Hayata Hangi Yönünden Bakıyoruz?

Hayata Hangi Yönünden Bakıyoruz?
7 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 873 kez okundu.

Hayata hangi yönünden bakıyoruz ? Sağlık mı ? para mı ? Aşk mı ? Huzur mu ? Aslında seçeceğimiz hepsini kapsıyor, bunu bilmiyoruz, biraz düşünecek olursak görmemizi, hissetmemizi, tatma mızı kısacası hayattan zevk almamızı sağlayan seçeneğimiz yönümüz sağlık değil mi? Bazen bir sebepten dolayı bütün seçenekleri kapatıyoruz ne kadar da yanlış düşünüyoruz! Bunun acısını almak yerine güzelliğini yaşamak neye yetmez… Zaten bizler ne zaman iyi olduk ki? Sürekli dediğimiz ,şurada ağrım var burada ağrım var, hiç iyi olmadım ki, zaten bir tek bende olur vesaire. Oysaki bir tek rahatsız olan biz değiliz ama başkasını görmediğimiz için sadece kendimizi biliriz. Sağlık bu araştırmadan, soruşturmadan olmaz yani, oturduğumuz yerden iyi olmasını mı bekliyoruz? belki de evet, öyle yapıyoruz.

Peki neden rahatsızlığımızın peşinden gitmiyoruz? Sırf bir ayak ağrısı , nede olsa geçer diye düşünüyoruz? Belki de bu ağrı ile ayağımızdan olabiliriz. Bizim yerimiz de olmak isteyen bir çok kişi var hani biraz da onları düşünerek yola çıkabiliriz. Hayata tek taraftan bakmamız bizi yanıltıyor bunun farkında bile değiliz.

hayata hangi açıdan bakıyorsunuz

Kurduğum hayaller, umutlar, düşünceler daha doğrusu yaşamayı istediğimiz birçok şeyler… Sağlığa önem vermeliyiz neden mi? Yürüyeceksin, koşacaksın, spor yapacaksın daha ne olsun, o yüzden kendine iyi bakacaksın. Ağrı ya bu bir çok şekli ve sebebi vardır elbet bilemeyiz. ha bilmiyoruz diye bir şey de yapmayacak değiliz yani. Daha güzel olmak için ayaklarımızdan olmayalım! Bir düğünde, partide, balo yada eğlencede kısacası her yerde sırf ben güzel olayım diye sağlığımızı düşünmüyor sonra da neden ben hastayım, neden beni bulur diye söylenip sitem ediyoruz, aslın da hata bizim kabullenmiyoruz. İyi olmak var ”can” var canan var yarınlarımızı düşünelim…

Şimdi gelelim ayak tabanı (altı) ağrısının hafif nedenlerine: uzun yürüyüşler yapmamız ve ayakta fazla kalmamız ayrıca ayağımızda ki nasırların ve düz tabanlı olmamız ağrılarımıza neden olabilir. Bundan ziyade ilerleyen dönemlerde ayaklarda ki şekil bozuklukları, stresler de ağrı ve sızıları çoğaltabiliyor. Daha ciddi nedenlere gelirsek yanlış ayakkabı seçiminden yani dar yada yüksek topuklu ayakkabılardan kaynaklanan ağrılardır.

Ayak tabanı ağrısına karşı alabileceğimiz önlemlere bakacak olursak; doktorumuza gidip önerilen ilaçları kullanmamızdır. Olması gerektiği gibi ayağımızı darbelerden ve enfeksiyondan korumalıyız. Ayağımıza uygun ayakkabıları giyip, yüksek yada dar ayakkabıları kullanmamalıyız. Çalışmadığımız ve müsait olduğumuz zamanlarımızda egzersiz yada uygun hareketleri de yapabiliriz. Fazla kilolarımızı da verdik mi çok daha iyi olur değil mi? Çoğu ayak tabanı ağrısı kendi kendine de düzelebilir ama bizler de biraz katkı sağladık mı, destek olduk mu daha da kolay olur. Ayaklarımızı dinlendirmemiz, soğuk tedavi uygulamamız, kalp seviyesinden yüksekte tutmamız ve masaj yapmamız gibi. olmadı ağrı kesiciler var kullanabiliriz. Sağlıklı bir yaşam her şeyden önemlidir, sağlık olmasa bizde olmayız!

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git