Hormon Testine Hangi Bölüm Bakar ?

Hormon Testine Hangi Bölüm Bakar ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 386 kez okundu.

Hormon testine hangi bölüm bakar ? Hormon esti için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Hormon testi hangi bölüme girer öğrenin.

Hormon Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Hormon testi nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda hormon testine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Hormon Testi Nedir ?

Vücudumuzda hangi hastalıkların olup olmadığını ve vücudumuzda ters giden bir şeylerin ortaya çıkması için gerekli olan bir uygulama çeşididir. Hormon testleri kandan alınır ve sabah aç karnına uygulanan bir testtir. Sabah aç karnına yapılmasının sebebi ise daha net ve verimli sonuç alınabilmesidir. Hormon testleri yapılan diğer testlere oranla daha pahalı bir uygulamadır fakat sonucu da verimlidir.
Hormonların iniş çıkışlarını belirlemek ve tedavi edebilmek için hormon testleri yapılması gerekmektedir. Vücudumuzun farklı bölgelerinde bulunan dokular ve hücreler bulunmaktadır ve devamlı olarak vücudumuza madde salgılarlar. Salgılanan bu maddelere bez adı verilir ve bezler sayesinde salgılanan maddelere hormon denir.

Öncelikle kan tahlilleri istenmektedir ve ardından hormon testleri talep edilir. Bu testlerle normal değerlerin bile bilgileri hakkında hekimlere önemli bilgiler vermektedir. Özellikle bayanlarda oluşacak bir takım hastalıklara karşı önlem alınması veya bir takım hastalıkların teşhis edilip tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Hormon testlerinin sabahları aç karnına yapılmasının yanı sıra ise regle döneminde 2 gün sonra yapılmasıdır. Böylece daha hormonal değerler kendi dengesini koruduğundan dolayı daha verimli sonuç alınabilir. Genel olarak testler sabah saatlerinde ve aç karnına tercih edilmektedir. Fakat bazı testlerde ise bu değişkenlik gösterebiliyor. Mesela prolaktin testi regle tarihlerine göre hesaplanıp yaptırılmaktadır. Böylece hekimler bu tarihler saptayarak hormonal değerlerin korunduğu günlerde hormon testini talep ediyor.

Hormon testi olarak bilinen en yaygın ve en çok yapılan testler ise triod hormon testi ve kortizon testidir. Hekimler tarafından kortizon testleri mutlak suretle sabah 8.30 ile 9.00 arası saatlerde yapılmalıdır deniliyor. Bunun sebebi ise o saatler kortizon testinin en verimli sonuç alınabilmesidir.

Hormon testine hangi doktor bakar ? Hormon testi için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız üroloji bölümüne gitmelisiniz.

Hormon testine hangi bölüm bakar ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git