Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi – Çağlayan / İstanbul

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi – Çağlayan / İstanbul
4 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 327 kez okundu.

Osmanlı, Anadolu Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu, Kurtuluş Savaşı gibi tarihi kesitlerin yer aldığı eserlerin sergilendiği diorama müzesi tarih bilincini prensiplerinin ilk sırasına yerleştirmiştir. Bu müzede eserler oluş tarihlerine göre sıralanmış ve bu durum savaş esnasında kullanılan malzemelerin gelişimini gözler önüne sermiştir. Sadece savaş olarak algılanmaması gereken diorama Müzesi medeniyetlerin gelişiminde de tarihe ışık tutmuştur.

1500 metrekarelik bir alana kurulu olan bu müzenin 6 katı bulunmaktadır. Ve bu 6 katı her katında farklı birçok esere yer verilmektedir. Diorama adı verilen olay ise tarih esnasında yaşanmış vakaların 3D şekilde yaşatılmasıdır.

Günümüzde tarihe olan ilgiyi arttırmak için kullanılan bu teknik hedefine ulaşmış ve tarih sahnesi diyor ama sanatıyla birlikte etkisini günden güne arttırmıştır. Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Türkiye’nin en iyi Diorama Müzesi halini almıştır. Bunun için müzenin kurucusu ve çocukluktan beri maketlerle ilgilenen tarihçi Nejat Çuhadaroğlu çok ciddi çabalar harcamıştır.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Eserler

Diorama Müzesi’nde birçok farklı eser yer bulmuştur. Bunlar Osmanlı Dönemi Anadolu Selçuklu medeniyeti tarzı bölümlere ayrılmıştır. Günümüz tarihine kattığı bilgilerden bir tanesi ise Osmanlı’nın kayıp mirasının bile benzerlerinin sergileniyor olmasıdır. Savaş topları, savaş malzemeleri, kılıç, kalkan, miğfer, ok ve balta gibi eserler müzede sergilenmekte olan eserlerden sadece birkaçıdır. Bu tarz malzemeler dışında müzede önemli olayların sergilendiği heykelleri de rastlamak mümkündür.

Tarih sahnesinde ışık tutan bu müzede öyle eserler vardır ki daha önce hiçbir yerde sergilenmeye ya da görülme şansına sahip bulunmamıştır. Bunlardan Türk savaş malzemesi olarak sürekli duyduğumuz zülfikar ağızlı pala ilk sırayı alır. Bu eşsiz tarihi eserlerin yanında Osmanlı zamanından kalan üniformalar ya da Cellat Palaları Diorama müzesinin bugün neden Türkiye’nin en iyi Diorama Müzesi olduğu gerçeğini gözler önüne sürer.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Fotoğrafları

Tarihin her döneminde tanıklık eder olayların anlatıldığı yaşandığı bu diorama müzesine fotoğrafları incelenerek gitmek çok büyük yardımcı olacaktır. Hisart Canlı Tarih ve diorama Müzesi’nin fotoğraflarını web de bulmak mümkündür.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Giriş Ücreti

2017 yılının Mart ayında güncellenen fiyatlara göre Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi giriş ücreti yetişkinler ve öğrenciler olarak ayrılır. Bu durumda müzeye giriş ücreti yetişkinler için 30 Türk Lirası iken öğrenciler için ve öğretmenler için 10 Türk lirasıdır. Gruplar halinde giriş esnasında fiyatta indirim gerçekleşebilir. Bu durum da 10 kişilik grup ve daha fazlası için giriş ücreti 30 Türk lirasından 20 Türk lirasına düşmektedir. Müze kart sahibi misafirler için yılda bir kez müzeye giriş ücretsizdir.

Her zaman ücretsiz olan misafirleri bulunmaktadır. Bu misafirler savaş gazileri, engelli vatandaşlar ve onlara refakat edecek bir tane yakınıdır.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Ziyaret Saatleri

Her müzede olduğu gibi Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi de pazartesi günleri kapalıdır. Bunun dışında müze sabah 9 ile 18 saatleri arasında ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşır. Hafta sonu yoğun kalabalık altında olan Diorama Müzesi’ne hafta içi ilgi öğrenciler tarafından sağlanır. Okulların daha bilinçli tarih dersi verebilmek için gezi düzenlenebilir ve Diorama Müzesi’ne hafta içi gitmek tavsiye edilebilir.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403 Çağlayan / İstanbul / Türkiye

Telefon: (0212) 296 9804

Nasıl gidilir: İstanbul’un kolay ulaşılabilen noktalarından bir tanesi olan Diorama Müzesi şişli üzerinden rahatlık ve bulunabilir. Çağlayan’da yer alır ve hürriyet mahallesine giden otobüsler ile ulaşım sağlanabilir. Şahsi araçla gitmek isteyen misafirlerin ise çağlayan kavşağından dönmeleri gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git