Her Gün Başım Ağrıyor, Ne Yapmalıyım ?

Her Gün Başım Ağrıyor, Ne Yapmalıyım ?
10 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 619 kez okundu.

Her gün başım ağrıyor, ne yapmalıyım ? Baş ağrısı neden olur ve nasıl geçer ? Baş ağrısı eskiden beri süregelen yaygın bir rahatsızlıktır. Baş ağrısının değişik sebepleri vardır. Evde bilinçsizce ağrı kesiciler kullanmak yerine doktora başvurulması en doğrusudur. Böylelikle ağrının gerçek sebebi öğrenilir ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Bilinçsizce içilen ağrı kesiciler başka ağrılara ve rahatsızlıklara sebep olur. Bazı baş ağrıları başta bulunan kasların gerilmesi sonucu oluşur. Buna sebep olan faktörler stres, gerginlik, dişleri sıkma, çene eklemi rahatsızlığı gibi faktörlerdir. Bu ağrının tedavisinde sürekli bir ağrı kesici kullanılması önerilmez. Stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, spor yapmak bu tip ağrıların önüne geçer.

baş ağrısına iyi gelen yöntemler

Başım Ağrıyor Nasıl Geçer ?

Bir başka baş ağrısı sebebi ise migrendir. Her yaşta görülen bu hastalık oldukça sık görülür ve ciddi ağrılara sebep olur. Beyin damarlarının genişlemesi ile zonklama şeklinde hissedilir. Açlık, alkol, az veya çok uyumak, aşırı ışık gibi etkenler migreni tetikler. Migren tedavisinde ise kesinlikle ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra stresten uzak durmak, uyku düzenine dikkat etmek, başa masaj yapmak, sessiz ışıksız bir ortamda dinlenmek gerekir. Ağrının birden başlaması ve giderek şiddetlenmesi tehlikeli bir durumun habercisi olabilir.

başın sağ tarafında ağrı tedavisi

Bu gibi durumlarda ağrının sebebi tümör veya beyin kanaması olabilir. Özellikle ağrıya ateş ve bilinç kaybı da eşlik ediyor ise derhal doktora başvurmak gerekir. Bazen ise ağrı psikolojik ve depresyon kaynaklı olabilir. Bu durumda bir psikoloğa görünmek gerekir. Yetersiz su içildiğinde de baş ağrısı meydana gelmektedir. Günde en az 8 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Bazen de evde kullanılan elektronik eşyaların yaydığı dalgalar baş ağrısına neden olabilir. Özellikle modem ve cep telefonlarını yattığı odada veya çok yakınında bulunduranlar da baş ağrısı görülmektedir. Bu tür cihazları mümkün olduğunca yatak odasından uzakta tutmak gerekir. Bazı baş ağrıları ise soğuktan veya saçları ıslak bırakmaktan kaynaklanabilir. Bu durum zaten sinüzite davetiye çıkarır ve dolayısıyla ağrıya sebep olur. Mümkün olduğunca saçlar kurutulmalı ve dışarı çıkarken soğuktan veya güneşten korunmak için şapka kullanılmalıdır.

Her gün başım ağrıyor, ne yapmalıyım ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git