Hepatit C İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Hepatit C İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Hepatit C için hangi doktora gidilir ? Hepatit C’ ye  hangi poliklinik bakar ? Hepatit C için hangi bölüme gidilir ?

Hepatit C İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Hepatit C nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda hepatit C’ye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

 • enfeksiyon

Hepatit C Nedir ?

Hepatit C karaciğerde meydana gelen küçük virüslerin çoğalmasıyla meydana gelir. Hepatit C kan veya cinsel yolla bulaşan bir karaciğer rahatsızlığıdır. Karaciğerde enfeksiyona neden olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit C tedavi edilmediği zaman siroza, karaciğer kanserine kadar ilerlemektedir. Hastaların büyük bir çoğunluğu yutmakta zorlandıklarını dile getirmişlerdir.

Hepatit C Nedenleri Nelerdir ?

Kandan bulaşan bu hastalık, hepatit C virüsünün karaciğere ilerleyip oraya yayılması sonucu oluşur. Genellikle damar içi ilaç kullanımı hepatit C hastalığına neden olmaktadır. Bu ilaç alımında iyi dezenfekte edilmemiş olan iğne gibi medikal eşyalar virüsün yayılmasına neden olur. Kandan karaciğere taşınan bu virüs karaciğerde iltihaplanmaya neden olur. Çoğu Hepatit C hastalarının damar içi ilaç alımı olmamasına rağmen neden bu hastalığı yaşadıkları belirlenememiştir.

Hepatit C Belirtileri Nelerdir ?

Hepatit C çok ilerlemediği sürece tam bir belirti göstermez. Bu virüsün kana bulaşmasından en geç 3 ay sonra belirtiler görülmeye başlar.

 • Halsizlik
 • Kas ağrıları
 • Göz içinde sarılık
 • Koyu sarı renkte idrara çıkma
 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Yorgunluk hissi
 • Baş ağrısı
 • Birden aşırı kilo kaybı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Yiyeceklerden tiksinme

Eğer Hepatit C olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız ve bu belirtilerin çoğu sizde varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Hepatit C Tedavisi

Tedavi edilebilen bir iç hastalığıdır. Öncelikle Hepatit C olup olmadığınızı öğrenmek için bir kan testi yaptırmalısınız. Bu test pozitif çıkarsa ikinci bir teste ihtiyaç vardır. Bu testte de karaciğerin işlevini ne derecede yerine getirebildiği ve bu iltihaplardan ne derece etkilendiği araştırılır. Hepatit C kronik de olabilmektedir. Kronik Hepatit C’ de ilerlemiş Hepatit C nedeniyle temizlenmesi zor olan enfeksiyonları içerir. Kronik Hepatit C olan hastaların bir kısmı siroz olmaktadır.

Hepatit C olan bir anneden dünyaya gelmek, uyuşturucu kullanımı, hijyenik olmayan bölgelerde iğne yaptırmak veya dövme yaptırmak, organ nakli geçirmiş olmak, diyaliz tedavisi görmek, hapishaneye girmiş olmak gibi faktörler risk unsurlarıdır. Hepatit C HCV olarak adlandırılır. HCV enfeksiyonu olan kişilerin karaciğerinde anomaliler olduğu tespit edilmiştir. Hepatit C teşhisi konmuş kişilerde ilk 6 ayda yapılan tedavi çok etkilidir ve hastalığı iyileştirmeye yöneliktir. Sırasıyla Hepatit C ‘nin tedavi aşaması şöyledir. Hepatit C taraması, kan tahlili ve karaciğer doku örneğinin alınmasıdır. Anti viral ilaçlar vücuttan Hepatit C virüsünün atılmasını amaçlar ve tedavi süresi boyunca bu ilaçlar kullanılmaktadır. Anti viral ilaçların nadir olmak üzere bazı yan etkileri de vardır.

Hepatit C virüsü karaciğere çok yayılmışsa ve karaciğer işlevini yerine getiremeyecek derecede hasar almışsa karaciğer nakli bir diğer tedavi yöntemidir.

Genellikle bu hastalıktan aşı yoluyla korunmak mümkün değildir ancak bazı hastalıklar için üretilmiş olan aşılar Hepatit C hastalarına uygulanmaktadır.

Hepatit C için hangi doktora gitmeyelim ? Hepatit C hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git