Hodan Çayının Faydaları Nelerdir?

Hodan Çayının Faydaları Nelerdir?
9 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 756 kez okundu.

Hodan bitkisinin bilimsel adı ‘’Borago officinalis’’tir ve Kuzey Amerika, Akdeniz, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yetiştirilir. Hodan bitkisi, çok hızlı büyür ve geniş yaprakları vardır. Çiçekleri mavi yıldız şeklinde açar ve yaprakları yenebilir ve salatayı andıran bir tadı vardır. Çiçekleri hariç tüm bitki beyaz dikenlerle kaplıdır. Hodan çayı yaprakları ve çiçekleri Akdeniz ülkelerinde özellikle salata yapımında ve yemeklerde kullanılır. Sağlığa faydaları sayesinde popülerlik kazanmıştır. Özellikle de depresyon, sindirim sistemi sorunları, metabolizma hızını güçlendirme ve bazı hastalıkların tedavisinde çok etkilidir.

hodan çayının yararları

Hodan Çayı Neye İyi Gelir ?

Hodan bitkisinin terletici bir özelliği vardır ve gribal hastalıkların kısa süre içinde geçirilmesini sağlar. Ateşi düşürmek için çok etkilidir ve sakinleştirici bir özelliği vardır. Sinirlerinizi yatıştırmanıza yardımcı olur. Hafif ve orta derecedeki depresyonun tedavisinde yardımcı olur. Bitkinin yapraklarından elde edilen öz ise bağırsak parazitlerinden kurtulmasını sağlayarak vücudun parazitlerden arındırılmasına yardımcı olur. Solunum yolu tıkanıklığı ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

  • Sakinleştirici ve yatıştırıcı bir özelliği vardır.
  • Öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur ve çok iyi bir ateş düşürücüdür.
  • Terlemenizi sağlar ve uykusuzluk tedavisinde etkilidir.
  • Vücudu zararlı atıklardan temizler. Antioksidan özelliği bulunur.
  • Hafif ve orta dereceli depresyon tedavisinde etkilidir.
  • Gastrit tedavisine yardımcı olur ve kan dolaşımını hızlandırır.
  • Sindirimi kolaylaştırır ve astım, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
  • Grip hastalığının daha kısa süre içinde geçmesini sağlar.
  • İshal tedavisinde etkilidir.

Hodan Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Hodan çayı hazırlamak için bitkinin kurutulmuş yapraklarını ve çiçeklerini kullanmalısınız. 1 bardak hodan çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı kurutulmuş ve ufalanmış hodan bitkisinin çiçeklerini ve yapraklarını kaynamış suyun içine ekleyebilir ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. Çayı süzdükten sonra damak zevkinize göre çayı balla tatlandırarak da içebilirsiniz.

Hodan Çayının Yan Etkileri

Kapsülü ya da özü doktorun tavsiye ettiği dozda tüketilmediği zaman idrar renginde değişme, mide bulantısı, kusma gibi sorunlara neden olabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git