Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?

Huş Ağacı Çayının Faydaları Nelerdir?
6 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 968 kez okundu.

Huş, Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’nın yüksek bölgelerinde çok sık görülen ve özellikle de kuzey yarım kürede yetiştirilen bir ağaçtır. Bu ağacın kabuğu, tomurcukları ve yaprakları çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Çeşitli türleri bulunan huş ağacı genellikle orta uzunlukta büyür ve dağlık bölgelerde, ılıman ve nemli yerlerde, asitli topraklarda yetişir. Birçok katmandan oluşur ve soyulan beyaz kabuğu vardır. Huş ağacı, sağlam yapısı, parlak dokusu ve yumuşak dokusu ile mobilya sektöründe de sıkça kullanılır.

Huş Ağacı Çayı Neye İyi Gelir ?

Huş ağacının kabuğunda bulunan bazı maddeler kanserden korunmanıza yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda görüldüğü üzere huş ağacı, iyi huylu tümör oluşumunu engelliyor. Aynı zamanda huş ağacı, harici kullanımında siğil, egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi geliyor. Bunun yanında romatizma, gut hastalığı, hafif sedatif durumlar ve böbrek taşlarının giderilmesi için kullanılır. Avrupa’da huş ağacı, yaygın ishal hastalıkları, kolera ve dizanteriye karşı da kullanılıyor. Ağacın kabuğunda bulunan bileşenler antibakteriyel özellik taşıyor ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılıyor.

  • Eklem iltihaplarına iyi gelir ve kas ağrılarının hafiflemesini sağlar.
  • İdrar yolu iltihaplanması tedavisinde oldukça etkilidir
  • Melanom tedavisinde kullanılır.
  • Vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar.
  • Kanserden korunmanızı sağlar ve kanser hücrelerinin yayılmasını önler.
  • Çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Böbrek taşı dökmek için yardımcı olur.
  • İshalin geçirilmesini sağlar.

huş çayının yararları

Huş Ağacı Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Huş ağacı çayı hazırlamak için ağacın kabuğunu ve yapraklarını kullanabilirsiniz. Ağacın yapraklarından yapmak istiyorsanız 2-3 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı yaprağını kaynamış suyun içine atarak 10 dakika kadar çayın demlenmesini beklemelisiniz. Çayı, huş ağacının kabuğundan yapacaksanız 1 çay kaşığı kurutulmuş huş ağacı kabuğu tozunu 1 fincan kaynamış suyun içine atarak 15 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Huş çayı günde 2-3 bardak tüketilmesi öneriliyor.

Huş Ağacının Yan Etkileri

Yapılan araştırmalarda huş ağacının yan etkileri ile ilgili bir sonuç elde edilmemiş olsa da asprin gibi benzer bileşenler ilaçlarla birlikte kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git