Hepatit B İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Hepatit B İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Hepatit B için hangi doktora gidilir ? Hepatit B’ye hangi poliklinik bakar ? Hepatit B için hangi bölüme gidilir ?

Hepatit B İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Hepatit B nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda hepatit B’ ye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

  • enfeksiyon

Hepatit B Nedir ?

Hepatit B Türkiye’de ve dünyada sıkça karşımıza çıkan önemli bir sağlık sorunudur. Bugün dünyada yaklaşık 2 milyar kişi Hepatit B hastasıdır. Bunun yanında 350 milyon kişi bu hastalığın kronik taşıyıcılısıdır. Ülkemizde de bu hastalık hatırı sayılır şekilde sık karşımıza çıkar. Türkiye’de günümüzde her 3 kişiden biri bu hastalık ile karşılaşmıştır ve her 10 kişiden 1’i Hepatit B virüsünü taşımakta ve aynı zamanda çevresine istemeden de olsa bulaştırmaktadır. Yetişkinlerin %10’unda bu hastalık kronikleşmektedir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir ?

Hataların %75-80 inde belirtiler farkedilmez veya görülmez. Hepatit B’nin kuluçka süresi 2-6 ay arasında değişmektedir. Hastalığın en çok görülen belirtileri; yorgunluk hissi, aşırı halsizlik, bulantı ve kusma, deride ve gözeneklerarasında sararma, iştahta azalma, idrar renginde koyulaşma, abdomende ağrı hissi ve karaciğerde hassasiyet olarak sıralanabilir.

Hepatit B, AIDS gibi kan ve kan ürünleri başta olmak üzere vücut sıvıları ile veya kurulan yakın temas ile rahatlıkla bulaşmaktadır. Ancak Hepatit B virüsü AIDS hastalığına göre 50-100 kat daha fazla bulaşıcı ve tehlikelidir. Deride bulunan bir yara veya hafif bir çatlak ile temas eden kan, kan ürünü, tükürük ya da herhangi bir vücut sıvısı bile hastalığın bulaşması için uygun bir ortam oluşturur. Bunun dışında en önemli ve karşımıza birçok kez çıkan bulaşma yolu taşıyıcı anneden bebeğine geçen Hepatit B virüsüdür. Anne Hepatit B’ye ya zaten sahipti ya da hastane ortamında yeterli sterilizasyon sağlanmamış aletlerin annenin doğumunda veya doğum öncesi herhangi bir cerrahi işlemde kullanılması sonucu anneye bulaşması günümüzde bile çok kez karşılaştığımız bir durumdur. Anneden bebeğe geçen Hepatit B’nin bebekte kronikleşmesi %90 gibi büyük bir olasılığa sahiptir.

Hepatit B’nin bir diğer bulaşma yolu ise cinsel ilişkidir. Özellikle hastalığın bilinmesine karşın kullanılmayan kondom hastalığın bulaşması için uygun zemini oluşturur. Bunun dışında kan ve kan ürünlerinden, kullanılmış enjektörlerden, yeterli sterilizasyon sağlanmamış hastanede kullanılmış aletlerden, berber veya kuaförlerde kullanılan makas, tıraş bıçağı gibi aletlerden bulaşması olası bir durumdur. Ayrıca sünnette kullanılan steril olmayan aletlerden veya kulak delinmesi işlemi için kullanılan aletlerden de bulaşabilir. Bu yüzden Hepatit B hastalarından toplumdan kendilerini soyutlamadan kişisel eşyalarını daha özenli kullanması ve toplum içinde yapılan işlemlerde karşısındakini durumundan haberdar etmeli ya da önlemini almalıdır.

Hepatit B Bulaşma Yolları

  1. Paranteral Bulaşma: Kana ve kan ürünleriyle bulaşma.
  2.  Seksüel Koruma: Cinsel ilişki ile bulaşma, çok eşlilik gibi…
  3. Perinatal Bulaşma: Doğum öncesi ve doğum sonrası bulaşma.
  4. Horizantal Bulaşma: Kalabalık yerlere de percütan yani vücutta herhangi bir açıklıktan kan ve tükürük gibi vücutsıvıları ile bulaşma.

Hepatit B ile temas eden her 10 bebekten 9’u ve erişkinlerde her 10 kişiden 1’i bu hastalıkla karşılaştıktan sonra bunu vücudundan atamaz. Böylece kişi yaşamı boyunca bu hastalığı taşır ve etrafına her vakit bulaştırma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Bazı kişilerde hastalık karaciğeri çok olumsuz etkilemesine rağmen bazılarında karaciğere herhangi bir etki olmaz. Hepatit B dünyada karaciğer kanserinin %60’ından sorumludur. Hepatit B risk grupları şöyle sıralanır; aile içinde eğer bir Hepatit B hastası varsa, Hepatit B taşıyan anneden doğan bebekler, birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşayanlar, kan veya kan ürünleri kullananlar, hemodiyalize girenler, damar içi ilaç bağımlıları ve en büyük risk altında olan sağlık personelleridir.

Hepatit B Tedavi Yöntemleri

En iyi korunma yöntemi aşılanmadır. Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması bulaşıcı hastalıkların her zaman büyük oranda önüne geçer. Hepatit B’li anneden doğan çocuklara doğar doğmaz 48 saat içinde HBIg ve aşı yapılmalıdır.

Hepatit B için hangi doktora gitmeyelim ? Hepatit B hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git