önce içelim. Bu bitkisel su idrar kaçırma sorunu çekenler için çok sağlıklı olacaktır. Yakın otu denilen bitkiyi aynı şekilde çay haline getirip içmeniz de faydalı olacaktır. İdrar kaçırma sorunu için belli zaman aralığında tuvalet alışkanlığı edinmek çok önemlidir.

İdrar kaçırma için hangi doktora gitmeyelim ? İdrar kaçırma hangi bölüme girer diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git