Hipermetrop İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Hipermetrop İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 123 kez okundu.

Hipermetrop için hangi doktora gidilir ? Hipermetropa hangi poliklinik bakar ? Hipermetrop için hangi bölüme gidilir ?

Hipermetrop İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Hipermetrop nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda hipermetropa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Hipermetrop Nedir ?

Hipermetrop uzaktaki nesnelerin iyi bir şekilde görüldüğü ancak yakındaki nesnelerin görülmesinde bulanıklık yaşanan bir gözde yaşanan bozukluktur. Yani kısaca yakını görememe rahatsızlığıdır. Hipermetrop hastalığının derecesi sizin odaklanma yetinizi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Hipermetrop rahatsızlığı şiddetli ve yüksek olan kişiler uzak mesafedeki şeyleri net bir şekilde görebilirler, hafif hipermetropu olanlarda ise daha yakın nesneleri net bir şekilde görebilirler. Hipermetrop genellikle doğar doğmaz ortaya çıkar ve genetik özelliği bulunmaktadır.

Hipermetrop Nedenleri Nelerdir ?

  • Kırılma kusurlarıdır.

Kırma kusurları şu şekilde ortaya çıkar. Kornea veya lens düzgün bir yuvarlağa sahip değilse bombeleşmişse ve dışarıdan gelen ışınları kıramaz ve böylece kırılma kusurları oluşur. Hipermetrop aslında tam olarak bir kırılma kusurudur.
Yakını görememe olayı, kornea az kavisli veya göz normal boyutundan kısaysa ortaya çıkmaktadır. Miyopluk ve astigmat rahatsızlıkları da kırılma kusurlarından birkaçıdır. Hipermetrop çoğu kişide zamanla şaşılığa doğru ilerleyebilir.

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir ?

Hipermetrop genellikle doğar doğmaz ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır.

  • Yakındaki nesnelerin bulanık görülmesi,
  • Gözleri kısarak net görülmeye çalışılması,
  • Net görmek için özellikle çocuklar tarafından gözlerin şaşı yapılarak bakılması,
  • Uzun okumalar sonrasında yaşanan baş ağrıları,
  • Bilgisayar, cep telefonu gibi etrafa yapay ışık yayan eşyalarda gözün çok çabuk yorulması.

Hipermetrop Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Yetişkin bir birey yılda 1 kere göz doktoruna görünmeli ve muayene olmalıdır. Sadece hipermetrop değil glokom gibi rahatsızlıklar da bu muayeneler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Glokom gibi bir göz rahatsızlığınız varsa göz doktoru ziyaretlerinizi arttırmalısınız. Hipermetrop hastalığı için özel üretilen gözlükler çocuklar için kullanılmalıdır yoksa ilerleyen durumlarda çocuklarda şaşılık görülebilir. Hipermetropun tedavisi öncelikle derecesinin temel bir göz muayenesi ile belirlenmelidir. Tedavinin esas amacı retina üzerine gelen ışığın odaklanmasını sağlamaktır. Bu odaklanma da lens veya cerrahi müdahale ile gerçekleşir. Lensler genç yaştaki kişiler için pek önerilmemektedir. Bunun sebebi de göz lenslerinin esnek olmasıdır. Ancak ilerleyen yaşlarda görmeyi netleştirmek ve geliştirmek için düzeltici lensler kullanılabilmektedir. Hipermetrop tedavisinde gözlük kullanılması bir çözüm olabiliyor. Ancak refraktif cerrahi yöntemi de hipermetrop tedavisinde de kullanılmaktadır. Refraktif cerrahi yöntemi genelde miyop tedavisinde kullanılmakta olmasına rağmen ayrıca hipermetrop tedavisinde de uygulanır. Refraktif cerrahi yöntemi uygulandıktan sonra göz kuruluğu, görme kaybı, enfeksiyon gibi durumlarda doktorunuza hemen başvurulmalıdır. Hipermetropun neden olduğu korneadaki eğriliği yeniden şekillendirebilir ve böylece yakın görüme bozukluğu giderilecektir.

Aydınlanan iyi bir ortamda yaşanmalı, gözlerini yılda 1 kere kontrol ettirmeli, diyabet yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklarınızın kontrollerini olmayı ihmal etmeyin, belirtilerin farkına varın ve bunların önlemini alın, sağlıklı gıdalar yemeye özen gösterin, güneşten gözlerinizi olduğunca koruyun, güneş gözlüğünüzü kaliteli şekilde alın ve onu kullanmaya gayret edin, sigara ve alkol alımınızı bırakın, ani görme kayıpları, sisli ya da bulanık görmelerde doktorunuza başvurun.

Hipermetrop için hangi doktora gitmeyelim ? Hipermetrop hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git