Hipermetropa Hangi Bölüm Bakar ?

Hipermetropa Hangi Bölüm Bakar ?
17 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 538 kez okundu.

Hipermetrop bir diğer adıyla yakın körlüğü hastalıklarıyla göz hastalıkları bölümü ilgilenmektedir. Hipermetrop görüntünün retina arkasına odaklanması neticesinde bulanık görme meydana getirir. Bunun nedeni gözün ön ve arka boyunun kısa oluşu ya da daha az olarak görülen göz merceğinin ve korneanın kırma kuvvetinin yetersiz olmasıdır. Hipermetrobun seviyesi kişinin yaşına göre değişmektedir. Bir takım hipermetroplar uzağı kimi zamanda hem uzağı hem de yakını net olarak görebilirler. Nedeniyse genç yaşlarda uyum gücünün daha kuvvetli olmasıdır. Ancak bu durum ağrı ve yorgunluğa neden olabilir ve yaş ilerledikçe kuvvet git gide azalır. Toplum %10’dan daha fazlası gözlük ya da farklı bir şekilde düzeltmeye gereksinim hisseden hipermetroplardır.

Hipermetroplar miyobun tam aksine uzağı net gören ama yakını net göremeyenler olduğu düşünülür. Uyum gücünün yüksek olduğu gençlik dönemlerinde bu şekilde görünebilir üstelik yakında bile şikayet olmayabilir ama yaşlandıkça uyum gücü düşer ve semptomlar ilk olarak yakında akabinde uzakta meydana gelir. Esasen hipermetrop ne uzağı ne de yakını efor kaydetmeden göremeyen kişilerdir ve bir miyop her zaman yakını iyi görebilirken 50 yaş ve üzeri uyum gücünü kaybetmiş bir hipermetrop hem yakın hem de uzak için düzeltme gereksinimi hissedecektir.

Genel olarak bütün çocuklara orta seviyede hipermetroptur. Gençlik dönemlerinde bu git gide azalır. Hipermetropi bebeğin küçük ve hipermetrop gözü büyüyüp uzadıkça azalmaktadır. Hipermetrop olan küçük çocuklar genel olarak uzağı da yakını da net görür çünkü göz merceğinin odaklanma kabiliyeti gözün kısalığını karşılamak için yeterince kuvvetlidir. Şaşılıkla bir arada çocuklarda hipermetropi olabilir çünkü göz kasları yakını görmek adına kuvvetle kasılmalıdır. Çocuklarda okumaya karşı ilgisizlik olması ve baş ağrısı gibi belirtiler hipermetropi için uyarıcı sinyallerdir.

Göz Hastalıkları Bölümü

Göz yaşı kanalı, göz kapağı, göz ve görme ile alakalı rahatsızlıkların cerrahi ve tıbbi tedavisi gerçekleştiren tıp bölümüdür. Bu konuda uzmanlaşan hekimlere oftalmolog denir. Göz hastalıklarının temel olarak ilgili olduğu konular; göz içi kanamalar, katarakt, göz yaralanmaları, diyabetten kaynaklanan göz dibi bozuklukları, şaşılık, retina yırtılması, miyop ve göz tansiyonu, göz yaşı kanalında oluşan tıkanık ve hipermetrop gibi görme hastalıklarıdır.

Hipermetrop Tedavisi

Kontakt lensler veya gözlük en bilinen düzeltme biçimidir. Tedavi edici niteliklere sahip değildir kalıcı olmayan çözümlerdir ve ilerlemeye tesir etmez.

Laser Cerrahisi

  • +4 dioptriye kadar önerilir.

Sabit göz içi lensi (Ophtec fakik IOL)

  • Lasere elverişli olmayan genç hipermetroplarda önerilir.

Şeffaf Mercek Değişimi

  • 50 yaş üstü ya da lasere uygun olmayan kişilerde
  • Monofokal
  • Multi/bi fokal

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git